Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Една провинциална болница" - документален поглед към пандемията

Филмът е документ за едно време, поглед отвъд врати, затворени за много хора, казват двама от авторите му

Снимка: Радио Шумен

Филмът "Една провинциална болница" разкрива ежедневието в болницата в Кюстендил по време на пандемията от Covid-19. Лентата е отличена на фестивала в Карлови Вари миналата година. 

Прожекцията в рамките на София филм фест е на 24 март, от 18.00 часа в кино "Люмиер". Режисьори са Илиян Метев, Златина Тенева и Иван Чертов, а продуцент на българо-германската копродукция – Мартичка Божилова.

"Отивайки там, бяхме без идея кой да е главен герой. Нещата се случваха по време на снимките. Лекарите, медицинските сестри, санитарите, пациентите също. Станахме част от техните истории, бидейки там", разказа пред БНР Златина Тенева от екипа, заснел филма.

д-р Александър Величков  Снимка: БГНЕС

Директорът на болницата в Кюстендил - д-р Александър Величков, е откликнал на желанието на екипа за снима в ковид отделението на болницата.

"За мен беше доста динамично. Емоционално интензивно на моменти. Имаше и много позитивни неща. Много бързо станахме част от една микро среда, която си кипеше по някакъв начин. Много бързо ни приеха като близки. Беше едно ново наше местенце. Беше толкова приятно по някакъв начин. Изпитваме топли чувства", описа преживяването Иван Чертов, също от екипа на продукцията.

кадър от документалния филм    Снимка: СФФ

"То е малко като усещане за друго вкъщи. Доста време прекарахме там. Познати лица, топли лица, топли усмивки. Хора, с които минахме през немалко неща. Кюстендил си стана едно място, заключило за нас много спомени", допълни Тенева.

"Цялостно имаше страх в обществото. Дали можем да се виждаме с близките си", спомня си Златина, за която е било страшно, когато са виждали пациенти на тяхната възраст, особено такива, които стигат до интензивното отделение.

болницата в Кюстендил  Снимка: Кирил Фалин, БНР

"Филмът е предназначен за всички. Освен за кинолюбители, остава като един документ за едно време. Поглед отвъд врати, които са затворени за много хора", сподели Чертов в предаването "Хоризонт до обед".

Първоначалната концепция била "да спретнат нещо бързо и експериментално", но снимките се пръснали в рамките на цяла година, отбелязаха още създателите на филма.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16