Тази седмица европейските лидери се събраха на среща в Брюксел, на която обсъдиха десетия поред пакет от санкции срещу Русия. Очаква се той да бъде обявен на 24 февруари, когато преди година руските сили нахлуха в Украйна, и поредният санкционен пакет да бъде на стойност 10 милиарда евро. Ще засегнат ли новите ограничения дейността на “Росатом”? Българският президент Румен Радев заяви, че София няма да подкрепи подобни санкции и е готова да им наложи вето.
"Това е много болезнен въпрос, защото не мога да си представя европейската и американската ядрена енергетика без “Росатом”. Кой се занимава с обогатяването на уран? Да, Казахстан продава много уран, но не разполага с технологиите за обогатяването му. Това са руски технологии.
Колко години ще са необходими, за да се отървете от “Росатом”? Не мога да си представя, защото “Росатом” е навсякъде. Русия е водеща в тази област. Тя не само има технологии, някои от които, между другото, все още не съществуват на Запад, но и разполага с мрежа, която не може да бъде заобиколена".
През декември миналата година, когато беше въведен ценовият таван върху износа на руски суров петрол прогнозирахте в интервю за “Събота 150”, че това ще доведе до съкращаване на добива в Русия и до намаляване на бюджетните приходи. На 5 февруари влезе в сила и ограничението върху петролните продукти. Остава ли актуална прогнозата ви?
"Даже още през ноември казах, че приходите във федералния бюджет ще намалеят с една трета. Данните са пред мен и ето, че през януари приходите спаднаха с над 35 на сто. Тогава казах, че приходите от продажбата на петрол и газ ще намалеят наполовина. Отново в актуалните данни четем: през януари тези приходи са с 46,4 процента по-малко. Спрямо януари миналата година бюджетните разходи са се увеличили почти с 60 на сто.
Войната трябва да се плаща. Възникна колосален дефицит. В момента виждаме, че покриват дефицита с обичайните методи. Първо, трябва да се вземат пари от всички, които разполагат с тях. Ясно е какво ще стане с населението. То ще продължи да страда. Ще се увеличи инфлацията. Ще продължи да пада курсът на рублата. Доколкото разбирам, едно евро вече се продава не за 70, а за 78 рубли.
Разпродават валута, по-точно юани. Започнаха да разпродават и злато. Помолиха компаниите да преведат в бюджета някакви пари, извън данъците. Миналата година взеха от “Газпром” един трилион и 200 милиарда рубли просто така, плюс данъците. Сега правят същото с други компании. Мисля, че паричните запаси в Русия, ликвидната част на Фонда за национално благосъстояние, ще се изчерпят за година и половина".
Какво ще последва, когато свършат парите?
"Първо, рублата със сигурност рязко ще се обезцени. Така ще има много рубли, с които да плащат на военните заводи, на армията, на службите и на заетите в бюджетния сектор. Хората ще обеднеят, жизненото равнище ще се влошава. За войната ще плащат не само компаниите, но и обикновените хора".
От друга страна, макроикономическите показатели на Русия в края на миналата година не изглеждат чак толкова лошо. Напротив. Спад на брутния вътрешен продукт под 3%, годишна инфлация в рамките на 12 на сто и рекордно ниско равнище на безработицата - по-малко от 4%.
"Появиха се данни, че брутният вътрешен продукт на Русия ще се увеличи. Даже Световната банка направи съответните изчисления. Правилно! Брутният вътрешен продукт отразява икономическата активност. Предприятията работят, разменят си продукция, но всичко отива за нуждите на войната. Когато работят предприятията, които произвеждат снаряди, бронирани машини и Бог знае какво още, брутният вътрешен продукт се увеличава. Но този брутен вътрешен продукт отива на фронтовата линия, където украинските въоръжени сили успешно го унищожават. Това обаче не носи нищо на хората.
Най-удивителното е, че безработицата фактически не се увеличава. Въпреки че някои отрасли прекратиха дейността си почти напълно. Например автомобилната промишленост, но не само. В петролните компании казват “продължаваме работа, не уволняваме хората, дори и да сме на загуба, ще продължим да се трудим”. Трудно ми е да обясня това. Имаше едно забележително сравнение. Бяха изчисли колко души трябва да работят, за да произведат единица продукция в “Ексън Мобайл” и съответно в “Роснефт”. Оказа се, че в “Ексън Мобайл” са десет пъти по-малко. Представете си каква е производителността на труда в най-голямата петролна компания в Русия! Затова ще държат хората, ще ги хранят по някакъв начин. Все едно няма никаква безработица. Поредната имитация!".
В западната преса се появиха публикации, в които подробно се описват контрабандните маршрути за износ на руски петрол. Твърди се, че с въвеждането на ембаргото върху петролните продукти контрабандата само ще се увеличава. Съгласен ли сте с тези прогнози?
