Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не е работа на служебния кабинет да внася бюджет 2023 в 49-ото НС"

Николай Василев: Редовно правителство да внесе бюджет с излишък, за да влезем в еврозоната

"От 2005-а досега у нас има само няколко проблясъка за влизане в еврозоната"

2
Николай Василев
Снимка: Ани Петрова

"Ако имаме редовно правителство през април, което да е прозападно и най-вече реформаторско, то би могло да вкара България в еврозоната. Първо трябва да внесе друг вид бюджет. Ако питате мен, той трябва да бъде с бюджетен излишък или поне да няма дефицит. Ако България вкара бюджет без дефицит и приеме всички необходими закони през април - май, и най-вече, ако покаже огромна политическа воля, както показа Хърватия, Западна Европа може да каже, че страната ни е готова да влиза (в еврозоната) и да направи известен компромис с инфлацията, ако изобщо се налага. Ако обаче няма политическа воля, ще стане същото като от 2005 г. досега. От 2005-а има само няколко проблясъка за влизане в еврозоната".

Това каза пред БНР Николай Василев, бивш вицепремиер и бивш министър на икономиката. 

По думите на Василев не е работа на служебното правителство да внася Бюджет 2023 в новия парламент:

"Държавата може да си живее отлично и с бюджета от миналата година, ако няма редовен кабинет. Проблемът е в липсата на редовно правителство, а не, че служебният кабинет ще внася каквото и да е".

Според него инфлацията ще намалява и "много е възможно тя да остане математически проблем до средата на годината":

"Ако само това е проблемът, тогава България би могла да влезе в еврозоната. Ако обаче проблемът е в огромни бюджетни дефицити, както през последните години, и липса на каквато и да е политическа воля, независимо какво говорят всякакви политици от различни партии, всичко, което говорим, няма никакво значение. В последните две години ни управляват четири служебни правителства и едно редовно, които с ръка на сърцето си не желаят България да влезе в еврозоната и не правят нищо за това".   

В предаването "12+3" Николай Василев представи книгата си "NEXT.BG Книга за реформатори, ястреби и щъркели":

"Опазването на границата от мигрантски вълни е ключова тема. Опасявам се, че през този век ситуацията ще е грозна. Ние сме на първа линия и въобще не сме готови за това, което може да ни се случи. Трябва да минем на съвсем друга предавка - и манталитетно, и бюджетно, и военно, и всякак. През границата трябва и пиле да не може да прехвръкне. Ако трябва и половината армия и половината полиция да отиде там, но през този век ще има ситуации, когато ще си спомните за какво говоря. Всички знаем за какво става дума".   

Бившият вицепремиер и министър на икономиката заяви още, че не е планирал да се връща в политиката.

Интервюто на Снежана Иванова с Николай Василев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мохсен Пакнеджад, ирански петролен министър

Иранският министър на петрола "не се тревожи от криза" в резултат на израелските заплахи

Иранският министър на петрола Мохсен Пакнеджад заяви, че "не е притеснен" в резултат на ескалиращия конфликт в региона, съобщи новинарският сайт Shana на министерството след съобщения, че Израел може да удари иранска енергийна инфраструктура, предаде Ройтерс. "Не се притеснявам от кризите, които враговете на революцията създават, и това..

публикувано на 05.10.24 в 16:38

Бившата база на "Булгартабак" - Благоевград може да се превърне в модерен индустриален парк

Бившата база на "Булгартабак" - Благоевград, която вече е собственост на държавата, може да се превърне в модерен индустриален парк, чието предимство е съществуващата инфраструктура и доброто състояние на сградите.   Към терена вече има инвеститорски интерес, заявиха на  брифинг министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов и кметът на..

публикувано на 05.10.24 в 16:22

Катастрофа затвори в двете посоки движението през прохода Петрохан

Катастрофа между три автомобила затвори в двете посоки движението по пътя през прохода Петрохан, след разклона за Дръмша.  По информация на очевидци, има пострадали.  На място са пристигнали 2 линейки и екип на полицията.  Автомобилите изчакват на място.

публикувано на 05.10.24 в 16:13

Падналият проливен дъжд в днешния следобед превърна част от улиците на Перник в реки

Падналият проливен дъжд в днешния следобед превърна част от улиците на Перник в реки. Шахтите не са могли да поемат голямото количество вода и на места са се образували огромни локви. Сигнали за наводнени пътни участъци е имало в кварталите "Църква" и "Изток", каза пиарът на общината Адриан Скримов. След като дъждът намаля, водата е..

публикувано на 05.10.24 в 16:13
СГС наложи най-тежката мярка

СГС наложи най-тежката мярка "задържане под стража" на Джейхан Ибрямов

Софийският градски съд наложи най-тежката мярка "задържане под стража" на депутата Джейхан Ибрямов. Преди дни Джейхан Ибрямов бе задържан, като при задържането му е открита сумата от 100 хил. белязани лв.  В мотивите на съда се посочва, че престъплението е сериозно и за него може да бъде наложена присъда до 6 години и глоба 5 хиляди лева за..

публикувано на 05.10.24 в 16:04

15 литра на квадратен метър дъжд паднаха в Монтана

Над 15 литра на квадратен метър дъжд се изсипа над Монтана днес.  Особено силно валя малко преди обяд. Измереното количество в областния център е най-голямото отчетено за региона днес. Най-слаб е бил валежът от дъжд в Чипровци - малко над литър.  Два са отчетени в Говежда, съобщават от синоптичната станция в Монтана.  До..

публикувано на 05.10.24 в 16:01

Глобалното затопляне и сушата могат да превърнат кафето в луксозна стока

Глобалното затопляне и сушата могат да засегнат толкова силно кафеените плантации и производството на кафе, че то да се превърне в луксозна стока, която не всеки ще може да си позволи. Това прогнозира Радина Калдамукова, магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, Германия. Най-широко разпространените и предпочитани сортове като..

публикувано на 05.10.24 в 15:42