Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличава се интересът към българистиката в чужбина

Снимка: БТА

Интересът към българския език, литература, култура, история и традиции извън страната се увеличава. Това стана ясно на специална пресконференция, посветена на развитието и утвърждаването на българистиката в чужбина. Резултатите от това наблюдение са част от започналата през септември миналата година научна програма за развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина. Водещата организация по тази програма е Българската академия на науките, която работи в партньорство с четири университета от страната – Софийския, Пловдивския, Шуменския и Югозападния университет. 

Българският език и култура, българските истории и традиции са важна част при формирането на колективното възприятие за съвременна България. Науката, която изучава българския народ – неговия език, история, етнография, митология и култура, се нарича "Българистика". С помощта българистиката и специалистите българисти, които изследват, съхраняват и разпространяват българския дух, страната ни намира място в развитието на европейската и световна цивилизация. С кратко обяснение какво е "Българистика" и защо е необходимо да бъде създадена Национална програма за нейното развитие и утвърждаване започна конференцията, открита от доц. Елка Трайкова - национален координатор на програмата:

"Българистиката не се ограничава само до изучаване на българския език, а на българска литература, история, култура в чуждестранните университети. За съжаление, през последните три десетилетия значително намаля интересът към тези специалности в големите университети в чужбина, значително беше намален броят на лекторатите, в които се изучава български език, литература, култура и история, както и броят на студентите. Постепенно си отиде и едно много вдъхновено и отдадено на българистичната кауза поколение". 

Според доц. Трайкова причините за намаления интерес към българистиката през последните 30 години са както геополитически, така и вътрешнодържавни. От една страна интересът към по-малките езици е намалял заради по-слабия им престиж, от друга - държавните институции са се оттеглили от проблемите на българистиката в чужбина, от трета - липсва толерантност спрямо тези изследователи, които са се занимавали с проблематиката. 

"Целта на програмата е да подпомогне възвръщането на позициите на българистиката в чужбина. Да се подпомогнат държавните институции, в които виждаме един засилен интерес към проблематиката на българистиката в чужбина, както всички колеги, които се занимават с тази проблематика в чуждите университети. Да се увеличи броят на студентите, които искат да изучават български език, наука, култура, история, традиции и така да се създава по-широка мрежа от приятели на България навсякъде по света. Нашата цел е да създадем стратегия", обясни доц. Елка Трайкова.

Проф. Анна-Мария Тотоманова представи концепцията за развитие на стратегията, като подчерта, че в програмата са включени всички важни българистични средища в България, а идеята е чрез обединяване на усилията да се насърчи развитието на българистиката в чужбина. 

"За да имаме добра българистика в чужбина, трябва да имаме добра българистика и в България", смята Тотоманова.

През последните тридесет години са регистрирани единични и некоординирани дейности, свързани с проблемите на българистиката. Организиран е Трети българистичен конгрес, два колоквиума по старобългаристика, като се готви и трети. Проф. Тотоманова изтъкна и усилията на Шуменския университет да поддържа Преславката книжовна школа като международно събитие. 

На конференцията председателят на Съвета за чуждестранна българистика към Българската академия на науките Александър Костов представи какво е състоянието на българистиката и българистичните центрове в чужбина въз основа на предварителните данни, събрани до момента. 

Една от основните цели е създаването на нови, съвместни докторантски и магистърски програми, които ще бъдат съобразени с конкретните изисквания на българистите в чужбина

Като част от образователните програми ще бъдат разработени и дигитализирани учебни помагала. Заедно със стандартите за обучение на български език като чужд тези помагала ще бъдат качени в специален портал, който ще може да се ползва от всички центрове в и извън страната. Също така ще бъдат организирани научни форуми, тематични и специализирани семинари, посещения на исторически и културни обекти в България за чуждестранни българисти, утвърдени или млади учени. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реконструкцията на столичната улица "Опълченска" влиза от утре в нов етап

Реконструкцията на столичната улица "Опълченска" влиза от утре в нов етап, при който ще бъде отворено движението по северното платно на "Сливница". Това ще позволи ляв завой по булевардите "Константин Величков" и "Христо Ботев". Ремонтът на "Опълченска" продължава в участъка между булевардите "Сливница" и "Тодор Александров". В този участък..

публикувано на 04.11.24 в 19:42

Президентът заяви, че ще свика новоизбраното НС на 11 ноември

Президентът Румен Радев заяви, че ще свика 51-вото Народно събрание на 11 ноември. "Законодателят неслучайно е предоставил 15 дни срок, за да може обстойно да се изследват всички тези твърдения и мотиви, които биха оправдали един толкова сериозен акт. Всички трябва да знаем, че укрепването на парламентаризма е пряка отговорност на..

публикувано на 04.11.24 в 19:11
Костадин Костадинов, лидер на

"Възраждане" получили декларацията на ПП-ДБ за Пеевски, изпращат проекторешения в отговор

От партия "Възраждане" съобщиха, че са получили декларацията на "Продължаваме промяната - Демократична България" за формирането на "санитарен кордон" около Делян Пеевски и създадената от него формация ДПС – Ново начало и  изразяват готовност да я подкрепят при две условия.  Костадин Костадинов: Това е МВР - Ново начало Те са предложени под..

публикувано на 04.11.24 в 19:08

Началникът на полицията в Петрич и още петима служители на МВР - обект на разследване за ОПГ

Началникът на полицейското управление в Петрич Борислав Гецев и още петима служители на МВР в града бяха задържани при специализирана акция под ръководството на Софийска градска прокуратура.  Срещу тях има образувано досъдебно производство за участие в организирана престъпна група.   Задържани са началникът на полицейското управления в Петрич и..

публикувано на 04.11.24 в 18:33
Иван Анчев

Иван Анчев: При Харис - още от същото, при Тръмп - непредвидимост

При Харис - още от същото, при Тръмп - непредвидимост .  Това каза пред БНР съпредседателят на Атлантическия съвет Иван Анчев, дипломат и експерт по сигурност, като подчерта, че изходът от изборите в САЩ ще се решат в последния момент от "сблъсъка между Синята стена на Демократическата партия и Червеното море на Републиканската партия ",..

публикувано на 04.11.24 в 18:33

ПП-ДБ ще сезират КС за цялостна проверка на изборните резултати във всяка секция

ПП-ДБ очакват подкрепа от другите парламентарни сили за сезиране на КС за цялостна проверка на изборните резултатите във всяка една секция "Продължаваме промяната - Демократична България" очакват да получат подкрепа от другите парламентарни сили за сезиране на Конституционния съд с цел да се направи цялостна проверка на резултатите от..

публикувано на 04.11.24 в 18:21

ИПИ за бюджета: Трябва да бъдат отменени и мерките от COVID-19

Необходимо е свиване на публичните разходи в бюджета и връщането им под 40% от Брутния вътрешен продукт (БВП), премахване на дефицита и на доплащането "от джоба" в здравеопазването. Това препоръчаха експерти за постигането на баланс в бюджета.  Т рябва да бъдат отменени и мерките, останали от пандемията, които струват милиарди на бюджета...

публикувано на 04.11.24 в 18:20