Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Помощи от цяла Европа за Турция

Илюстративна снимка: В Съюза на българските спасители (СБС) в Благоевград приемат помощи за пострадалите от земетресението в Турция - 8 февруари 2023 г.
Снимка: БГНЕС


Одрин се превърна в разпределителна точка за международните помощи след земетресението в Турция и Сирия. Десетки доброволци, сред които и ученици, помагат в разпределителните пунктове, които са отворени денонощно.

В предаването "Преди всички" специалният пратеник на БНР в Одрин Даниела Костадинова, разказа, че организацията в помощ на пострадалите е била сериозна. 

В Одрин се събират храни и стоки от първа необходимост, посочи тя и добави, че всички съпреживяват трагедията

"Хората имат жилищни нужди. На първо време са им необходими палатки, контейнери. От Турската държава и от целия свят се осигуряват", разказва Хасан от Одрин, който има роднини в опустошената от земетресението област Хатай. 

В официалните медии не се говори за мародери, в социалните мрежи има такива информации, но те са с цел пропаганда, изказа мнението си той. Според него няма такова нещо. Хасан предполага, че ако има мародери, те по скоро са бежанци, които правят това от нужда. 
6 тира с помощи за пострадалите от бедствието в Турция тръгнаха от Хасково
Помощи от цяла Европа

Потокът от товарни камиони, микробуси и лични автомобили с помощи е непрекъснат. Те носят дрехи, обувки, памперси, одеяла, отоплителни уреди, храна и всякакви неща от първа необходимост. 

Шофьори споделиха пред БНР, че на границите не е имало проблеми, освен в Унгария. Там ТИР-овете са ги държали 12-13 часа, посочи един от шофьорите. 

"Тираджиите не могат да пътуват, спряха ги, казват - ще изчакате. Колоната беше спряла, не минаваше нищо. В момента дори най-бедните помагат за Турция".

В най-големия разпределителен център в Одрин работят и ученици от града. Децата са ангажирани към осигуряването на логистична помощ. Едно от децата сподели, че дори когато отворят училишата на 20-ти февруари, той пак ще идва да помага, когато има възможност. 

Първите помощи в Одрин са дошли от България. Сега там потокът от ТИР-ове с помощи не спира, каза заместник валията. 

"От Германия имаме много голяма помощ. Благодарим на всички съседи - България, Македония, Гърция. Продължават да идват помощи. 1 година ще продължава събирането на помощи за хората".

Всички хотели и студентски общежития в Одрин са готови да настанят хора от пострадалите райони. 

Седмица след най-тежкото природно бедствие в Турция, хората са сплотени, мотивирани и изключително добре организирани, сподели впечатленията си Даниела Костадинова.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Четири нощи бяхме в района, пет дена. Три от тях прекарахме почти на крак. Една вечер спахме на стол. Хората, които са пострадали, от шока, който изживяват и от добро възпитание, някои изобщо не посмяват да кажат, че имат нужда от нещо. Или казват само "одеяло", "суха храна", разказа пред БНР Сервет Дениз, която е доброволец и преводач, помагала е в Елбистан и Кахраманмараш.

В Елбистан са се постарали да се свържат с възможно най-много хора по селата, за да им занесат от каквото се нуждаят.

"Температурата през деня беше около минус 6, през нощта около минус 15-16 градуса. Пътищата бяха заледени. Имаше много помощи, доброволци много. Въпросът беше как ще бъдат разпределени, особено за тези хора, които бяха по селата. В първите два дена нямаше каквато и да било връзка с тях", каза тя.

Проблемът с палатките лека-полека започна да се разрешава, обясни Сервет Дениз, като описа как е преминала евакуацията на жители от пострадалите градове.

По селата хората опъват палатките в дворовете си. Там сградите не са толкова разрушени. Много хора от градовете също се насочват към селата и в една палатка живеят по 20-30 души, посочи тя.

