Регламентирано доплащане за медицинските услуги, които получаваме, вместо увеличение на здравната вноска, е едно от възможните решения за компенсиране на натрупания през последните 12 години финансов недостиг в здравната система. Предложението идва от Експертния клуб за икономика и политика. Оттам представиха анализ за инфлацията и цените в здравеопазването, който показва, че ако през миналата година общото поскъпване на живота у нас е било с 16.9 процента, то в здравеопазването този ръст е бил 8.7 процента.
Събраната информация на Експертния клуб за икономика и политика за периода от 2010 до 2022-ра година показва, че цените в здравеопазването са нараснали по-малко от тези в останалата част на икономиката. През 2020-та година заради пандемията и затварянето цените в здравната система растат по-бързо, но през следващите две години дупката между общото поскъпване и това в здравеопазването расте, обясни макроикономистът Стоян Панчев.
„Тази дупка, която е затворена в повечето от другите сектори, остава в този“
Другият проблем за здравната система е с по-дълга история – разликата между цените на клинични пътеки и реалните разходи за лечение, обясни икономистът Аркади Шарков. Той представи данни, с които се съпоставят двата показателя в една голяма болница у нас.
„Например клиничните пътеки за акушерство и гинекология, за които болницата има сключени договори, реалната цена на лечение спрямо цената на клиничните пътеки е 2.5 пъти. Същото, но в по-малка степен, важи и за клиничните пътеки за нефрология. Те са догонващи и с невъзможност за реално компенсиране, тъй като механизмите са силно ограничени, като например избор на екип“
Икономистите предлагат три възможни решения за преодоляване на финансовия недостиг в здравеопазването. Сред тях е целево заделяне на пари от събраните приходи от акцизи, като сумата, която според тях може да се насочи към здравната система, достига до половин милиард лева годишно. Друга мярка е узаконяване на доплащането, а не вдигане на здравната вноска, както предложиха вчера от Българския лекарски съюз. Според Аркади Шарков такова увеличение ще се случи трудно.
„Не говорим за увеличение на доплащането, а за регламентиране. Наблюдавайки политическата обстановка, подобен тип решения - за увеличение на какъвто и да е данък, са трудни за реализация“
За регламентиране на доплащането в болниците се обяви директорът "Пирогов" д-р Валентин Димитров.
„Трябва да се излезе от даването на пари под масата. Никой лекар не иска това нещо. Аз не познавам човек, който иска да му се плаща под масата, ако има механизъм, при който той да си получи заработеното възнаграждение, заслуженото, защото е заслужено, което му се полага. Не може да искате от един професор, който е дал 30 години от живота си, да прави 12-часова операция и да стои на крак, 3 000 лв. да му бъде възнагражданието като основна заплата и да имаме 900 лв. избор на екип като пари, които се разпределят между целия екип".
Според представения анализ през миналата година медицинските услуги са поскъпнали с 10.4 процента, а лекарствата – с 8,2 процента.
Българската аграрна камара, в която членуват 13 браншови организации в земеделието, изпрати протестна декларация до премиера и министрите на енергетиката, земеделието и околната среда с искане за спешна среща заради провала на предстоящия поливен сезон. Земеделците в цялата страна са готови на ефективни протести, защото нямат вода за напояване, обясни..
Гърците се въздържат от покупки за празниците до началото на намаленията. Министерството на развитието се споразумя със собственици на търговски вериги за намаление на цените на традиционните стоки за великденските празници. След седмица влиза в сила списък от стоки, които ще бъдат на по-ниски цени. "Великденската кошница" включва агнешко..
Ролята на ЕС и международната общност продължава да е от решаващо значение за Централна Африка . Това обясни пред БНР Алина Гъркова, Euract. Бойци на групировката М23 и армията на Руанда окупираха конгоанския търговски център Гома след разпалване на продължаващия вече три десетилетия конфликт в региона. Това задълбочи хуманитарната криза. В..
Как и дали ЕС противодейства на нарастващото влияние на Китай, Русия, Турция и арабските държави в Африка? Двама германски експерти, участници в конференция на тази тема, организирана в София от фондация "Конрад Аденауер", правят свой прочит в предаването "Хоризонт до обед" на БНР. Влиянието на Русия в България е доста голямо. Русия..
Бившият главен прокурор Иван Гешев и бившият районен прокурор на София Невена Зартова са сред свидетелите по делото срещу прокурора Константин Сулев, обвинен за длъжностно престъпление. Процесът бе спрян, но се върна в градския съд с решение на върховните магистрати, съобщи БТА. За четвъртък, когато е второто заседание по делото, е призована..
Израел издаде заповед за евакуация на по-голямата част от град Рафах, в южната част на ивицата Газа. Вчера израелските сили съобщиха за разширяване на сухопътната им операция в южните части на палестинския анклав. По-рано този месец Израел прекрати постигнатото примирие и възобнови сухопътните и въздушните атаки срещу радикалната групировка..
Проверките в нощните клубове и увеселителни заведения в Благоевград не са установили сериозни нередности. Според общината безсрочните договори за удължено работно време са проблем. Основната цел на проверките са били противопожарните системи, аварийните изходи, безопасността на сградите, присъствието на малолетни и непълнолетни, както и..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...