Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво става в Молдова?

Снимка: Ирина Недева

"В Молдова не се случва нищо негативно, за щастие. От есента на миналата година управлението на Мая Санду е атакувано от редица проруски партии."

Това каза в интервю за БНР журналистът Николай Марченко, заместник-главен редактор на "Биволъ", бивш кореспондент на руското издание "Комерсант". Марченко има корени от Приднестровието.

Сред организаторите на протестите той посочи двама олигарси, санкционирани по "Магнитски", които се укриват в чужбина, както и партията на социалистите на бившия президент на страната Игор Додон.

Протестиращите в Молдова искат предсрочни парламентарни избори  Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Тези политически сили плащат на хората, които често са от Приднестровието, от Гагаузката автономия на Република Молдова, от по-бедните региони, за да ги карат да протестират, да разпъват палатки. Всичко това се снима от руски медии, създава се напрежение с полицията, безредици, сбивания и т.н. Всичко това е използвано от руските служби." 

Има документи, прихванати от украинското разузнаване, за плана на руските служби да организират преврат в Молдова, използвайки протестните сили и диверсанти от чеченски произход, допълни Марченко.

В своя статия журналистът нарича това "план на Путин да счупи Молдова", като се позовава на израз на украинския президент Зеленски.

Дорин Речан полага клетва  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новият премиер на Молдова Дорин Речан има опит като министър на вътрешните работи в предишен кабинет, до скоро е бил съветник по национална сигурност, уточни Марченко.

По думите му Мая Санду е решила, че в тази ситуация, в която има опити за преврат, а институциите са подложени на кибератаки, трябва да се засилят силовият сектор, службите, прокуратурата.

Мая Санду  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преди десет години е имало изтекъл в медиите телефонен разговор, в който Речан се кара на тогавашния шеф на данъчните за проверка на определена компания, но реални доказателства за непочтеност от страна на Речан няма, разказа още журналистът.

Руската федерация няма как към този момент да разширява своя контингент в Приднестровието в Молдова, защото няма сухопътен коридор. Украинските сили не ги допускат до Одеса, затова Кремъл е преминал към използването на вътрешното недоволство в страната заради доставките на газ и цените, подчерта Николай Марченко.

"Москва сама е инспирирала това народно недоволство и проруските сили го нагнетяват допълнително. Те обвиняват правителството на Мая Санду за това, че газът поскъпва, токът поскъпва, но това е инспирирано от самите тях. Което касае и чуждестранни граждани – имаше информация, че сред тях са не само руснаци, чеченци и беларуси, но и сърби и черногорци."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ким Чен-ун и Сергей Лавров

Северна Корея: Русия ще продължи да получава "безусловна подкрепа" във войната ѝ срещу Украйна

Русия получи уверения от Северна Корея, че ще продължи да получава "безусловна подкрепа" във войната срещу Украйна, съобщават Ройтерс и РИА. Уверенията дойдоха по време на поредното посещение на висш руски чиновник в азиатската държава, докато руските войски - според непотвърдени изявления - продължават да напредват в Донбас. От..

публикувано на 13.07.25 в 17:32

ПП: МЗ да направи реална оценка на разходите за строеж на Национална детска болница

От партия "Продължаваме промяната" настояват Министерството на здравеопазването да направи реална оценка на разходите за строеж на Национална детска болница, а изграждането на подобно лечебно заведение да бъде при пълен публичен и обществен контрол, се посочва в прессъобщение на партията до медиите. Вчера лидерът на партията Асен Василев..

публикувано на 13.07.25 в 16:58

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на пътния..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
При Кадин мост над река Струма, в село Невестино, област Кюстендил, архив.

Спадат нивата на езерата в Рила и р. Струма край Невестино

Нивото на езерата в Рила пада от засушаването според планинари, водите на Струма при Невестино са намалели драстично,  коментираха от Общината. От кметството са поставили измервателни уреди в близост до известния исторически Кадин мост и наблюдават нивото й. Най-видимо е намаляло нивото на Рибното от Седемте езера, което е 6-о отгоре надолу,..

публикувано на 13.07.25 в 15:57

БНБ: Шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени догодина, но вече с номинал в евро

Шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени догодина – първата година, когато България ще членува в еврозоната, става ясно от предварителната програма на БНБ. Ликът на Свети Иван Рилски ще ни гледа от възпоменателна монета с номинал 100 евро. Следващите две години трябва да излязат 11 възпоменателни монети, пише в предварителната монетна..

публикувано на 13.07.25 в 15:53

Хеликоптер се включи в гасенето на пожара в природен парк "Рилски манастир"

Хеликоптер се включи в 13.00 ч. в гасенето на пожара над река Илийна в Природен парк "Рилски манастир", казаха за БНР от Общината в Рила. Машината черпи вода от изравнителя на ВЕЦ " Рила" край града, каза за БНР зам.-кметът на Общината Лазар Чавков Пожарът, който възникна преди двадесетина дни на 2 000 м. надморска височина, на труден..

публикувано на 13.07.25 в 15:50
Прабово Субианто и Урсула фон дер Лайен

ЕС и Индонезия постигнаха политическо споразумение за напредък по споразумението за свободна търговия

Постигнато беше политическо споразумение за напредък по споразумението за свободна търговия между ЕС и Индонезия, заяви в неделя председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, съобщава Ройтерс. Търговското споразумение, наречено CEPA (Comprehensive Economic Partnership Agreement или Всеобхватно споразумение за икономическо..

публикувано на 13.07.25 в 15:42