"Средната заплата в София е може би два пъти по-висока от някои райони в страната. Затова, ако фиксираме минималната работна заплата да бъде 50% от средната за страната, то за София тя изглежда ниска, а за много части в страната ще бъде близка до средната. Какъв е този пазар на труда, където минималната заплата е много близка до средната? Може да се окаже, че цяла Видинска област получава предимно минималната работна заплата".
Това каза пред БНР Николай Василев, бивш вицепремиер и бивш министър на икономиката.
И допълни, че дискусията е тежка, но по-реалистично е минималната да е 40% от средната и да има стремеж за повишаване на средната заплата.
"През всяка една от годините след въвеждането на Валутния борд средната заплата у нас растеше и през всяка една от годините заплатите растяха по-бързо от инфлацията. 2022 година щеше да бъде изключение, защото си мислехме, че инфлацията е страшно висока, а заплатите неведнага я догониха. В края на годината обаче се оказа, че инфлацията е 15,2% средногодишно, средната заплата също се е вдигнала с над 15%. Може да се каже, че това е първата година, в която средната заплата не изпревари инфлацията, а само я настигна, което не е толкова лошо".
В предаването "Нещо повече" Василев определи като положително това, че служебното правителство не е внесло нов бюджет, защото няма значение какво е щяло да пише в него, след като вървим към поредни избори, всяка партия е можело да се състезава колко повече милиарда ще раздаде:
"Най-разумно е в края на април - началото на май да има ново правителство, което в обозрим период да вкара нов бюджет, да го изпълнява и да носи своята отговорност... Бюджетната политика е изцяло грешна. Бих вкарал бюджет без дефицит. Когато в добри времена едно семейство не може да си балансира бюджета и кара на потребителски кредити от заплата на заплата, какво ще прави в лоши времена? Държавата е същото".
Относно влизането в еврозоната той е категоричен, че няма да има сериозно покачване на цените.
По думите му ценовото равнище у нас е на половината от това в Западна Европа:
"Не че е по-скъпо при нас, а е на половина по-евтино. Винаги може от 1000 групи стоки да се намерят, които са по-скъпи в България. България е най-евтината държава в Европа".
Интервюто на Людмила Железова с Николай Василев в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.
Окръжен съд–Кюстендил постанови, че Общината е собственик на известната Чифте баня в града, пусната през 1912 год. Делото е по иск на Общината, а страна е държавата, представлявана от министъра на регионалното развитие и благоустройството, а по това производство - от доскорошния областен управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски. Решението..
Момче е пребито до автобусна спирка в центъра на София от банда младежи в черно. bTV съобщава, че има видео, което показва как младежите ритат момче, паднало на земята. Кадрите са заснети около 14:30 часа на 21 май. Мястото на нападението е оживено – автобусната спирка "Площад Орлов мост" на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви". На метри от..
България привлича годишно около 50 хиляди медицински туристи от чужбина, като най-много са посещенията, свързани с денталната медицина. Това съобщи Аркади Шарков от Българската болнична асоциация по време четвъртата Националната конференция за здравен туризъм. Високото качество на денталните услуги и цените, които са с 60 до 70% по-ниски от..
На днешната първа задължителна матура по български език и литература дванайсетокласниците избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" от Емилиян Станев или есе на тема: "Животът - колело или стълба". Матурата: Съчинение по творба на Емилиян Станев или есе – "Животът - колело или стълба"..
736 зрелостници от Габровска област държаха матура по български език и литература. Петнадесет абитуриенти, от всички допуснати, не са се явили на днешния държавен зрелостен изпит. Няма анулирани работи, посочи за БНР началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов. Ето какво споделиха зрелостници: "На мен първата част ми..
Работна група започва подготовката на изцяло нов Закон за детското правосъдие, който да замени действащия сега, влязъл в сила преди 70 години. Правосъдният министър Георги Георгиев се аргументира със зачестилите противообществени прояви на така наречените "локали" - млади хора, които извършват престъпления спрямо непълнолетни или възрастни хора. До края..
Министерският съвет одобри 900 хиляди лева допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните. Те ще се използват за извършване на авариен ремонт на сифонните преливници на язовир "Панчарево". Целта е да се гарантира сигурността на язовирната стена и прилежащите съоръжения, както и безопасната им експлоатация...
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..