Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика, любов и светлина в навечерието на празника на любовта

2
Доц. Милена Георгиева и Харилаос Ксенодохидис

За музиката, любовта и светлината в навечерието на Празника на любовта - 14 февруари - това темата на разговора в "Нощен Хоризонт" на БНР.

Харилаос Ксенодохидис е от съседна Гърция, но среща любовта и пише музика тук, в България. Той е самоук музикант. Свири на китара, композира и пее.

През 2019 та записва първия си албум Inner Crisis, а вторият Emotional Intelligence, който ще ви представим тази нощ,  през 2022 ра. Неговият стил е прогресивен и психеделичен рок. Музикалните послания са за любов, търсенето на любов, болката, неразбирането и чистотата в чувствата.

"Ние артистине пеем за любовта, търсим любовта и си задаваме този въпрос, какво е искрена любов, а за да отгворим на този въпрос, трябва да отговорим какво не е. Започваме от негативното и отиваме към позитивното. Това го прилагаме и в музикалните си стилове и албуми", разказа в "Нощен Хоризонт" Харилаос Ксенодохидис.
Харилаос Ксенодохидис
Едновременно с правенето на музика Хари прави и наука, отново у нас. През миналата година защитава дисертация по биофизика към Медицински университет Пловдив. Неговите научни търсения са в областта на физиологичните пътища на синтез на хормона на щастието, познат ни като серотонин и как този биологичен процес може да бъде повлиян от различни видове светлина.

Една от песните си в новия албум Хари посвещава на Милена Георгиева.

Професионалните им пътища в областта на биологията се пресичат, любовта към музиката също и така се ражда тази балада.

Доц. Милена Георгиева от Института по молукулярна биология на БАН е един учен с интереси в разгадаването на тайните на човешкия геном.

"Аз съм един от най-големите фенове на музиката на Харилаос Ксенодохидис. В тъжните емоции се крие много голяма красота и много голяма дълбочина на душата. Трогната съм, че има и песен за мен в албума", каза в "Нощен Хоризонт" Хари.

"Всеки ден живеем в невероятна война - финансова, религиозна, национална и аз търся нещо, което да ни обединява, да ни съединява всички нас. Това е музиката. Особено когато музиката е искрена, когато не го правиш само за пари, за слава, а го правиш, за да се изразиш. И тези последните печелят сърцата на хората", сподели още за БНР Хари.

А според Милена и Хари любовта е еднаква навсякъде.

"Хората имат нужда навсякъде от любов, но без да изискваш от любовта", смята Хари.

"Всеки възприема любовта по различен начин - това е от семейното възпитание. Тоест любовта е и невропсихологична  - защото зависи как си отглеждан, как родителите я демонстрират пред децата, затова даваме и въприемаме различно любовта - затова и любовта е индивидуална", поясни от гледна точка на своята наука какво е любовта доц. Георгиева.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Българският дует Woomb получи номинация за наградите Music Moves Europe (MME) 2024 .  В рамките на Ирландската музикална седмица в Дъблин и паралелно с музикалните конференции SoAlive в София и Reconnect в Бърно бяха обявени имената на петнадесет артисти, номинирани за отличията за новоизгряващи изпълнители от Европейския съюз , които..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Проф. Сава Димитров

БНР ще връчи една от наградите в конкурса "Панчо Владигеров" 2025

Преди броени дни проф. Сава Димитров беше преизбран за ректор на Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" в София. През месец март 2025 г. НМА ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс, носещ името на композитора Панчо Владигеров, който се мести от Шумен в София.  На 25 септември проф. Сава Димитров и генералният..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14