Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартенички с кауза ще подпомогнат кастрацията на бездомни котки в Русе

Снимка: Ася Пенчева

За трета поредна година Сдружението с нестопанска цел "Германо-българска помощ за животните" организира благотворителен базар за мартенички. Във фоайето на Екомузея с аквариум в Русе доброволците от сдружението предлагат на посетителите изработени от тях лично мартеници за хора и животни. Целта на кампанията е да се съберат средства, които ще помогнат за кастрацията на бездомните котки. Инициативата ще продължи до 1 март.

Снимка: БГНЕС

Преди 20 години, когато в Русе бездомните кучета бяха истински проблем и като че ли популацията им надвишаваше броя на хората, точно Сдружението с нестопанска цел "Германо-българска помощ за животните" посочи решението - край на убийствата на кучета, начало на кастрационна програма и насърчаване на осиновяването на бездомните четириноги. Методът се оказа успешен и сега е рядкост да се види скитащо куче. Неправителствената организация няма държавно или общинско финансиране, а полето за работа е голямо.

"Въпреки че законът казва: при увеличена популация на бездомните котки, се прилагат същите мерки като при кучетата, никой още не е доказал каква е популацията – увеличена ли е, намалена ли е. Ние си правихме преброяване преди няколко години. В съотношението кучета – котки кучетата бяха около три пъти по-малко от котките и всяка година се увеличават. Котенцата като оцелеят, това е лавинообразно повишаване на популацията", коментира д-р Катерина Маркова, управител на русенския клон на сдружението. За да не откриват умрели котета по улиците, ги кастрират, поясни тя.

Снимка: БГНЕС

Увеличената популация на улични котки вреди емоционално както на онези, които обичат животните, така и на останалите, които не харесват уличните кучета и котки, смята д-р Маркова.

"От друга страна тези животни, бидейки повече на едно място, много повече заразни заболявания се обменят между тях и това води до разпространението им. Не само заразни заболявания, които са опасни за хората, но и за самите животни. Ние ги виждаме болни по улиците, умиращи, което също е неприятно."

"Помагам за намаляване на популацията, като водя котки на кастрация. Опитвам се да им намирам домове после. Русе е пълен с котки, прибирам ги и по няколко месеца, година-две, ги държа, докато успея да им намеря дом. Те не са мои лични, но съм прибрал около 25 в момента. Имам различни имоти, където ги обгрижвам", разказва доброволецът Теодор Бригов.

Снимка: Ася Пенчева

Фоайето на Екомузея с аквариум вече е територия и на благотворителния щанд.

"Тази мартеничка – това е тип брошка, може да се закачи на нашийника на животинчето, може и на детето да го закачите на якето."

За да бъдат повече животните с дом и домовете с животни, можем да помогнем както със средства, така и с отговорно поведение. Като начало - да си купим мартенички с кауза.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22