Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Отиваме в друго време". Символичното изкачване на Бунарджика на 3 март

Снимка: БГНЕС

В подножието на хълма Бунарджика всяка година на 3 март пловдивчани се събират за шествие до върха. Инициативата е на Комитет "Родолюбие" и преминава под надслов "Поход на свободата".

"Това символично изкачване е едно откъсване от ежедневието ни. Отивайки на най-високото място в някогашния Филипопол, над нас е само небето и кръстът върху паметника. Отиваме в друго време. Ние сме облечени по този начин, от другото време, и този преход е точно това откъсване от сегашния ден и отиване в спомена", казва пред БНР Петко Георгиев, главен библиотекар на Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив.

"За всеки това е индивидуално преживяване. От смислите на думата празник – ден празен от всичко друго, ежедневно. В този празен от всякакви други дела ден ние си спомняме, благодарим и сме това, което сме, благодарение на деня."

Снимка: БГНЕС

"Оръжията, с които извършваме този поход, са оригинали. Част от тях наистина са участвали в бойни действия по време на Руско-турската освободителна война. Униформите, с които сме облечени, са копия. В България има само една оцеляла опълченска униформа, която се пази в карловския градски Исторически музей. Като хора, изкушени от историческата реконструкция, ние сме се постарали да се доближим максимално до епохата", разказва Георгиев.

Библиотекарят гледа на споровете за датата на националния ни празник с разбирането, че има преекспониране "предвид ситуацията и нещата, които се случват в световен мащаб и близо до нас" и е категоричен, че "не може да е причина ние толкова лесно да се откажем от церемониала на институционално изграждан национален празник", защото "това е началото на българската държавност".

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00