Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български алпинист се завръща 34 години по-късно на Анапурна в памет на загинал приятел

64-годишният Господин Динев от Сливен планира да изкачи 3 осемхилядника този сезон

9
Анапурна, 1989 г.
Снимка: Господин Динев

След броени дни към Непал заминава българският алпинист Господин Динев. 64-годишният мъж от Сливен ще се опита да изкачи 3 осемхилядника в Хималаите - Анапурна, Макалу и Дхаулагири.


През 80-те години на миналия век той е част от Националния отбор по алпинизъм. През 1986 г. изкачва страховитата Южна стена на връх Комунизъм в Памир (сочено за едно от трите най-големи постижения на българския алпинизъм), заедно с Николай Петков, Иван Масларов, Петко Тотев и Петър Петров. Сами в огромната планина, българите преминават 2500-метровата Южна стена по маршрута “Мисловски”, който в продължение на близо 30 години преди това няма повторение.

По Южната стена на връх Комунизъм

Иван Масларов - Байно, по Южната стена на връх Комунизъм (днес - Исмаил Самани, 7495 м). Снимка: Николай Петков

Следващата цел е К2, но след 2-годишна подготовка на Националния отбор се оказва, че финансите за този връх не достигат и българите се насочват към Анапурна. През 1989 г. Динев участва в експедицията, осъществила първото българско изкачване на този осемхилядник. Заради влошено време, от 18-членния екип до върха стигат само Петър Панайотов, Огнян Стойков и Людмил Янакиев. 

Част от екипа на експедицията за Анапурна

Людмил Янакиев, Петър Петров, Огнян Стойков и Милен Метков. Снимка: Личен архив на Господин Динев

Експедицията е успешна, но струва живота на двама от участниците в нея. На слизане от върха тримата, изкачили Анапурна, срещат Милен Метков (дългогодишна свръзка на Господин Динев) - той настоява също да изкачи върха. Огнян Стойков остава с него. По-късно по радиостанцията в Базовия лагер чуват тътен от падаща лавина, а връзката с двамата прекъсва.

Съставът на експедицията на Анапурна

Съставът на експедицията "Анапурна '89". Снимка: Личен архив на Господин Динев

“Още тогава разбрах, че трябва поне за тях да го направя (да изкача Анапурна - бел.ред.)”, казва 34 години по-късно Господин Динев.


През 1992 г. той и Радко Рачев стават първите българи, стъпили на Гашербрум II. Динев изкачва още един връх над 8000 м - Роки Съмит, предвършие на Броуд Пик, през 2001 г.

С Тодор Тодоров към Анапурна

Тодор Тодоров, Господин Динев и Емануил Деянов са в петата група, която е трябвало да щурмува връх Анапурна. Снимка: Личен архив на Господин Динев

Носител е на званието Снежен Барс, което се присъжда за успешни изкачвания на петте най-високи върха в страните от някогашния Съветски съюз - 4 седемхилядника и 1 шестхилядник.

Сега се отправя отново към високите върхове.

Господин Динев

Господин Динев, 3 март 2023 г., гост на програма "Хоризонт" на БНР. Снимка: Иван Русланов

“Колкото и уважителни причини да намира човек, за да отложи една мечта, мисля, че трябва да намери възможност сега да я реализира”, казва Динев.


Според него комерсиалните експедиции са дали възможност на повече хора да се докоснат до голямата планина, но това е твърде рисковано.

“Доколкото разбирам, те искат да си купят една незаслужена слава за това, че са били някъде, отколкото да изживеят емоциите на истинското изкачване”.

Към връх  Мусала

Заслон "Еверест" под връх Мусала, Рила. Снимка: Личен архив на Господин Динев

Над Базов лагер българинът има намерение да се движи сам и без да носи допълнителен кислород.

“Когато си сам в планината, е съвсем различно - можеш да погледнеш в бездната и да вървиш нагоре, защото си уверен в себе си... За мен България е нещо свято и е гордост българин да развее знамето ни на който и да е връх по света”, казва Господин Динев.

С приятели на връх Левски на 19 февруари, в чест на Дякона

Интервюто с него можете да чуете в звуковия файл.


---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
с. Воден

Година след опостушителния пожар във Воден и Крайново още няма покритие на телефоните

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния  пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..

публикувано на 17.07.25 в 15:43
Законите на Мърфи

13.07.2025 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл. 

публикувано на 14.07.25 в 10:10
Законите на Мърфи

06.07.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 06.07.25 година

публикувано на 06.07.25 в 08:15

Леда Тасева – усещане, сенчесто, тихо и необяснимо красиво

На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря".   Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..

публикувано на 04.07.25 в 03:00

29.06.25 г. Законите на Мърфи

Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово. 

публикувано на 29.06.25 в 08:15

Великата хималайска пътека и новата книга на словенските алпинисти сем. Щремфел

"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..

публикувано на 23.06.25 в 12:14

Да изпееш тайнство

Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..

публикувано на 23.06.25 в 09:39