Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антониу Гутериш обвини богатите държави и енергийните гиганти, че притискат бедните страни

Антониу Гутериш, генерален секретар на ООН
Снимка: Ройтерс

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш обвини богатите държави в света и енергийните гиганти, че притискат бедните страни с “хищнически” лихви и “смазващи” цени на горивата. Пред лидери на над 40 нуждаещи се държави на конференция в Доха Гутериш заяви, че богатите нации трябва да осигурят 500 милиарда долара на година помощ:

"Държавите ви са хванати в капан в порочен кръг, който прави развитието трудно. И мога да ви уверя, че сме напълно наясно с несправедливостите, създадени от нашата несправедлива световна икономическа и финансова система и сме твърдо решени да ги променим с реформи. Икономическото развитие е предизвикателство, когато страните са лишени от ресурси, давят се в дългове и се борят с искорически несправедливост и неравностоен отговор на Covid-19".

На срещата на върха на най-слабо развитите държави в Доха не присъства нито един от лидерите на големите световни икономики, отбелязва Франс прес. “Глобалната финансова система е проектирана от богатите страни и облагодетелства най-много тях”, каза Гутериш и допълни:

"Гигантите, занимаващи се с изкопаеми горива, правят огромни печалби, докато милиони хора във вашите държави гладуват. Облекчаването на кризата с издръжката на живота става все по-трудно всеки ден. Войната в Украйна води до ръст в цените на енергията и храните. Добавете и влиянието на конфликтите, сушите, глада и крайната бедност и резултатът е перфектна буря за утвърждаването на бедността и несправедливостта. Трябва да сложим край на тази буря".

Дългът на най-слабо развитите държави в света е нараснал повече от четворно за десет години и възлиза на 50 милиарда долара към 2021 година, пише Франс прес.


По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35
Димитър Главчев

Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата книга"

Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..

публикувано на 22.12.24 в 13:13

От фотоапарат до съпруг за кръстницата - какво искат кипърските деца от Дядо Коледа

От боички и фотоапарат Polaroid, през коте до... съпруг за кръстницата, са сред подаръците, за които кипърските деца молят Дядо Коледа да им донесе тази година. За 11-та година кипърските пощи с технологичната подкрепа на държавния телеком организираха празничната кампания "Поща до Дядо Коледа“ (Post2Santa). Кипърчетата са написали тази година над 2000..

публикувано на 22.12.24 в 13:11