Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кое е непосилната тежест - да помниш или да забравиш, пита поетесата

Христина Гутева за поезията като абстракция и защо коренът е цвете

2
Христина Гутева
Снимка: Личен архив

В "Нощен Хоризонт" отново разговор за литературата като призвание, работа и хоби.

"Кое е непосилната тежест - да помниш или да забравиш?" пита в "Нощен Хоризонт" поетесата Христина Гутева. Тя има публикувани разкази и стихотворения във вестници и списания, издадени две книги, занимава се с фотография и изработва фигури от дърво.

От 2015 г. тя се занимава с фотография, като една от нейните снимки става корица на поетичната ѝ книга „Коренът е цвет”,  издадена от  „Библиотека България”,  София,  2018 г. Нейни фотографии са публикувани в сайтовете „Кадър 25” и „Диаскоп комикс”.

Има силен интерес към психология, философия, антропология, астрономия, будизъм, източните бойни изкуства и подобни. Известно време посещава курс по тай-чи. Понастоящем тя продължава да пише, снима и да изработва фигури от дърво. Самата тя казва, че ще продължава да търси и други начини да изразява себе си.



"Хората на изкуството трябва да са задължително и будители, те трябва да напомнят на обществото за тържествени дати като Националния празник - 3 март, който отмина преди ден, те са тези, които трябва да държат духа на народа буден, да го пазят и да го повдигат и да го правят по-силен и да не забравяме историята си", каза още пред БНР Христина Гутева.
Христина Гутева
През 2012 г. е на екскурзия в Индия – основно щатите в подножието на Хималаите, където посещава редица храмове и будистки манастири, измежду които е и резиденцията на Далай Лама в Дхарамсала, щата Химачал Прадеш. Среща се с монасите, като един от тях тогава е бил на 108 години. За кратко е в Раджастан и пустинята Тар. Пътуването и завършва със Златния храм в Амритсар и Тадж Махал в Агра. При все желанието ѝ да пише за Индия, това не се случва.

Скоро след завръщането си в България започва да пише стихове в т.н. лапидарен стил, част от които са събрани в поетичната ѝ книга.

Има публикувани разкази във вестник „Балчишки телеграф”, сайтовете „Разказвачите” и „Кадър 25”, както и  „Кула” – списание за култура, литература и изкуство на община Казанлък. В същото списание са публикувани и нейни стихове. Има още публикувани стихове  в „Кадър 25”, „Тетрадката”,  „ Нова асоциална поезия”, „Диаскоп комикс”,  „Е-същност”, „Литературен вестник”, „Подслон”, „Кръстопът”.

"Днес нещата са много различни от историческа гледна точка. Не мисля, че можем да върнем духа на нашите предци, защото всяко време изисква своята нагласа и своето отношение, своят начин, по който да се приема и и да се отговаря, и да се участва. Но това не означава, че не трябва да знаем откъде са дошли, каза още Гутева.

"Думите са голяма сила, защото от един разговор може да си повдигнеш духа, но може и да се случи и обратното...затова трябва да внимаваме как ги използваме. Защото думите изграждат мостове, но събарят и стени... те са сближаващи и раздалечаващи хората...", сподели още пред БНР Христина Гутева.

Христина Гутева е родена 1966 г. в Бургас. Живее и израства в Балчик до завършването на средното си образование. През 1991 г. завършва ТУ-Варна и остава да живее в морската столица. През 1999 г. издава първата си книга с разкази и есета „Бягство в светлината“, изд. „Зограф”, Варна. Изучава магистърска програма по психология във ВСУ "Черноризец Храбър", 2000 г. ”. 

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15