"Палатките са нужни най-вече за селата. В градовете имаше райони с палатки, но хората много не ги предпочитат. Спи се направо на земята."

Тези хора се нуждаят от професионална психологическа помощ, сподели още Сервет Дениз.

"Това е, което виждам. Сгради, храна, вещи – по някакъв начин се изпращат, но това как ще бъде преодоляно психически, хората как ще свикнат с това, че децата, семействата им ги няма, е труден въпрос, който изисква професионална помощ."

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работиха: Анастасия Крушева, Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва изслушването на кандидатите за еврокомисари в ресорните комисии на ЕП

От днес започва изслушването на кандидатите за еврокомисари в ресорните комисии на Европейския парламент в Брюксел. Номинираната кандидатка от България Екатерина Захариева ще се представи утре пред комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика, като на изслушването й е поканена и комисията по култура.  Едноседмичният маратон, през..

публикувано на 04.11.24 в 06:47

Плевен на още по-строг режим на водата

В Плевен ВиК въвежда още по–строг режим на водата . Тя ще спира в интервалите от 10.00 до 18.00 часа и от 22.00 до 6.00 сутринта. Общината не е била информирана за промените във водния режим, те не са обсъждани с местната управа, коментира кметът на града д-р Валентин Христов пред БНР. В последните дни режимът в Плевен и още 14 селища се..

публикувано на 04.11.24 в 06:45

Историческият музей в Белово с нова експозиция

Историческият музей в Белово представя нови факти и документи от 18-и и 19-и век в напълно изградените експозиционни зали „Възраждане“ и „Априлско въстание“.  Финансирането е осигурено от Министерството на културата след спечелен проект по сесията за движимото културно наследство, с подкрепата на община Белово. Експозицията дава нов прочит за..

публикувано на 04.11.24 в 06:35

Планова профилактика на предавател

На 4 ноември ще бъде извършена планова техническа профилактика от 9 до 17 часа на предавателя на ултракъси вълни КАВАРНА 4 на честота 88.1 MHz, излъчващ програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата на БНР през интернет сайта binar.bg , а в района на Каварна и на честота 102 MHz.

публикувано на 04.11.24 в 06:00
Мая Санду

Мая Санду печели президентските избори в Молдова

Проевропейският кандидат-президент и настоящ държавен глава на Молдова Мая Санду обяви, че е постигнала победа на вчерашния балотаж на президентските избори в страната, предаде Франс прес. Според данни от преброяване на близо 99 на сто от бюлетините тя получава малко над 55% от гласовете в оспорваната надпревара срещу поддържания от проруските партии в..

публикувано на 04.11.24 в 02:55
Пристанището в северния град Хайфа, Израел, архив.

"Хизбула" е атакувала военна база на Израел в град Хайфа

От "Хизбула" съобщиха , че са изстреляли ракети по израелска военна база в северния град Хайфа, предаде АФП. В комюнике на ливанската шиитска групировка се посочва, че нейните бойци са изстреляли за първи път ракетен бараж по свързана с израелските военновъздушни сили база в Хайфа. "Хизбула" пое отговорност и за атака с дронове камикадзе по..

публикувано на 03.11.24 в 21:55
Бившият президент на САЩ и настоящ кандидат на Републиканците Доналд Тръмп на предизборен митинг в Литиц, Пенсилвания, САЩ, 3 ноември 2024 г.

Според в. "Вашингтон пост" мирният план на Тръмп може да е неприемлив за Путин

Мирният план на Тръмп може да се окаже неприемлив за Путин, пише вестник "Вашингтон пост" ( Washington Post)  в статия със заглавие: "Русия се преструва, че е безразлична към американските избори, но тайно стиска палци за Тръмп". Изданието цитира експерта от Берлинския център Карнеги за изучаване на Русия и Евразия Татяна Становая, според която..

публикувано на 03.11.24 в 21:46