Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бойко Коцев: Към настоящия момент не се очакват бунтове срещу властта в Русия

Бойко Коцев
Снимка: БГНЕС-архив

Към настоящия момент не се очакват бунтове срещу властта в Русия. Това обясни пред БНР Бойко Коцев, дипломат, посланик и политик. Той е  бивш заместник-министър на вътрешните работи, бил е постоянен представител на България в Брюксел, от 2012 до 2018 е посланик в Русия. От 2019 г. е член на Международната банка за икономическо сътрудничество в Москва. 

"Свидетели сме на безпрецедентен геополитически сблъсък. Световните анализатори казват, че икономически Русия има добро представяне и спад на икономическото развитие само с 2.5%. Много луксозни западни стоки липсват, но има всичко  от първа необходимост. Обикновеният московчанин не е лишен от нищо", посочи той в предаването "12+3".

Наблюдаваме трансформиране на геополитическата политикономия в частта на преразпределение на материалните блага и по-скоро на природните ресурси, обясни той. 

"Трансформира се световната финансова система. В тази обстановка ние трябва да защитаваме националните си интереси. Присъединихме се към евроатлантическите ценности. Станахме членове на НАТО и ЕС. Имаме партньори и съюзници-ценностите са едни и същи, но интересите са различни".  

Българската икономика е отворена, а световната търговия вече е в криза, посочи още той. 

"Има нарушени логистични звена. Пазарите не функционират пълноценно с пазарни механизми. Все по-често сърцевината на свободната икономика се измества от политическата целесъобразностПред България има две възможности-да чака да дойде някой чиновник и да вземе всички решения вместо нас, отчитайки собствения си интерес. Другият вариант е да защитаваме националните си интереси. За целта трябва да има силна дипломатическа служба и добре подготвени кадри. Необходима е служба, която прави анализи и да събира информация".

Предстои излизането на книгата на Бойко Коцев - „Дипломатически етюди“. В нея има 16 истории с тематика, която има по-непреходно значение. Авторът разказва, че когато оглавява дипломатическата служба в Русия установява, че знанието за България не е много голямо. 

"С упорита работа се опитахме да възстановим знанието за страната ни. Русия е важен пазар и за нашите културни дейци. Отношенията между България и Русия са от 14 века. Има постоянно духовно проникване.  Повечето от прогресивните идеи в Русия са идвали от България. Духовността в Русия става на две платформи-на православието и на кирилицата“

Цялото интервю на Петър Волгин с Бойко Коцев може да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58
Илиян Йорданов, председател на Националната комисия по информатика и ръководител на националния отбор за олимпиадата в Египет, и Румен Михов, координатор на лагер-школата по информатика в Ямбол (от ляво на дясно)

Националният отбор на България по информатика замина за международната олимпиадата

Националният отбор на България по информатика отпътува за Египет за участие в най- престижното за годината състезание, а именно международната олимпиадата по информатика. В нея се включват отбори от 90 държави, представени от 360 състезатели. Какви са очакванията на ръководителите на нашия  отбор и къде е мястото на България в света на информатиката...

публикувано на 05.09.24 в 09:53