Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ясен Танев: Съсипаха го това машинно гласуване

Снимка: Ани Петрова

Съсипаха го това машинно гласуване, заяви пред БНР IT експертът Ясен Танев.

 „Това е систематичен процес по изключването на машините от всякаква логика за автоматизация. Първо машината престана да бъде кутия за електронните бюлетини и се превърна в печатарка. След това за да не се налага да броим колко е машинният и хартиеният вот, защото може да се окаже, че хората харесват повече да гласуват с машини, казаха, че ще се пише една таблица. Съдът върна текста, ЦИК реши да не обжалва. Това се превърна в тема за дисертация за политически науки“, коментира той в предаването „Хоризонт до обед“.

Танев подчерта, че в публикуваното задание към изпълнителя липсват 2 изречения, свързани с края на изборния ден и издаването на протокол, който показва как се е гласувало. Според него така машината вече не е нищо повече от „принтер“:

„Защо ЦИК са изтрили тези 2 реда? Защо искат съществуващият софтуер да бъде модифициран и това да отпадне? Защото не искат да може да се проверят разписките в кутията за разписки на машината или защото не искат да дадат възможност комисията да работи по-лесно, да погледне разписката и да препише цифрите? Може би идеята е, че искат само да се брои и да няма друга референция. Машините се изтриват като субект, те се превръщат в химикалки. Ние вече нямаме машинно гласуване в България“.

Имаше предложение в ЦИК за закупуване на 12 хил. калкулатора, подчерта с ирония IT експертът. Ситуацията е абсурдна, смята той:

Не може за 1 месец да направите нещо качествено. И да го направят, „Информационно обслужване“ трябва да получат наградата за "IT компания на годината". Това означава, че трябва да бъде бързо, качествено, киберсигурно, да обучат хората и това да е приложимо. Аз им пожелавам успех, защото това би било световна новина“.

Експертът призова ЦИК следващия път да не започват да си вършат работата 1 месец преди изборите, защото това е орган, който работи целогодишно. Според него „Информационно обслужване“ е под най-голям риск в момента.

Ако ги е страх от машинното гласуване, по-добре да го махнат, за да спестят едни милиони“, изказа мнението си той.

Имаме много лоши практики, каза още той и добави:

„Знам, че в ЦИК има хора, които разбират как нещата могат да бъдат направени. Онова, което не мога да разбера, е защо като се съберат заедно не излизат с решение или може би като не излезеш с решение е удобно, защото не могат да ти търсят отговорност. Най-вероятно кашата се получава от това, че от една страна не искат да се поема отговорност, от друга страна – че за да се покаже ангажираност сме се пренавили“.

За електронното управление Ясен Танев каза, че го има, но не винаги може да се намери лесно:

„И обществото, и държавната администрация са разделени на две групи. Едната група са хората, които искат да се върви към електронно управление и намаляване на административната тежест, за да може да се случват нещата по-лесно и да ни остане време да се занимаваме с ефективна дейност. От другата страна и в държавната администрация, и сред населението са онази група от хора, които казват „Нека си остане хартията, аз на компютърджии не вярвам“. Това е голямата битка в обществото и в държавната администрация – прогресивните сили и групи от хора и тези, които са свикнали да живеят в миналото и се доверяват на статуквото“.

Той е категоричен, че за да може да има дигитализация, то тя трябва да бъде разбрана. По думите му това е ролята на общностите, които трябва да разказват и обясняват. Според него електронизацията трябва да е систематичен процес и парите, които се харчат, да бъдат управлявани правилно.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Богатството на българите достигна 1 трилион лева

За първи път в края на 2024 година, богатството на българите достига историческа стойност от 1 трилион лева - пет пъти повече от брутния вътрешен продукт. Средно, според проучване на Експертния клуб по икономика и политика, на домакинство се падат по 350 000 лв. 70% от всичко, което българите притежават, са жилищата. Едва малко над един..

публикувано на 20.05.25 в 12:41

НАП: Над 162 000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си

Над  1 62  000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си пред На ционалната агенция за приходите , повече от месец и половина преди изтичането на крайния срок - 30 юни, съобщиха от институцията .  Данъчната служба във В. Търново отчете преизпълнение на плана за приходите Близо 30  000  са подадените до момента..

публикувано на 20.05.25 в 12:37

Великобритания, Франция и Канада заплашиха Израел с конкретни мерки

Френският президент Еманюел Макрон и премиерите на Великобритания и Канада Киър Стармър и Марк Карни засилиха натиска срещу израелския премиер Бенямин Нетаняху за спиране на военната офанзива в Ивицата Газа и осигуряване на достъп на хуманитарна помощ. Нетаняху обяви, че Израел ще поеме контрола върху цялата територия на Газа Макрон, Стармър и..

публикувано на 20.05.25 в 12:29

Нови имиграционни разпоредби влизат в сила в Испания

В Испания влизат в сила нови имиграционните разпоредби. Целта на промените е улесняване на законното пребиваване на чужденци в страната. Текстовете, одобрени през ноември, предвиждат по-гъвкав достъп до разрешителни за пребиваване и работа, по-лесно събиране на семейства, ако един от членовете вече е интегриран в Испания. Една от..

публикувано на 20.05.25 в 12:24
Кристоф Хансен

Кристоф Хансен: Военните разходи не трябва да са за сметка на селскостопанската политика

ЕС не трябва да дава приоритет на оръжията пред маслото в разходите си за отбрана и трябва да се въздържа от пренасочване на средства, предназначени за земеделските производители, предупреди еврокомисарят по земеделие на блока Кристоф Хансен в интервю за "Файненшъл таймс“.  Кристоф Хансен заяви пред изданието, че увеличението на военните разходи не..

публикувано на 20.05.25 в 12:17

Две сметосъбиращи фирми обявиха, че Столичната община им дължи 14 млн. лв.

Дългът на Столичната община към двете почистващи фирми, които предупредиха, че ще спрат да почистват София, е 14 милиона лева. Това стана ясно по време на изслушването на представители на фирмата в комисията по екология на Столичния общински съвет.  Няма нищо политическо в намерението на фирмите, категорични бяха техните представители. Те се..

публикувано на 20.05.25 в 12:13

Проект на проф. Маргарита Попова - сред отличените за най-успешни през 2024 г.

Проф. Маргарита Попова от Института по органична химия с център по фитохимия към БАН е ръководител на договор по Програмата за национално съфинансиране на COST акции на тема " Оползотворяване на отпадъчни продукти за устойчиво получаване на енергия ". Този проект беше отличен като един от най-успешните в българската наука за 2024 г. на церемония на..

публикувано на 20.05.25 в 12:07