"Преди три дни имаше статия в “Ню Йорк Таймс”, в “Блумбърг” също. Общо взето издания, които трудно могат да бъдат заподозрени в разпространяване на пропаганда. Те пишат, че санкциите не са се отразили особено на руския петролен отрасъл. Трябва обаче да броим не танкерите, а парите. Правителството официално преброи парите и показа с колко са намалели. Каква е задачата на санкциите? Да се попречи на финансирането на войната. И тази задача се изпълнява успешно.
Появиха се два вида публикации. В първите се твърди, че всъщност Русия продава петрол много по-скъпо от ценовия таван. По данни на руското правителство средната цена на барел руски петрол през януари е била 49 долара. А във въпросните публикации пише, че индийците плащат по 90 долара.
Нека си представим, че притежавате индийски нефтопреработвателни заводи и имате възможност да купите евтин петрол. Нека бъде по 50 долара. И изведнъж плащате 90 долара. Как става това? В “Ню Йорк Таймс” пише, че по данни на индийската митница, които не съм виждал, Индия плаща за руския сорт “уралс” точно толкова, колкото и за сорта “брент”. Това лъжа ли е? Мисля, че е лъжа, защото Русия при всички случаи получава по-малко пари. Защо тогава Индия увеличава руските доставки 16 пъти, след като получава петрол от Кувейт, Саудитска Арабия и Ирак? Това е първият въпрос, който ме кара да се замисля.
Вторият въпрос са тези контрабандни схеми. Някакъв неясен призрачен флот от танкери, които са купили и които превозват нанякъде петрола. От това би имало смисъл, ако тези танкери превозваха скъп петрол, заобикаляйки контрабандно всички забрани. Защо ви е тази контрабанда, след като всяка нормална световна компания е готова да застрахова и превозва вашия петрол накъдето пожелаете, защото цената му е под установения таван".
Да разбирам ли, че според вас петролните санкции все пак работят?
"Вече повече от четвърт век се занимавам с петролния и газовия пазар. Анализирам движението на парите в този отрасъл. И виждам, че руското правителство получава много по-малко пари.
Нека допуснем, че съществуват контрабандни танкери с неясни собственици. Рязко поскъпнаха превозите. Това означава, че тези собственици получават допълнителни доходи от превозването на руски петрол. В руския бюджет ли отиват тези пари? Не. Печелят собствениците на нефтопреработващите заводи в чужбина, които получават евтин руски петрол и продават петролни продукти на нормална цена. Имат изгода и собствениците на въпросните танкери, които превозват руския петрол на висока цена. Руският бюджет не получава нищо от това. Т.е. санкциите работят".
Десетки таксиметрови автомобили има в момента пред Народното събрание. Това е сборният пункт на автошествието, което беше разделено на два отделни лъча и което таксиметровите шофьори проведоха около 11 ч. Таксиметровите шофьори протестират срещу цената на "Гражданска отговорност" за бранша В района има засилено полицейско присъствие...
ДПС – Ново начало е направило най-скъпата предизборна кампания, става ясно от отчетите на участниците в предсрочния парламентарен вот на 27 октомври. Документите бяха оповестени от Сметната палата. Кампанията на ръководената от Делян Пеевски политическа формация е единствената, която надхвърля един милион лева. Над един 1 160 000 лева е..
Преговорите за съставяне на правителство продължават и все още не са финализирани. Това стана ясно от изявление на зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева в кулоарите на парламента: "Всички страни, които преговарят, подхождат изключително отговорно към това, което трябва да постигнем като краен резултат. Защото смятаме, че наистина..
Турция получи право на изключение за плащания към Русия за доставките на природен газ след санкциите, наложени от Съединените щати на "Газпромбанк". Това заяви турският министър на енергетиката Алпарслан Байрактар пред агенция Ройтерс. Украйна спира транзита на руски газ през територията си, но с изключения САЩ наложиха поредни санкции..
България е получила всички пращания за декември за транзита на руски природен газ, обяви министъра на енергетиката Владимир Малинов. "Нямаме официална информация, изпратена по официалния ред от американската администрация премахване на тези санкции по отношение на "Газпромбанк". Очакваме да видим какво ще е, тъй като вие добре подчертахте,..
Епизоотичната комисия в Крумовград въведе ограничителни мерки заради откритото огнище на шарка по дребните преживни животни в село Полковник Желязово. Засегнати от забраните са стопаните в 2 общини, съобщи заместник кметът на Крумовград Абидин Хаджимехмед. "Забранява се всякакво придвижване на възприемчиви животни и продукти от тях в и към..
Парламентът попълни съставите на две постоянни комисии - по бюджет и финанси и конституционни и правни въпроси. Те няма да имат председатели. В бюджетната комисия бяха избрани 7 депутати от ГЕРБ-СДС, трима от "ПП-ДБ", трима от "Възраждане" и от "ДПС-Ново начало", двама от "БСП-Обединена левица" и от "Демокрация права и свободи", от "Има..
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
Работи се по всички версии и нито една не е отхвърлена, включително и отвличане. Времето започва да се разваля и да ни притиска. Нещата с всеки..