Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потребители: "Драстично!", "Вече са непосилни!", "Спекулата е грамадна"

Макроикономист: Търговците вдигат цените с психологическа техника. Залагат се буферни печалби

"Да видим до какво ниво, психологическо, потребителите ги боли"

Снимка: БГНЕС

Скъпо и прескъпо - така обрисуват ежедневния си сблъсък с високите цени жители на Кюстендил. 

"Само един хляб и даже не всеки ден. Свръхпечалби имат, постоянно завишават цените и излиза, че търговците най печелят."

"Кило лютеница вече струва 19 лева. Това е безумие. Страната е залята от украинско зърно. Нали това зърно трябваше да отиде в гладуваща Африка? Спекулата е грамадна като във военно време", отбелязва инженер, пенсионер от областния град.

Пенсионерка, бивш театрален работник, която продава цветя в центъра на Кюстендил, пита "няма ли закони в тази държава" и "каква вина имат възрастните хора, които не могат да си купят литър мляко".

Бившият геолог Благой Анастасов, който живее в малкото село Кутугерци, коментира:

"Изкупуват го на стотинки млякото, хоп - 3.80 прясното мляко. Цялата работа у нас се обърка от 30 години. 1000 човека съсипаха хубавата, прекрасна България. Може ли да изнасяме жито и хлябът да е като в Европа?!"

Някои са склонни да свържат безумно високите цени с предстоящото въвеждане на еврото и влизането в еврозоната

"Според мен се готвим за еврото. Ще изравним цените, за да няма негативен ефект", предполага юрист от града.

"Щом правителството е умувало, ще си останем само с умуване. Това е бошлаф и пиар. Никой няма да намали цените. Контрол от правителството – това е фантазия", заключава един от събеседниците на кореспондента на БНР в Кюстендил.

Снимка: БГНЕС

Проверка на "Хоризонт" в Пазарджик улови идентични настроения за спекулативно високи според запитаните цени.

"Драстично! Храната е скъпа. Не може едно яйце да е 50 стотинки", "Всичко е завишено", "Вече са непосилни", "Вече сме на ръба за оцеляване", "Не може килограм краве сирене да го дава за 32 лева – това е абсурдно", недоволстват жители на града.

Васил Караиванов Снимка: БГНЕС

"Усещането идва от това, че в последните няколко години нямаше инфлация. Даже по едно време имаше дефлация. Доходите по малко растяха, нарастваха и това беше добре за хората. Изведнъж имаме скок на цените и той започна още от 2021 г., 2022-ра много се изостри. Сега сме в онази фаза, в която имаме продължаващият цикъл на повишаване на цените", посочи пред БНР макроикономистът гл. ас. Васил Караиванов, преподавател в Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Имаме около 2 години процес на инфлация. Същевременно търговците, които не знаят колко ще им бъдат повишени на тях цените, използват стара техника да вдигнат цените повече, а пък по-нататък, ако потребителите не могат да издържат на тези цени, ще ги свалят, обясни той.

"Да видим до какво ниво, психологическо, ги боли."

Залага се една буферна печалба поради несигурността дали в бъдеще цените няма да се повишат пак, изтъкна Караиванов.

Снимка: БГНЕС

България е голям вносител на хранителни продукти, напомни макроикономистът. Той уточни защо енергийните помощи не водят до спад на цените.

"И всъщност имаме чужд производител, търговци на няколко нива, плюс търговеца на дребно, които по никакъв начин не се влияят от енергийните помощи. Това е съвсем друг канал."

Държавната регулация може да подейства като успокоение на хората, но може би ще генерира и доста разочарование, изрази мнение Караиванов.

"Може да има и обратният ефект. Може да се стигне дотам да се скрият количества – различни механизми за заобикаляне на регулирани цени."

Чуйте повече по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55