Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличава се интересът към българистиката в чужбина

Снимка: БТА

Интересът към българския език, литература, култура, история и традиции извън страната се увеличава. Това стана ясно на специална пресконференция, посветена на развитието и утвърждаването на българистиката в чужбина. Резултатите от това наблюдение са част от започналата през септември миналата година научна програма за развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина. Водещата организация по тази програма е Българската академия на науките, която работи в партньорство с четири университета от страната – Софийския, Пловдивския, Шуменския и Югозападния университет. 

Българският език и култура, българските истории и традиции са важна част при формирането на колективното възприятие за съвременна България. Науката, която изучава българския народ – неговия език, история, етнография, митология и култура, се нарича "Българистика". С помощта българистиката и специалистите българисти, които изследват, съхраняват и разпространяват българския дух, страната ни намира място в развитието на европейската и световна цивилизация. С кратко обяснение какво е "Българистика" и защо е необходимо да бъде създадена Национална програма за нейното развитие и утвърждаване започна конференцията, открита от доц. Елка Трайкова - национален координатор на програмата:

"Българистиката не се ограничава само до изучаване на българския език, а на българска литература, история, култура в чуждестранните университети. За съжаление, през последните три десетилетия значително намаля интересът към тези специалности в големите университети в чужбина, значително беше намален броят на лекторатите, в които се изучава български език, литература, култура и история, както и броят на студентите. Постепенно си отиде и едно много вдъхновено и отдадено на българистичната кауза поколение". 

Според доц. Трайкова причините за намаления интерес към българистиката през последните 30 години са както геополитически, така и вътрешнодържавни. От една страна интересът към по-малките езици е намалял заради по-слабия им престиж, от друга - държавните институции са се оттеглили от проблемите на българистиката в чужбина, от трета - липсва толерантност спрямо тези изследователи, които са се занимавали с проблематиката. 

"Целта на програмата е да подпомогне възвръщането на позициите на българистиката в чужбина. Да се подпомогнат държавните институции, в които виждаме един засилен интерес към проблематиката на българистиката в чужбина, както всички колеги, които се занимават с тази проблематика в чуждите университети. Да се увеличи броят на студентите, които искат да изучават български език, наука, култура, история, традиции и така да се създава по-широка мрежа от приятели на България навсякъде по света. Нашата цел е да създадем стратегия", обясни доц. Елка Трайкова.

Проф. Анна-Мария Тотоманова представи концепцията за развитие на стратегията, като подчерта, че в програмата са включени всички важни българистични средища в България, а идеята е чрез обединяване на усилията да се насърчи развитието на българистиката в чужбина. 

"За да имаме добра българистика в чужбина, трябва да имаме добра българистика и в България", смята Тотоманова.

През последните тридесет години са регистрирани единични и некоординирани дейности, свързани с проблемите на българистиката. Организиран е Трети българистичен конгрес, два колоквиума по старобългаристика, като се готви и трети. Проф. Тотоманова изтъкна и усилията на Шуменския университет да поддържа Преславката книжовна школа като международно събитие. 

На конференцията председателят на Съвета за чуждестранна българистика към Българската академия на науките Александър Костов представи какво е състоянието на българистиката и българистичните центрове в чужбина въз основа на предварителните данни, събрани до момента. 

Една от основните цели е създаването на нови, съвместни докторантски и магистърски програми, които ще бъдат съобразени с конкретните изисквания на българистите в чужбина

Като част от образователните програми ще бъдат разработени и дигитализирани учебни помагала. Заедно със стандартите за обучение на български език като чужд тези помагала ще бъдат качени в специален портал, който ще може да се ползва от всички центрове в и извън страната. Също така ще бъдат организирани научни форуми, тематични и специализирани семинари, посещения на исторически и културни обекти в България за чуждестранни българисти, утвърдени или млади учени. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ученици от Второ училище

1750 лева от благотворителен базар за Великден събраха ученици от Монтана

Ученици от Второ училище "Н. Й. Вапцаров" в Монтана събраха 1750 лева от благотворителен базар за Великден. Те предлагаха лакомства, а парите ще бъдат дарени на фондация "Искам бебе".  Това е поредната благотворителна инициатива, която се провежда в монтанското 2-ро училище „Н. Й. Вапцаров“.  Целогодишно акциите преминават под мотото "Деца..

публикувано на 19.04.25 в 06:10
Анита Димитриу

51 стомни ще бъдат счупени в Кипър на Велика събота

В Кипър днес, на Велика събота, ще бъдат счупени 51 стомни, по подобие на известния великденски обичай на гръцкия остров Корфу. Първата ще бъде хвърлена от председателя на парламента Анита Димитриу, под чиято егида е събитието. Инициативата за адаптиране на гръцкия обичай към кипърските условия е на фолклорната група на община Гери в област..

публикувано на 19.04.25 в 05:20

Внушителни църковни церемонии за великденските празници в Гърция

Гърците отбелязват великденските празници с внушителни църковни церемонии, на които присъстват и много българи. На Велики петък традицията в Гърция е да се провеждат шествия на вярващите след изнасяне от царквата на плащеницата и кръста на Исус Христос. Вярващите следват процесията със запален свещи и обикалят не само църквата, но и целия квартал.  На..

публикувано на 19.04.25 в 05:16

Закъснения на влакове на "Юростар" преди Великден

Няколко влака на "Юростар" между Лондон, Париж и Брюксел са били засегнати от закъснения преди празничния великденски уикенд, съобщи Би Би Си. Най-малко един влак е отменен, а други четири са закъснели с най-малко един час, според уебсайта на "Юростар". В съобщение на сайта се казва, че влаковете на компанията в момента изпитва затруднения и закъсняват..

публикувано на 19.04.25 в 04:38

Приютът за кучета в Перник е под карантина заради зараза

Под карантина заради установен случай на болестта "Гана" е общинският приют за безстопанствени кучета в Перник. Той ще остане затворен до 1 май. Заболяването е открито при улично куче, което е било настанено в приюта, преди да се разбере, че е заразено. В момента там живеят повече от 170 кучета, сред които новопостъпили, възрастни, голям брой..

публикувано на 18.04.25 в 19:32

Мемориалът на миньорския труд в Перник отново отвори врати

В навечерието на Великден в Перник отново отвори врати Мемориалът на миньорския труд. В музейния комплекс, който се намира на площада в града, е подредена постерна изложба, представяща чудотворни икони.​ Експозицията е на Държавния културен институт на Министерство на външните работи. Мемориалът на миньорския труд е дело на скулптора проф...

публикувано на 18.04.25 в 19:26

В Троянския манастир раздадоха хиляда козунака

Братството на Троянския манастир раздаде днес, на Разпети петък хиляда козунака на многото посетители на светата обител. Козунаците са дарени от благодетел на Троянския манастир, поясни архимандрит Стефан. "Който ги дари с волята да зарадваме с тях колкото може повече хора. Точно на Разпети петък, защото това е един от последните дни преди..

публикувано на 18.04.25 в 19:17