В навечерието на 3 март трябва ясно да кажем, че България се нуждае от ново освобождение от оковите на фалшивия глобализъм. Това заяви пред БНР проф. Атанас Семов, член-кореспондент на БАН, д-р на юридическите науки и университетски преподавател.
„Нуждаем се от освобождение от оковите на обезродяването“.
Днес от 17 часа, в БАН проф. Семов ще представи документален филм за новоселското въстание - „Девет глътки свобода“. Събитието е с отворени врати и всеки, който иска да се докосне до историческата памет, е добре дошъл, отправи покана проф. Семов. На представянето ще присъства президентът Румен Радев.
„Новоселското въстание е величаво, защото обявява Първата българска република, която успява да просъществува 9 дни. Въстанието е величаво и с цялостното народно участие. Има забележително присъствие на жени. Сред тях се откроява Стояна Драгановска - Нишанджийката. Тя участва в подготовката на въстанието заедно с баща си и чичо си. Стреля с пушка и има лична заслуга за забавянето на потушаването му с няколко часа, което позволява на много хора да се изтеглят високо в Балкана и да се спасят. Много зверства са извършени при потушаването на въстанието. Сред тях е посичането на всички монахини в Новоселския манастир. Ново село е наричано северния Батак“.
Въстанието практически не присъства в учебниците, а не заслужава такава съдба, посочи още проф. Семов в предаването „Преди всички“.
„Това е една от най-величавите и героични страници в нашата история“.
Да върнем България в българското училище, призова той.
„Това е един от нелепо многото примери за празноти, за липси, за зловещи кратери в българската национална памет, както тя се отглежда, както се изгражда в българското училище. В нашите учебници не присъстват много от знаковите събития и личности в българската история, а тези, които присъстват, присъстват само колкото да не може да се каже, че ги няма. От учебниците нашите деца не могат да разберат нито какво му е било страшното на онова време, нито за какво са жертвали всичко мило, и живота си дори, нашите герои. Българските учебници са изпрани от един глобалистичен сапун и са превърнати в имитация на образование“.
Когато минат изборите, пред политиците ще се постави въпросът за изтриването на българското в образованието, обясни още проф. Семов.
Цялото интервю на Диана Дончева с проф. Атанас Семов може да чуете в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..