Това разказа пред БНР доц. Даниел Бенатов, преподавател в Техническия университет в Киев. Преди година, в утрото на 24-ти февруари, той бе сред първите събеседници на програма "Хоризонт", описали как изглежда Украйна в началото на военната инвазия на Русия.
Днес доц. Бенатов е при приятели. "Доста далече от Киев, не заради безопасност, а за да отбележим тази трагична дата."
"В Киев днес всичко е спокойно, няма тревоги, няма обстрел, няма дронове. Вчера беше спокойно", уточни той в предаването "Преди всички".
"Най-тревожно е в посока Бахмут. Той се намира горе-долу на около 100 километра от Донецк. Там вървят тежки бойни действия. "Крепостта Бахмут" руснаците повече от два месеца не могат да я вземат. Там е тежка ситуацията. Има много загинали и от нашите войници. Руснаците там напредват с метри. "Крепостта" е наша."
Университетите в Украйна сега работят само онлайн. В университета на доц. Бенатов следват близо 27 000 студенти. Момчетата не могат да излизат в чужбина, има забрана. На фронта някои от тях са отишли само като доброволци, каза преподавателят.
"Има и загинали, за съжаление."
"Моят риск беше минимален. Аз не съм на първа линия. Не съжалявам, че не си тръгнах от Украйна. Тук сега всички работим за победа и това не са просто красиви думи", сподели доц. Даниел Бенатов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..