Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Научих се да съм си аз, да не се преструвам на друга, да не играя", пише Калина Ковачева

80 години от рождението на поетесата Калина Ковачева

Калина Ковачева

Днес се навършват 80 години от рождението на поетесата Калина Ковачева (1943-2010).
"За първи път се запознах с Калина Ковачева, когато ме назначиха във в. "Народна младеж". Тя завеждаше там отдел "Култура", а аз я познавах като име, харесвах поезията й, тя вече беше известна. Не си я представях точно така - мислех, че е по-възрастна, а тя беше тогава 30 годишна", разказа в "Нощен Хоризонт" писателят и сценарист Владо Даверов.

На въпрос защо са се разделили с Калина Ковачева Даверов отговаря, че никога не са се събирали:

"Това беше необмислена докрай постъпка от страна и на двама ни, но...Живяхме около година заедно и узаконихме сина ни, когото обичахме и двамата еднакво.

Калина го боготвореше, тя не вярваше в Бог, а в своето малко божество - Владко, кръсти го на мен, не знам защо...Поживяхме известно време заедно, един странен колектив, а после след месеци просто се оттеглих. Движехме се в различни орбити...аз тъкмо се бях върнал от казармата, живота ме влечеше, аз не съм и имал намерение да създавам семейство...", спомня си още Даверов.

" Владо, липсва ми твоята прекрасна проза, която отсъства от нашия книжен пазар, която е образец за високо майсторство как трябва да се пише по бълагрски", каза за БНР Румен Леонидов.

"С Калина се запознах, когато бях много млад, още ученик. Тя беше в "Народна младеж".

Тя ми напарви мнго силно впечатление още тогава, тя беше много различина от останалите, от всичко, което се пишеше тогава. И графично, и поетично, имаше стране вид изповедност, нямаше дежурната възхвала на властта, ангажимент с политиката, и тези странни стихове без заглавие, а първият ред с главни букви. Аз се заразих от този начин на изложение върху листа.

Тя си отиде рано и в хаосът, който настъпи последните години, сякаш я забравихме, а тя трябва да бъде преиздадена сега. Наред с Катя Йосифова, Рада Александрова, Живка Балатаджиева бяха образци на модерност, не търсена или привнесена, или повлияна отвън, а поезия с определено български характер. С такт 3/4 , това беше модерна поезия за времето си, а съм сигурен съм и сега...


Жалко, че я няма тя, за да разкаже за онези си години...Сигурен съм, че и поезията й ще допадне и сега на младите хора", каза още в "Нощен Хоризонт" Румен Леонидов.

Защото това е Калина Ковачева, която когато се завръща от поредното пътуване до Хималаите, казва, че те са я променили така:

"Научих се да съм си аз, да не се преструвам на друга, да не играя. Откакто се върнах последния път от там, през 1998 г. съм си забранила да играя, забранила съм си да казвам неистини, за да се харесам на някого или да направя впечатление, или да изглеждам по-умна или по-талантлива. Това при мен е строго забранено", из нейно интервю пред в. "Сега".

Още по темата в звуковия файл.

Калина Ковачева е родена на 9 февруари 1943 година в с. Божурлук, Плевенско. През 1972 излиза първата ѝ поетична книга  - "Трябва да те има". През 1975 се ражда синът ѝ Владимир, който понастоящем живее в Лондон, и излиза от печат книгата ѝ "Бюлетин за времето". Започва работа в списание "Лада" (1978). През 1981 г. е издадена книгата ѝ "Лични стихотворения", две години по-късно, през 1983, излиза документалната ѝ повест "Моята Сара". През 1985 се състои първото ѝ пътуване до Хималаите, второто е през 1987, а на следващата година изминава сама в Хималаите над 550 километра. Стихосбирката "Аз" е отпечатана през 1993, две години по-късно излизат книгите ѝ "Да не забравя" (поезия) и "Имах приятел просяк/ По хималайските пътеки" (проза). Стихосбирката "Какво за любовта" е издадена през 1999 година. "Стихотворения" е с две издания - през 2001 и 2004. Поетичната антология "Докато ме няма" е отпечатана през 2005. В 2008 излиза "В планината на голямата маймуна", проза. Преводач (заедно с Екатерина Йосифова) от руски на български език на "Криптограми на Изтока" от Елена Рьорих (1996). Превежда също романа на Иван Шамякин "Търговката и поетът" (2005), както и стихове от руски, френски и английски. Сценарист е на филмите "Търси се съпруг за мама" (1985) и "Три Марии и Иван" (1986).

