Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейската прокуратура е поискала документацията за ремонта на столичната улица "Граф Игнатиев"

Снимка: БГНЕС

Европейската прокуратура е поискала документацията от проверките на ремонта на столичната ул. "Граф Игнатиев", съобщи министърът на регионалното развитие арх. Иван Шишков. Днес той инспектира строителството на Северната скоростна тангента, където беше установено, че една трета от настилката липсва.

Министърът съобщи, че Европейската прокуратура е поискала документацията от проверките на ремонта на ул. "Граф Игнатиев" в столицата. Днес министърът инспектира строителството на Северната скоростна тангента, където беше установено, че една трета от настилката липсва.

Европейските прокурори са се интересували от резултатите от проверката и те са им предоставени миналия понеделник, съобщи министър Шишков.

Проверката на Северната скоростна тангента, също строена с европейски пари по програма "Регионално развитие" 2007- 2013 година показва липса на 6 сантиметра от горния слой, който трябва да е 20 см по проект, показа пробата арх. Шишков:

"Първо, учудващо е, че е само 20 по проект. Знаете, че другите магистрали са 28 и 30, но освен, че е само 20 по проект, в момента е 14 сантиметра, тоест липсва една трета, основният пласт липсва основно. Можем да кажем с една дума, че липсва част от пътя. За съжаление, навсякъде, където проверяваме, липсва част от пътя. В момента освен, че ще направим анализ, най-вероятно този път ще трябва да бъде предвиден за основен ремонт".

Европейските прокурори са се интересували от резултатите от проверката и те са им предоставени миналия понеделник, съобщи министър Шишков:
"Проверката на ул."Граф Игнатиев" е правена включително и по искане на Европейската прокуратура, тъй като знаете, че за "Граф Игнатиев" са ползвани европейски пари. Европейската прокуратура може би преди около два месеца се беше сезирала. Миналия понеделник идваха в Министерство на регионалното развитие. На тях също сме им предоставили цялата информация".

След пробите, взети от платното, ще бъде взета и от мостово съоръжение в отсечката, за да се изследва здравината на стоманената му конструкция. Съоръжението все още е в гаранция, за разлика от пътния участък, обясни министър Иван Шишков:

"Това, което обаче е в гаранция и което също се проверява малко по-нагоре, това е едно от мостовите съоръжения, за което гаранцията е по-голяма. Там, където има гаранция, ако наистина има нередности, поне да намерим възможности и начин сега и веднага, още повече, че имайте предвид, че ако има наистина проблеми в мостовите съоръжения, тогава можем да говорим за опасност по пътя. Направихме проверка на пътя Самоков- Ихтиман. Положението е изключително плачевно. Не отговаря абсолютно на никаква норма".

Съвместните проверки на регионалното министерство и МВР продължават още месец, като освен магистралите, ще се инспектират и първокласни и по-нисък клас пътища.

Борис Бонев
"Очевидно, когато отговорността за разследването на злоупотреби в България излезе извън страната, тогава започваме да виждаме резултати", коментира пред БНР лидерът на "Спаси София" Борис Бонев.

Той подчерта, че организацията му е подавал в прокуратурата поне два сигнала за ремонта на улица "Граф Игнатиев", но те са "потънали" и нищо не се е случило:

"Говоря за сигнали за нарушения, които са изключително лесно доказуеми".

"Допустимата според европейското законодателство практика за черен списък на фирми, които системно строят некачествено и не изпълняват задълженията си по договори, най-сетне да се случи и в българското законодателство. Нашият юридически екип е подготвил предложение за изменение по ЗОП, така че подобен списък да има и тук. Но за целта трябва да има и проактивност от страна на политическите партии в парламента. Без черен списък и страх у фирмите, че позволят ли се да строят некачествено, няма повече да получат обществени поръчки, ще продължат да си правят, каквото поискат", добави той.

По думите му и възложителят - независимо дали е държавата, или общината - да разбере, че трябва да има качествени и добре обмислени проекти, не на инженеринг, а отделни. Другото задължително, което посочи Бонев, е контролът върху строителните дейност.

Интервюто на Диана Янкулова с Борис Бонев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Даскалов и Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35
Димитър Главчев

Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата книга"

Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..

публикувано на 22.12.24 в 13:13

От фотоапарат до съпруг за кръстницата - какво искат кипърските деца от Дядо Коледа

От боички и фотоапарат Polaroid, през коте до... съпруг за кръстницата, са сред подаръците, за които кипърските деца молят Дядо Коледа да им донесе тази година. За 11-та година кипърските пощи с технологичната подкрепа на държавния телеком организираха празничната кампания "Поща до Дядо Коледа“ (Post2Santa). Кипърчетата са написали тази година над 2000..

публикувано на 22.12.24 в 13:11