Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Темз Арабаджиева за живота на малкия Чарли Чаплин, който отрано разбира какво е да нямаш

Темз Арабаджиева
Снимка: Здравко Петров

"Чарлз Чаплин е кръстен на баща си, но всъщност прекарва малко време с него, той живее със своята майка, която се развежда с баща му.

Проследяваме живота на малкия Чарли Чаплин в една унизителна бедност, в копторите на Лондон, едно детство, което преминава от разкош, докато майка му е била действаща и известна актриса, през чуденето какво да се вечеря, и как майката се справя с отглеждането на двете деца, докато баща им не изплаща издръжката, а се обръща към алкохола....", сподели в "Понеделник вечер" по БНР Темз Арабаджиева, пиар на издателство "Сиела" за новото издание на книгата за Чарли Чаплин - „Моята автобиография“.

„Моята автобиография“ е „история от мечти, желания и натрупан опит“ – легендарните мемоари на киноиконата Чарли Чаплин.

"Майката е лишена от гласа си, с което си е изкарвала прехраната. Така малкият Чарли вижда отрано какво значи да нямаш. Дори се стига до настаняване в приют за бедни, в които братята са разделени от майка им...Въпреки това, той не губи своята топлина и обич към майка си и брат си, докрая на живота на майка си, и до собствения си край...

Но книгата не е мрачна, тази автобиография е разказана с изключителна топлота, като впечатляващ е неговият опитимизъм, който му е донесъл последвалия успех в неговата кариера и това, че никога не се е отказвал.

В едни момент, в който Чарли и брат му Сидни, са оставени сами, без майката, която попада няколко пъти и в психиатирчни клиники, където след време и умира, точно в един такъв момент Чарли получава и роля в театъра.

Преломен момент в неговият творчески път е заминаването му в САЩ на турне за първи път.

По време на годините на слава Чарли Чаплин, според мен, се учи на тази слава...Изключително трудно навлиза в работата в киното. Но след това нещата се отприщват и го виждаме вече в естествената му среда. Все пак говорим за човека, който променя правилата на нямото кино, правилата на киното изобщо", каза още за БНР Темз Арабаджиева.

Автобиографията на Чарли Чаплин е важна не само заради постиженията му като актьор, като продуцент, но и заради отношението му към живота, смята Арабаджиева.

нагласата му към света е много полезна за хората от 21 век, които мрънкат за всичко, а той им показва, че трудностите в живота и в работата, могат да бъдат оставени да ги измие пролетния дъжд и да дойде слънцето и щастието", убедена е Темз Арабаджиев.


От покъртителната бедност до върховете на бляскавия Холивуд и славата, тази книга води читателите на незабравимо пътешествие, разказано от първо лице. Прочувствена и забавна, автобиографията на Чарли Чаплин – един от първите мемоари на знаменитости – разказва историята на живота му, разкривайки на читателя целия чар, особености на характера и дълбоко вкоренени принципи в живота на тази сложна и противоречива, но безкрайно талантлива и вдъхновяваща личност.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Журналистът и блогър Димитър Сотиров ни пренася в атмосферата на летните фестивали “Opera Open“ в Пловдив и “Опера в Летния театър“ във Варна - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя..

обновено на 30.06.24 в 23:13

Поредно издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" в Русе

54-то издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" ще започне в неделя от 9 ч. в Парка на младежта в Русе. На сцената ще се изявят над 700 участници от различни краища на страната, както и детски фолклорен състав "Талисман" от град Тараклия, Молдова. Певци, инструменталисти, танцьори, разказвачи и участници в народни обичаи ще се състезават..

публикувано на 30.06.24 в 08:30
Теодора Колева - писател

За надеждите и разочарованието в творчеството на Теодора Колева

Теодора Колева в разстояние на 10 години пише първата от трите книги "Данъчна ревизия", като съумява в този сборник с разкази да предаде по неповторим начин надеждите и разочарованието на обикновените хора от посттоталитарното демократично общество.  Разказите се позовават на много истински случки и житейски впечатления на писателката,..

публикувано на 30.06.24 в 06:59
Проф. Сава Димитров връчи наградата на Милена Добрева

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Милена Добрева е "Музикален педагог на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" започна поредица от срещи с носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Милена Добрева отдава силите си като преподавател изцяло в родния си Бургас - от 2011 до 2017 г. работи в Националното училище за музикално и..

публикувано на 28.06.24 в 20:14

Ю. Пискулийска: Не трябва да забравяме хората, които са си отишли, а са оставили след себе си много топлина

„Поезията на Юлиана Ликова е поезия със символи, кратка, но пълна е оптимизъм и позитивни неща“. Стихове от книгата й "Ще се върнем към водата" и от "Твоята книжка за отскок" в ефира на предаването "Рано в неделя" чете Юлия Пискулийска, за да почете паметта на своята приятелка и колежка. За творчеството на Ликова Боян Ангелов..

публикувано на 30.06.24 в 05:00

За трето поредно лято Боровец ще е домакин на Международния фестивал "Д-р Емил Илиев"

За трето поредно лято в началото на август в Боровец ще се свири джаз. Международният фестивал "Д-р Емил Илиев" е подготвил  много изненади за любителите на тази музика, а Биг бендът на Българското национално радио ще открие феста. Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на джаз фестивала "Д-р Емил Илиев“ в Боровец Седем..

публикувано на 28.06.24 в 16:23

С прожекция на филма "Грънци" на Николай Волев започва "Фестивал на сръчните ръце" в село Бусинци

С прожекция на филма "Грънци" на Николай Волев и със светлинно шоу ще започне второто издание на "Фестивала на сръчните ръце" в Бусинци. Той се провежда на 28, 29 и 30 юни. Организатор на тридневното събитие е Стефка Бонева, създател на "Бусинската сръчкотилница".  “Нашият фестивал ще съчетае много интересни занаяти, демонстрации и..

публикувано на 28.06.24 в 15:49