Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спасяват екзотични видове в Центъра за защита на природата и животните в Добрич

В Центъра за защита на природата и животните в Добрич се отглеждат представители на различни видове, които са били конфискувани от властите. Животните са били отглеждани в лоши условия, повечето от тях са с проблеми, които налагат дълго лечение и много грижи. Женският питон Лейди Кали вече няколко месеца дели една стая с директора на Центъра, игуаната Чочко пък живее в един аквариум с дълголетница костенурка, наречена Бабата.

Центърът за защита на природата и животните в Добрич от години работи съвместно със спасителния център „Зелени Балкани“ в Стара Загора. Идеята е с обединени усилия да се помогне на колкото се може повече животни, които са отглеждани не като живи същества, а като трофеи и признак за ексцентричност. Такъв е и случаят с питона албинос – закупен от млада дама от Варна, която обаче осъзнава, че в апартамент трудно се гледа четириметрова змия, която може да бъде и опасна. Тигровият питон идва тук с името Лейди, директорът на Центъра Християн Христов добавя Кали, която е богинята на респекта и страха в Индия. Повече за наистина впечатляващо красивата и респектираща с размерите си змия разказва Християн Христов.


Основно Лейди Кали се храни с мишки от лабораторията към БАН.

Игуаната Чочко е спасена от „Зелени Балкани“ в Стара Загора. Отглеждана е на терасата на жилищен блок в крайно неподходящи условия, докато един ден не пада от третия етаж. Така е и намерена и е конфискуван със съдействието на Екоинспекцията.

Подобна е историята и на варана, който намира убежище и адекватни грижи в добричкия Зоопарк.

Игуаната Чочко си прави компания със сухоземната шипоопашата костенурка, наречена от гледачите си Бабата, защото е на около 50 години.

Мечта на Християн Христов е да успее да пригоди една от къщичките в Зоопарка за дом на конфискуваните влечуги и в нея те да получат най-после необходимите условия за живот. Но и не само – желанието му е да направи и информационна кампания за запознаването на децата и възрастните с изискванията за отглеждане на животно в домашни условия, за нуждите на видовете и за това какви документи трябва те да притежават.


Само за ремонта на къщата са необходими около 40 000 лв., а за изграждането на подходящите терариуми за различните животни в нея и допълнителни средства. Затова и Центърът за защита на природата и животните очаква евентуално и дарители, които да подпомогнат осъществяването на този проект.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21