Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разделна - селото без проблеми

Снимка: https://razdelna.com/

В нашето село нямаме основните проблеми на другите села, заяви пред БНР Мария Стоянова - председател на читалището в село Разделна и член на социалната комисия към Община Белослав.

"Ние сме големи късметлии. Въпреки че сме малко село, на 25 км. от Варна, нямаме тези основни проблеми, които имат другите села, което предразполага и повече млади хора да живеят тук и да има по-добър социален живот. Нямаме почти никаква престъпност. От 10 години живея тук и никога не съм съжалявала за това. Имаме добра инфраструктура, в близост сме до Варна. Нямаме проблеми с електрозахранване и водоснабдяване. С изключение на 5 дупки от Разделна до Варна, пътищата са прекрасни. В самото село има странични улички, които не са асфалтирани, но основните са асфалтирани. В общината има 90% канализация, което също е голям плюс", разказа тя в предаването "Преди всички".

По думите й в селото почти няма инвестиции. Общината успява да се справя с всичкото това нещо, подчерта Стоянова. Тя даде пример с ремонта на читалището през 2017 г., който е направен по проект "Красива България". От тогава до днес продължаваме да инвестираме в оборудване, развитие и различни инициативи, добави председателят на читалището. 

Тя отчете, че дейността на читалището е започнала много добре, но пандемията е разрушила голяма част от създаденото. Сега се опитваме наново да започнем всичко, което беше прекъснато, подчерта тя и изброи какви състави имат в читалището. 

Селото е около 500 жители. В него няма училище и детска градина. Малкият брой деца и желанието на родителите децата им да ходят на детска градина в Белослав доведе до затварянето на градината, посочи Мария Стоянова. По думите й обаче училищата и детските градини в Белослав са в много добро състояние. 

Работим по отваряне на арт-работилница за деца със специални потребности, съобщи тя и добави, че може би в края на март тя ще бъде факт.

В селото има готварско цехче за сладки неща:

"Кухнята ни в читалището в Разделна вече е обзаведена и оборудвана, така че започва кулинарният клуб да работи в една чисто ново обзаведена кухня в самото читалище. От началото на годината започнахме инициативата "Научи ме бабо" - нашите баби показват как се готвят неща, които са непознати за младите хора. Ще продължаваме с нея. На 14-и беше конкурсът "Майстор на виното", където се състезаваха 24 вина, произведени от хора от селото".

Мария Стоянова разказа още за забележителностите в района. Тя заяви, че ще се опитат да направят своеобразен информационен център в читалището

"Младите хора обаче не искат да остават в България. Развитието и реализацията младите хора тук не я виждат", каза със съжаление Стоянова. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03