Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Една провинциална болница" - документален поглед към пандемията

Филмът е документ за едно време, поглед отвъд врати, затворени за много хора, казват двама от авторите му

Снимка: Радио Шумен

Филмът "Една провинциална болница" разкрива ежедневието в болницата в Кюстендил по време на пандемията от Covid-19. Лентата е отличена на фестивала в Карлови Вари миналата година. 

Прожекцията в рамките на София филм фест е на 24 март, от 18.00 часа в кино "Люмиер". Режисьори са Илиян Метев, Златина Тенева и Иван Чертов, а продуцент на българо-германската копродукция – Мартичка Божилова.

"Отивайки там, бяхме без идея кой да е главен герой. Нещата се случваха по време на снимките. Лекарите, медицинските сестри, санитарите, пациентите също. Станахме част от техните истории, бидейки там", разказа пред БНР Златина Тенева от екипа, заснел филма.

д-р Александър Величков  Снимка: БГНЕС

Директорът на болницата в Кюстендил - д-р Александър Величков, е откликнал на желанието на екипа за снима в ковид отделението на болницата.

"За мен беше доста динамично. Емоционално интензивно на моменти. Имаше и много позитивни неща. Много бързо станахме част от една микро среда, която си кипеше по някакъв начин. Много бързо ни приеха като близки. Беше едно ново наше местенце. Беше толкова приятно по някакъв начин. Изпитваме топли чувства", описа преживяването Иван Чертов, също от екипа на продукцията.

кадър от документалния филм    Снимка: СФФ

"То е малко като усещане за друго вкъщи. Доста време прекарахме там. Познати лица, топли лица, топли усмивки. Хора, с които минахме през немалко неща. Кюстендил си стана едно място, заключило за нас много спомени", допълни Тенева.

"Цялостно имаше страх в обществото. Дали можем да се виждаме с близките си", спомня си Златина, за която е било страшно, когато са виждали пациенти на тяхната възраст, особено такива, които стигат до интензивното отделение.

болницата в Кюстендил  Снимка: Кирил Фалин, БНР

"Филмът е предназначен за всички. Освен за кинолюбители, остава като един документ за едно време. Поглед отвъд врати, които са затворени за много хора", сподели Чертов в предаването "Хоризонт до обед".

Първоначалната концепция била "да спретнат нещо бързо и експериментално", но снимките се пръснали в рамките на цяла година, отбелязаха още създателите на филма.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10