България трябва да се присъедини към глобалното движение в подкрепа на жертвите на престъпления. Това заяви пред БНР проф. Добринка Чанкова, председател на УС на Института за решаване на конфликти.
„В България няма достатъчно сензитивност по въпроса. Нито законодателят, нито институциите, нито учебните заведения му отдават нужното внимание. Все още оставаме заети с извършителя, неговите права в процеса и третирането му в обществото. Жертвата остава в килера на вниманието. Тя е изправната страна и заслужава приоритетно третиране“.
Днес Институтът за решаване на конфликти организира кръгла маса-„Виктимизацията и жертвите на престъпления-предизвикателства пред законодателя, практиката и обществото“.
Правата на жертвата в наказателния процес не са в съответствие с изискванията на Директива 29 от 2012 г., обясни проф. Чанкова.
„Тя остава неглижирана в наказателния процес и маргинализирана в обществото. Има доста нерешени въпроси относно компенсацията от страна на държавата. Съществен проблем е, че използваме и остарялото понятие „пострадал“, което е по-тясно и не позволява в пълна степен да се ползват правата от жертвите“.
Жертвата не трябва да бъде вторично виктимизирана с многобройни разпити, посочи тя.
„Има законопроект, който надявам се, няма да остане само такъв, предвиждащ ограничаване на броя на разпитите. Но това не е всичко, което трябва да се направи. Пледираме да се промени тотално отношението към жертвата на престъплението. Не да очаква благодеяния от страна на държавата, а държавата да се чувства задължен субект спрямо жертвата и да полага грижа-не само на база на непосредствените й нужди, а на човешките й права“.
Магистратите не са подготвени да се отнасят с необходимата грижа към жертвите на престъпления, обясни проф. Чанкова.
„Единствено по-далновидните и прогресивно мислещи отделят повече внимание на тази проблематика. Не мога да кажа, че няма никакви обучения или отношението е изцяло негативно, но България продължава да бъде една от малкото европейски държави, които не са въвели възстановителното правосъдие нито в законодателството си, нито в практиката си, нито в университетските програми и училищата. Това ни отдалечава от всички европейски стандарти. Възстановителното правосъдие е един много удачен инструмент в полза на жертвите на престъпление“
Тя посочи още, че действащата система на наказания не винаги е благоприятна и води до онези резултати, които желаем.
„Трябва да се направят сериозни промени, за да се стигне до една по-благоприятна за жертвите среда“.
Оставят се твърде много действия на неправителствения сектор, а държавата се ограничава с добрите си намерения, заяви проф. Чанкова.
„Неправителственият сектор прави доста, но той е фрагментиран. Днес ще издигнем идеята, че е по-добре да се обедини в мрежа. Защо да не се създаде и един комисар по правата на жертвите? Искаме да мобилизираме и обществените ресурси в тази насока“.
Цялото интервю на Силвия Великова с проф. Добринка Чанкова може да чуете в звуковия файл.
Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..
За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...
Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия и..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп. В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..