Това коментира пред БНР председателят на Института за енергиен мениджмънт Славчо Нейков преди кръгла маса на тема "Въглищата и зеленият преход – новите реалности и предизвикателствата за България" в Стара Загора.
Безспорно в Плана за възстановяване и устойчивост горещият картоф са въглищата, но там има заложени и мегаломански проекти, които трябва да се ревизират, подчерта експертът в предаването "Хоризонт до обед".
"Този мач сме го играли вече с АЕЦ "Козлодуй", преди присъединяването към ЕС, подчерта Нейков относно тезата за обезателното запазване на въглищното производство у нас.
"Големият пропуск се нарича пазар. В момента въглищата са във възход, но пазарът се развива много бързо, появяват се нови технологии. Има изключително силен натиск за присъединяване на нови, възобновяеми енергийни мощности към електроенергийните мрежи. Темата за въглищата освен през емоционалния и социалния аспект, трябва да бъде погледната много сериозно през икономическия аспект. Трябва да се мисли стратегически и напред."
Трябва да се сложи по-голям ред и по отношение на отчетността на средствата – независимо дали става дума за европейски или национални средства, заяви Славчо Нейков. Според него "все още има едни поне 6,5 милиарда лева пари на българския данъкоплатец, които не са отчетени".
"Става дума за парите, изхарчени за двата реактора, които стоят под найлоните някъде в Белене, става въпрос за трите милиарда, изхарчени за това, което някои наричат "Балкански поток", "Български поток", част от "Турски поток" и т.н., и става въпрос за едни 2 милиарда за енергийна ефективност."
"Енергийният сектор, може би поради огромните суми, които минават през него, естествено е в центъра на вниманието в това отношение, а сега и с появата на няколко имена, които са свързани с енергийния сектор, това усещане за необходимост от повече прозрачност се засилва", допълни Нейков.
"Ако има катаклизъм, на кого ще разчитаме? На добрите стари въглища. Трябва да си осигурим и след 2038-а година достъп до находището. Локална или регионална катастрофа – трябва да имаме готовност и тази готовност се осланя на това, което имаме, а не на това, което нямаме."
Синдикатите ще участват в процеса по предоговаряне на ПВУ, потвърди Загоров.
Около 100-тина хиляди души са заети във въглищната индустрия в региона, гласят данните на синдикатите.
Говори се за инвестиционни проекти, които ще осигурят четири пъти повече работни места, но ние нямаме толкова хора, предупреди Александър Загоров. По думите му няма как подобни инвестиционни намерения да бъдат покрити с работна сила.
"Имаме огромни проблеми със социалните измерения. Държавата в момента е заръчала на Министерството на енергетиката да направи оценка на компетенциите на работната сила и това е единствената социална мярка, която се предвижда в териториалните планове. Няма никаква обосновка, нито има оценка на въздействието от социална гледна точка на Плана за възстановяване, на териториалните планове…"
"Мините са национално богатство. България, ако няма енергийна сигурност, няма да има и национална сигурност и суверенитет", категоричен е синдикалистът.
Според него политиците са много напрегнати на тема "Марица Изток", но са единици сред тях онези, които разбират за какво става дума и са компетентни.
Чуйте двете гледни точки в звуковите файлове." Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията, заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в..