През този месец отбелязваме 140-годишнината от рождението на изтъкнатия цигулков педагог и музикален деец Никола Абаджиев. Цяло поколение наши известни цигулари са негови ученици, а той подготви за световна кариера и своя син - гениалния български цигулар Васко Абаджиев.
Никола Абаджиев е роден на 14 февруари 1883 г. в Русе. Произхожда от стара фамилия - дядо му бил известен търговец на аби, а стоката му се продавала чак до Цариград и оттам е дошло фамилното име - Абаджиеви. Баща му е съдия.
Първият учител по цигулка на Никола Абаджиев е известният композитор Петко Наумов. От 1901 г. учи в Консерваторията в Брюксел - цигулка при професор Томсон, теоретични дисциплини - при Жилсон. По-късно, през 1914 г., специализира в Берлин при прочутия Анри Марто.
От 1928 г. Абаджиев е преподавател по цигулка в Музикалната академия, още следващата година става професор. Между 1931/1933 г. е директор на Академията, като допринася много за укрепването на тази музикална институция - налага като традиция музикалните прояви на студентите - в продукции и годишни концерти.
Негови ученици са Васил Чернаев - един от големите наши концертиращи цигулари в средата на миналия век, Васил Лолов - впоследствие изтъкнат диригент, Стоян Стоянов Иванов и др. Никола Абаджиев подготвя и учебни помагала за начинаещите цигулари - издава Школа за цигулка.
Никола Абаджиев е известен и с работата си като пропагандатор на музикалното изкуство - изнася огромно количество сказки из цяла България, често с тях придружава концертите на своя син. Пише статии по различни музикално-теоретични въпроси, които се публикуват в нашата и чуждестранната преса. И още - основава и работи като редактор и преводач в библиотека “Музика“ - от 1925 г. издава отделни книжки с биографии на големи музиканти, като Моцарт, Паганини, Бетовен, Вагнер, и за някои от тяхните творби, а това са преводи от популярни книги на известни гелмански музиковеди.
Никола Абаджиев умираа на 9 семтември 1941 г. За съжаление във фонда на БНР няма нито изказвания, нито изпълнения на този изтъкнат наш музикант. В Златния фонд се пазят само изключително ценните записи на неговия син Васко Абаджиев.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...