Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво става в Молдова?

Снимка: Ирина Недева

"В Молдова не се случва нищо негативно, за щастие. От есента на миналата година управлението на Мая Санду е атакувано от редица проруски партии."

Това каза в интервю за БНР журналистът Николай Марченко, заместник-главен редактор на "Биволъ", бивш кореспондент на руското издание "Комерсант". Марченко има корени от Приднестровието.

Сред организаторите на протестите той посочи двама олигарси, санкционирани по "Магнитски", които се укриват в чужбина, както и партията на социалистите на бившия президент на страната Игор Додон.

Протестиращите в Молдова искат предсрочни парламентарни избори  Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Тези политически сили плащат на хората, които често са от Приднестровието, от Гагаузката автономия на Република Молдова, от по-бедните региони, за да ги карат да протестират, да разпъват палатки. Всичко това се снима от руски медии, създава се напрежение с полицията, безредици, сбивания и т.н. Всичко това е използвано от руските служби." 

Има документи, прихванати от украинското разузнаване, за плана на руските служби да организират преврат в Молдова, използвайки протестните сили и диверсанти от чеченски произход, допълни Марченко.

В своя статия журналистът нарича това "план на Путин да счупи Молдова", като се позовава на израз на украинския президент Зеленски.

Дорин Речан полага клетва  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новият премиер на Молдова Дорин Речан има опит като министър на вътрешните работи в предишен кабинет, до скоро е бил съветник по национална сигурност, уточни Марченко.

По думите му Мая Санду е решила, че в тази ситуация, в която има опити за преврат, а институциите са подложени на кибератаки, трябва да се засилят силовият сектор, службите, прокуратурата.

Мая Санду  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преди десет години е имало изтекъл в медиите телефонен разговор, в който Речан се кара на тогавашния шеф на данъчните за проверка на определена компания, но реални доказателства за непочтеност от страна на Речан няма, разказа още журналистът.

Руската федерация няма как към този момент да разширява своя контингент в Приднестровието в Молдова, защото няма сухопътен коридор. Украинските сили не ги допускат до Одеса, затова Кремъл е преминал към използването на вътрешното недоволство в страната заради доставките на газ и цените, подчерта Николай Марченко.

"Москва сама е инспирирала това народно недоволство и проруските сили го нагнетяват допълнително. Те обвиняват правителството на Мая Санду за това, че газът поскъпва, токът поскъпва, но това е инспирирано от самите тях. Което касае и чуждестранни граждани – имаше информация, че сред тях са не само руснаци, чеченци и беларуси, но и сърби и черногорци."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европрокуратурата разследва директорка на гимназия в София, заловена с подкуп

Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..

публикувано на 21.02.25 в 16:29

Предизвикалите пожари в Кипър ще плащат гасенето им и възстановяването на околната среда

Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..

публикувано на 21.02.25 в 16:25

Ковачев и други от ЕП отбелязаха годишнината от анексирането на Крим с писма до политически затворници

Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП.  Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..

публикувано на 21.02.25 в 16:20

Призив за трети бойкот на големите търговски вериги у нас на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..

публикувано на 21.02.25 в 16:17

Инж. Венцислав Начев: Истината е в баланса на използването на традиционните методи и ИИ

Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит -  грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..

публикувано на 21.02.25 в 16:00

Общини от Кюстендилско се включват в кампанията #НеДишайСмърт

Общини от Кюстендилско се включват в кампанията срещу употребата на вейпове под надслов #НеДишайСмърт. Тя насочена срещу нарастващата употреба на вейп устройства с неустановено и често опасно съдържание от деца и младежи.  По общини се организират срещи с представители на полицията и прокуратурата, педагози и психолози, за да се обмислят..

публикувано на 21.02.25 в 15:52

КФН: Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева

Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева – това сочат данните на Комисията за финансов надзор към 31 декември 2024 г. За една година те бележат ръст от близо 16% или над 3 млрд. лева. С най-голям дял от близо 87 процента са средствата в най-масовите, универсални фондове, в които задължително се осигуряват всички..

публикувано на 21.02.25 в 15:49