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Есенните "Дни на музиката в Балабановата къща" започват в Пловдив

На 18 септември в Епископската базилика на Филипопол от 18:30 ч. ще бъде първият концерт от есенното издание на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща". Откриването е поверено на духовия квинтет "Пилекадоне", а солисти са оперната певица Светлина Стоянова и джаз пианистът Константин Костов - и двамата с успешна международна кариера. Мотото на..

публикувано на 18.09.24 в 16:54

Радиооркестърът отбелязва с концерт Деня на независимостта на България

На 18 септември в Софийската национална опера и балет от 19:00 ч. ще се състои празничен концерт в чест на Деня на независимостта на България. Поканата за него е от Българското национално радио и сдружение „Реформ Юнион Клуб“, които отбелязват празника за втора поредна година, а на сцената ще бъде Радиооркестърът със своя главен диригент Константин..

публикувано на 18.09.24 в 15:27

Пламен Сивов представи новия си албум "Небе и хляб"

Пламен Сивов е поет с китара , известен с участието си в групата "Точка БГ" и носител на множество награди за поезия и музика. Поводът за гостуването му е петият му самостоятелен албум, озаглавен "Небе и хляб" , в който Сивов представя 10 авторски песни за пиано и глас , създадени в сътрудничество с пианиста Самуел Ефтимов .   Албумът..

публикувано на 18.09.24 в 14:30

Левон Манукян: Разград заслужава да има качествен културен живот

След продължителен период на криза Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ се възстановява и през новия сезон ще бъде част от Театрално-музикалния и филхармоничен център в града. Негов директор в момента е диригентът Левон Манукян, който разкри сериозните си намерения да работи както за укрепване на състава на оркестъра и трупата на театъра,..

публикувано на 16.09.24 в 19:06
Мистериите на Хухла

Българи, гърци и турци ще се надиграват, надпяват и надсвирват на фестивала "Мистериите на Хухла"

Фестивалът "Мистериите на Хухла" се разширява териториално и времево. В мистичното ивайловградско село ще се срещнат представители на три етноса – българи, гърци и турци. Те ще се надсвирват, надиграват, надпяват и надприказват в продължение на три дни – от 21 ви до  23 – ти септември. Иван Бунков, инициатор и организатор на "Мистериите на..

публикувано на 16.09.24 в 12:40
Част от основния актьорски състав в

"Шогун" в очакване на триумф на наградите "Еми"

Новата телевизионна адаптация на романа "Шогун" на писателя Джеймс Клавел се очаква да триумфира на американските награди "Еми" - телевизионният еквивалент на "Оскарите". Церемонията ще се състои в Лос Анджелис тази нощ българско време. Наградите "Еми" ще бъдат връчени за 76-и път и се очаква за първи път носителят на най-престижната..

публикувано на 15.09.24 в 08:54

Новият албум на пианиста Иван Янъков вече е на световния пазар

От днес, 13 септември, на световния музикален пазар излиза най-новият албум на българския пианист Иван Янъков . В него са включени произведения за соло пиано от Цезар Франк, Йозеф Хайдн и Сергей Рахманинов.  Изпълнителят споделя, че това е музика, която познава отдавна, но сега се връща към нея, за да я изработи в детайли и да я представи студийно...

публикувано на 13.09.24 в 16:50