Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Гърция да си купиш литър мляко или килограм сирене вече е голям лукс

"По кошницата ще ни познаете". Възможен ли е всеобщ бойкот на високите цени и у нас?

Във Франция очакват "червения март – кървави цени от следващия месец". Ценовият шок вече удря френските домакинства

Снимка: БГНЕС

"По кошницата ще ни познаете". Така се пошегува възрастен човек, който имаше право на избор пред входа на голяма търговска верига. И вместо голямата количка, вземалка кошница, коятоотговаряше на пестеливия му списък. "Дори промоциите им са на по-високи цени от редовните преди 2 месеца", ядосват се на излизане други.

"Ограничили сме се доста. Не се радвам като ми увеличават пенсията, стоката се вдига повече и никаква сметка нямам. Пак сме на минус."

"По-малко ще купя. Високи са цените, бюджетът ми е малък. Знам на хората от селата млякото на каква цена им се изкупува, а след това как се продава в търговските вериги."

"Всеки си прави разчита на бюджета и се ограничава по някакъв начин. Спекула, инфлацията, т.нар. прекупвачи – там е основният проблем. Трябва да има контрол, постоянен."

Снимка: БГНЕС

Купувачи декларират готовност да се включат в потребителски бойкот:

"Българинът, когато е изправен до стената, тогава сме най-сплотени. Явно още не е дошло това време - да сме до стената."

"Идва ми не знам какво да ги направя. В България вече затънахме като нация."

"Аз също правя бойкот, в известна степен обаче. Например ето това няма да го купя, защото само допреди два месеца цената беше наполовина."

"Трябва да се вдигнат масово хората, индивидуално не става."

Много от хората, които не вярват всилата на обществото и ефекта от бойкота,се върнаха към неотдавнашната практика дазапалят колата и да отскочат донай-близката община в РСМ - Делчево, за да синапазаруват хранас по-истински вкус.90 процента отстоките там, и то в големите им магазини, саот техни производители.Въпреки че и там цените се повишиха, немогат да стигнат тези в България.  

Снимка: Ани Петрова

Все по-отчетлива е тенденцията благоевградчани дапазаруват от т.нар. фермерски магазини. Освен чедават парите на производителя, знаят какво е и качеството.Два пъти в седмицата се радват и на промоции.И няма как да ги излъжат, защото в квартала всеки помни цената.

"По-качествен е продуктът и цените са по-добри, отколкото в големите вериги магазини."

"Хората се ориентират към чистото, българското и така трябва да бъде. Трябва да уважаваме нашите производители. Като потребител избягвам да пазарувам в големите магазини, защото там е малко и психологически всичко направено. Влезеш – едно на промоция, но аз го виждам без промоцията: реалната цена му е това."

"Защото е прясно млякото, затова. Заради качеството, а там е с химия. Малките магазини, за да може големите да ги фалираме, да ги махнем. Или ако има голям, да е български, с български стоки."

А как е извън нашите граници – в Гърция и Франция?

Преди дни Съюзът на потребителите в Гърция посъветва да се ограничи купуването на млечни продукти. Тези продукти са с 50-80% по-скъпи спрямо миналата година.

"Цените са почти бутикови. Да си купиш литър мляко или килограм сирене в Гърция вече е голям лукс", отбеляза кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева.

Тя уточни, че е бил публикуван черен списък с вериги за хранителни продукти, а само една от тези вериги е била глобена с 319 000 евро. Има регистрирани разлики включително между цените на щандовете и тези на касата.

Не може да е популизъм, когато цената на една стока за една седмица се увеличава два пъти, коментира журналистът.

Колаж: БГНЕС

Във Франция тепърва ще се реализира предлаган потенциален таван на цените за 50 стоки от първа необходимост.

Инфлацията е тласнала цените на храните главозамайващо нагоре, което нажежава допълнително напрегнатата социална обстановка. Французите очакват "червения март – нови, кървави цени от следващия месец", посочи кореспондентът на БНР в Париж Юлия Талева.

"Ценовият шок вече удря френските домакинства въпреки всички усилия. Потреблението на хранителни стоки много е намаляло, а това променя и потребителските навици. Изчислява се, че на едно четиричленно семейство с две деца не достигат около 476 евро, за да се изхранва пълноценно и да живее добре. Ситуацията е много взриоопасна."

Според френските управляващи обаче няма опасност от нов драстичен скок. Предстоят срещи с търговци в опит да се смекчи ударът на инфлацията.

За 7 март е насрочена нова национална стачка, а синдикалните лидери призовават за пълно блокиране на държавата.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15