Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-мощната сила е родът, казва терапевтът по родова памет

Росица Гергова, родов терапевт: Можем да преобразуваме несретни родови събития три поколения назад

2
Росица Гергова

"Аз съм свързана с моя род и с рода на съпруга ми отдавна, правя родовото дърво на съпружеския ми род от 16 години и аз изпитвам потребност да общувам с рода си, да търся корените си много отдавна", разказа в "Нощен Хоризонт" Росица Гергова, родов терапевт от школата на Аида Марковска. Тя пристига от Плевен специално по темата за родовите отношения в навечерието на Сирни Заговезни или Прошка.

С нея говорим за традицията, която българите пазят и предават в своя дом. На това колко е важен актът на прошката, за да може да преуспяват родът и семейството, колко е важно да се разбираме помежду си с най-близките, родители, братя и сестри, родини, да спазваме йерархията в дома и да почитаме възрастните в него, как всичко това има отношение към нашия успех и развитие.
 
Росица Гергова се е обучавала в руски академии по родология, родово знание, славянска обредност, езотерика, парапсихология, регресия, женска сила и хармония.

Определя се като щастива майка и съпруга. Живее на село и това й носи удоволствие. Помага на хората да открият проблемни зони в семейните отношения, тежестите в рода, които им пречат да живеят пълноценно, в успех и щастие.
Снимката е илюстративна
"В днешно време знанията и традициите са се запазили именно в селата, в читалищата там, на седенките с бабите. Аз съм израстнала като дете на село, с приказките и разказите на баба и дядо...

Ние сме неизменно свързани със своя род. Ние принадлежим на своя род и никой не може да ни отнеме това право. И то на своя майчин и бащин род. Не може едно дете да е само майчино или бащино, ние живеем историята на рода ни. Ние сме въплътени в техните емоции, събития на живота, ние повтаряме техните мечти и ги удовлетворяваме, носим техните таланти и тяхната житейска мъдрост.

Това е родовата памет, която ние носим в себе си. Благодарение на техния живот, ние имаме винаги решение на всяка ситуация. Уви, понякога повтаряме и нещастните и неудачните събития, но не защото родът ни призовава да бъдем нещастни, а за да повторим това събитие, но по друг начин. Тоест да го преобразуваме, три поколения след баба, да решим тази случка по друг начин.

За да могат внуците и правнуците, които носят всичко от предците си, да разрешат нещо, което е било несретно за рода им... Тук помага родовата терапия при различни разрушителни поведения на наши близки, за да се преодолее този лош родов модел", разказа още пред БНР Росица Гергова.
Снимката е илюстративна

"Най-мощната сила е родът. Когато имаш връзка с тях, родът му се отблагодарява с това. Дава му късмет, благополучие и обратно. Ако се отвърнещ от рода си, ти си болен човек, неудачник", каза още Росица Гергова.

Сирни Заговезни или Прошка е специален ден, в който е вложена традицията на прошката. В това да посетим близки, да се обадим на приятели, да останем сами със себе си и да разберем, че щастието и лекотата в живота се постигат като освобождение от натрупани негативни чувства като обида, гняв, неприязън, раздразнение, негодувание.

Този акт е двустранен – прошка се иска и се дава. В същото време всеки един получава за себе си повече, от това, че дава прошка. Т.е. този, който прощава се освобожадава от негативни емоции и по някакъв начин кани доброто в живота си.

И това не е непременно свързано с някакво чувство за вина. Живи хора сме, живеем, взаимодействаме, общуваме и в повечето случаи напълно неволно сме засегнали нечии чувства или някой се е почувствал обиден. Ако, без да искаме сме създали такива тежести, то актът на прошката дава яснота и прекъсва негатива в отношенията. Идва чувството на облекчение.


Още по темата за прошката и за родовите връзки между родители и деца слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21