АЛАРМА - предаване за музика и култура по програма "Христо Ботев" на БНР отбеляза 15 години. То е прозвучало в ефир за първи път на 7 януари 2008 г.
"АЛАРМА" е вечерно предаване с фокус върху иновативното, експерименталното, алтернативното в съвременната култура и музика.
Предаването е и дискусионно-познавателно - често културните теми са естествено преплетени с образователни, социални или спортни теми.
„Как започна всичко: През 2000 г. Антон Митов реши да възобнови младежката линия в програма "Христо Ботев". Тогава той беше главен редактор на програмата, а от 2013 г. е директор на Дирекция „Архивен фонд“ в БНР. Може би някои от слушателите си спомнят РАДИО ГА ГА, което звучеше в ефира на "Христо Ботев през 80-те и 90-те години на 20 век от 20.00 до 22.00 часа. След нейното спиране, за известно време в програмата нямаше предавания, насочени специално към младежката аудитория.
От 2001 до 2007 г. младежката линия се казваше „Нещо горещо“ и се излъчваше от понеделник до събота от 17.00 до 18.00 часа със специфична тематика и отделен водещ във всеки от дните. Аз се присъединих към екипа в края на 2002 година", разказа в „Нощен Хорицознт“ Ася Чанева.И допълни:
Предаванията в периода 2003 – 2007 г. бяха: „Филтърнет“ в понеделник с водещ Анелия Димитрова, „Наопаки“ във вторник с водещ Ася Чанева, „Оксиморон“ в сряда с Цветан Цветанов, „Аларма“ в четвъртък, (предаването замени „Вещи в занаята“) с водещ Милена Воденичарова и „Рестарт“ в петък с водещ Калина Станева.
„Аларма“ като заглавие го измислих аз, след като стана ясно, че това ще бъде предаване, посветено на социални и обществени проблеми. Идеята първоначално ми дойде от алармата на автомобил, която се включва ако нещо направиш на колата, но се сетих и за алармата на будилника, която звъни сутрин.
В началото на 2008 г. тогавашното ръководство реши всички предавания да звучат под едно общо заглавие, вечерта и да бъдат 90 минутни. Преценихме, че от всичките ни заглавия АЛАРМА е най-обединяващото.
Първото вечерно предаване АЛАРМА прозвуча от 21.30 ч. в ефира на програма „Христо Ботев“ на 7 януари 2008 г. И оттогава вече 15 години се излъчва в този час.
През 2008 г. към екипа ни се присъединиха Ивайло Стефанов и Радослав Чичев, а Калина Станева впоследствие започна да прави предаването „Семейно радио“, но и досега я смятаме за част от екипа ни.
Ние шестимата освен колеги, сме и добри приятели, които се подкрепят и си помагат, и това е ключът към успеха ни вече 15 години.“ каза още в ефира на „Нощен Хоризонт“ Ася Чанева.
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..