Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-мощната сила е родът, казва терапевтът по родова памет

Росица Гергова, родов терапевт: Можем да преобразуваме несретни родови събития три поколения назад

2
Росица Гергова

"Аз съм свързана с моя род и с рода на съпруга ми отдавна, правя родовото дърво на съпружеския ми род от 16 години и аз изпитвам потребност да общувам с рода си, да търся корените си много отдавна", разказа в "Нощен Хоризонт" Росица Гергова, родов терапевт от школата на Аида Марковска. Тя пристига от Плевен специално по темата за родовите отношения в навечерието на Сирни Заговезни или Прошка.

С нея говорим за традицията, която българите пазят и предават в своя дом. На това колко е важен актът на прошката, за да може да преуспяват родът и семейството, колко е важно да се разбираме помежду си с най-близките, родители, братя и сестри, родини, да спазваме йерархията в дома и да почитаме възрастните в него, как всичко това има отношение към нашия успех и развитие.
 
Росица Гергова се е обучавала в руски академии по родология, родово знание, славянска обредност, езотерика, парапсихология, регресия, женска сила и хармония.

Определя се като щастива майка и съпруга. Живее на село и това й носи удоволствие. Помага на хората да открият проблемни зони в семейните отношения, тежестите в рода, които им пречат да живеят пълноценно, в успех и щастие.
Снимката е илюстративна
"В днешно време знанията и традициите са се запазили именно в селата, в читалищата там, на седенките с бабите. Аз съм израстнала като дете на село, с приказките и разказите на баба и дядо...

Ние сме неизменно свързани със своя род. Ние принадлежим на своя род и никой не може да ни отнеме това право. И то на своя майчин и бащин род. Не може едно дете да е само майчино или бащино, ние живеем историята на рода ни. Ние сме въплътени в техните емоции, събития на живота, ние повтаряме техните мечти и ги удовлетворяваме, носим техните таланти и тяхната житейска мъдрост.

Това е родовата памет, която ние носим в себе си. Благодарение на техния живот, ние имаме винаги решение на всяка ситуация. Уви, понякога повтаряме и нещастните и неудачните събития, но не защото родът ни призовава да бъдем нещастни, а за да повторим това събитие, но по друг начин. Тоест да го преобразуваме, три поколения след баба, да решим тази случка по друг начин.

За да могат внуците и правнуците, които носят всичко от предците си, да разрешат нещо, което е било несретно за рода им... Тук помага родовата терапия при различни разрушителни поведения на наши близки, за да се преодолее този лош родов модел", разказа още пред БНР Росица Гергова.
Снимката е илюстративна

"Най-мощната сила е родът. Когато имаш връзка с тях, родът му се отблагодарява с това. Дава му късмет, благополучие и обратно. Ако се отвърнещ от рода си, ти си болен човек, неудачник", каза още Росица Гергова.

Сирни Заговезни или Прошка е специален ден, в който е вложена традицията на прошката. В това да посетим близки, да се обадим на приятели, да останем сами със себе си и да разберем, че щастието и лекотата в живота се постигат като освобождение от натрупани негативни чувства като обида, гняв, неприязън, раздразнение, негодувание.

Този акт е двустранен – прошка се иска и се дава. В същото време всеки един получава за себе си повече, от това, че дава прошка. Т.е. този, който прощава се освобожадава от негативни емоции и по някакъв начин кани доброто в живота си.

И това не е непременно свързано с някакво чувство за вина. Живи хора сме, живеем, взаимодействаме, общуваме и в повечето случаи напълно неволно сме засегнали нечии чувства или някой се е почувствал обиден. Ако, без да искаме сме създали такива тежести, то актът на прошката дава яснота и прекъсва негатива в отношенията. Идва чувството на облекчение.


Още по темата за прошката и за родовите връзки между родители и деца слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24