Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кутия на доброто 5.3: Никога не изоставяй другар на бойното поле

Рубрика за добри новини и добротворчески проекти

Снимка: ВМА

Към колегите си човек обикновено се обръща за дребни услуги – да му помогнат да пренесе нещо, да му услужат с някакъв инструмент или да му помогнат, ако нещо се е объркало в компютъра. По-рядко молят за пари назаем или да се включат в набиране на средства за лечение, за участие на дете или начинаещ творец или учен в международен конкурс и т.н. Писмото на полицая от специализирано звено в Галилея Алон Леви, адресирано към неговите колеги от цялата страна, обаче, гласяло: “Приятели, умирам. Работя в организацията от 20 години. Всички сме като едно семейство и се обръщам към вас с молитва: спасете ме! Имам нужда от трансплантация на бъбрек. Не знам кой може да ми помогне. За две години и двата ми бъбрека отказват“.

Обикновено такава молба хората отправят към своите близки и роднини. Понякога родители или братя и сестри даряват органи. Има и организации, които доставят бъбреци за трансплантация срещу голяма сума. Продават ги силно нуждаещи се от средства хора. В такива случаи колегите даряват на просителя заплащането, например, за един работен ден. Нещата тук били други. Няколко негови приятели направили тестове, за да проверят дали самите те могат да станат донори на бъбреци, но всички били неподходящи. От болницата съобщили, че изписват полицая като безнадежден.

В деня на заминаването завеждащият отделението го повикал в кабинета си. Съобщил, че е намерен донор. Какво било учудването на полицая, когато в кабинета влязъл вече пенсиониран офицер от същия отряд! Не били близки. Казал, че разбрал за молбата му и също решил да си направи тест. Неговият бъбрек бил подходящ. Операцията минала успешно. Когато полицаят вече бил пред изписване, в болничната стая влязъл офицерът. На благодарностите отговорил, че са ги учили никога да не изоставят другар на бойното поле, затова направил възможното да го спаси.


По публикацията работи: Росица Кавалджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48