Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напред към природата! Все повече българи се връщат по родните места

Как изглежда животът в екообщност и защо става привлекателен за младите хора?

Снимка: БГНЕС

Как изглежда съвсем животът в екообщност? Далеч от урбанизирания живот – това е път, избиран от все повече млади хора, избрали да загърбят градския ритъм и да се завърнат към хармонията с природата и бавното живеене.

"Говорим изцяло за нов тип общности, които аз изследвам от 90-те години. Това е моята дисертация – за алтернативните общности. Това са групи хора, които съществуват независимо от организираното общество. Всички тези хора трябва да осигурят своето препитание и на помощ идват дигиталните средства. Това е връщане назад към природата, но със средствата на съвременния живот", пояснява пред БНР Цветелина Стоянова, социолог и част от екообщност "Надежда за нас - 2008".

Много млади хора се интересуват от това – те са откъснати от физическия труд, а тези общности им предоставят тази възможност, изтъква социологът.

"По принцип българите се връщат, когато се пенсионират. Има съвсем видима статистическа тенденция – българите се връщат по родните места. Тази тенденция ще бъде все повече видима", обобщава Цветелина Стоянова.

Британско семейство възражда идилията на българското село екоферма Дивата мащерка. Снимка: личен архив

"Ако си представите, че съм пораснала в Лондон и сега съм на село, много близо до природата, в Южна България – за мен всичко е много различно. Построили сме малки сгради за земеделска цел, имаме различни градини. Променили сме доста това място, което беше доста тъжно. Сега има нова екосистема. Много е различно от живота в града", споделя София Рийв, която живее в Странджа, в елховското село Маломирово, където действа сдружение "Ура гора". Рийв е учила специалност, свързана с изкуството. Решила да пътува и така стигнала до България. Тук е вече повече от 10 години.

"В България хората все още са много близо до живота на село. Трябва да продължим напред, към природата, но с нови идеи, нови технологии", казва София Рийв и допълва: "Ние сме част от голямата картина. Гледаме да имаме връзка със селата наоколо."

Илюстративна снимка: БГНЕС

"Тук сме една мини екообщност, десетина къщи – една махала на селото, която е била изселена, изоставени къщи, изоставена махала. С времето млади хора започват за възстановяват къщите и да живеят близо до природата. Аз съм родена в Перник, но баба ми и дядо ми са тук от едно село – Дебели лаг, което е съвсем наблизо. В града животът е доста напрегнат и няма усещане за естествено течение на живота. Това се дължи на факта, че сме се отделили от природата и сме създали една изкуствена среда. Хубаво е това завръщане към природата, дори да е само събота и неделя", смята Моника Николаева, която живее в село Буново, Кюстендилско. Тя е там вече три години.

Различни инициативи приобщават децата към живота на село. Такива са Резиденция Баба и Приеми ме на село. Снимка: https://www.priemimenaselo.eu"Интересното е, че сме смесена общност – има българи, но имаме и доста чужденци. Всички, които живеем тук, сме родени и израснали в града и съзнателно сме взели това решение да се върнем на село", подчертава Моника. Според нея няма място за сравнение с кибуците в Израел, защото народопсихологията у нас е различна.

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31