Създадената образователна практика е на тема "Еврейските общности и антисемитските политики в България, Гърция и Северна Македония по време на Втората световна война".
"В този урок ние разширяваме, надграждаме знанията на учениците", казва Цветомира Антонова, учител по история, която активно изследва еврейския въпрос.
"И го разработихме така, че да може да се използва, да се преподава в специалните дни, в които отбелязваме и възпоменаваме паметта на жертвите на Холокоста – 27 януари като световен ден, в България 10 март."
Антонова подчертава, че редом с отбелязването на спасените евреи си даваме сметка и "за отговорността, която българската държава носи за гибелта на над 11 000 евреи от новоприсъединените земи".
Според Люпчо Петревски, преподавател по македонски език в основно училище в град Прилеп, така се създава мост между учениците от трите държави.
"Да ги научим да почитат, да разширим любовта и разбирателството помежду ни. Нашето място за живеене е толкова малко, ние делим толкова много съвместни дела, нашата история е много близка, културата ни е много близка, но никак не успяваме тази близост да я използваме позитивно."
Урокът, който Цветомира, Люпчо и Калиопи разработват, започва с изясняване на понятието за Холокоста. Учителите се обединяват около определението на Мемориалния музей на Холокоста във Вашингтон, според което "Холокостът е систематично, организирано от държавата преследване и унищожение на шест милиона европейски евреи от нацисткия режим в Германия и неговите съюзници и сътрудници".
"Когато учим за това, е добре да видим какво се е случвало в Македония, какво се е случвало в Гърция и в България и когато децата влязат в ролята на "експерти", които познават историята на евреите, те могат да правят сравнителен анализ, да виждат приликите, разликите, да виждат какви са последиците за евреите", изтъква Цветомира Антонова.
В мултиперспективния подход, който учителите залагат в новата методика на обучение, е залегнала идеята, че всяка една от трите страни има своята гледна точка.
"Обединихме тези три различни перспективи, така че децата да могат да излязат от капана на предразсъдъците. И за Македония, и за Гърция това е много травматична тема, в която лошите са българите. За българите – ние си затваряме очите и не искаме да си даваме сметка за това, което се е случило през март 1943 г. извън старите предели. Когато отворим очи и видим какво се е случило, децата ще се научат, че има времена и закони, в които предразсъдъците, токсичните идеи и омразата водят до такива трагични събития."
Снимка в публикацията: Виктория Петрова
На тържествена церемония в Югозападния университет председателят на Синдиката на българските учители, Янка Такева, беше удостоена с почетното звание "Доктор хонорис кауза". Предложението за удостояване с почетното звание е на Факултета по педагогика и с единодушното решение на академичния съвет на университета. Председателят на СБУ Янка..
Европейският парламент откри днес процедурата по искането на властите в Белгия за снемане на имунитетите на българския евродепутат Никола Минчев ("Обнови Европа"), Салваторе Де Мео, Фулвио Мартушело и Джузи Принчи (тримата от ЕНП, Италия) и Даниел Атард (Социалисти и демократи, Малта). Искането се предава на Правната комисия на ЕП, съобщи председателят..
В Плевен обявиха имената на наградените в Шестия международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова“. "Гран При" се присъжда на Александра Затова от Русия. В тазгодишното издание на конкурса участваха 55 изпълнители, представители на 12 държави. Наградата "Гран При" се присъжда на Александра Зотова (Русия). При мъжете не е..
Момче на 15 години е задържано в района на Националния стадион "Васил Левски", съобщиха за БТА от Столичната дирекция на вътрешните работи. Около 14:30 часа жена е подала сигнал в полицията за побой с участието на младежи в района на автобусна спирка на Орлов мост в столицата, съобщиха по-рано от МВР. Те допълниха, че докато органите на реда са..
Вече има санкции от Великобритания и прекратяват преговорите за търговското партньорство с Израел и има санкции срещу 3 различни личности, които допринасят за анексирането на различни територии в Западния бряг, каза журналистът Мохамед Халаф в интервю пред БНР. В "Нещо повече" той коментира, че Израел готви удар по ядрени съоръжение на..
Въглищните ни централи да продължат да работят при режим, при който да не се налага да бъдат ограничавани или спирани - това е договорено с Еврокомисията, каза енергийният министър Жечо Станков: "Помните кой пое ангажимент за 40% намаляване на емисиите единствено и само от енергийния сектор - няма друго такова нещо и друг такъв ангажимент в Европа...
Готовност за протестни действия и ефективна стачка заявяват от Синдиката на българските медицински специалисти, предаде БТА. Това се посочва в позиция на синдиката, публикувана в профила им във "Фейсбук". Позицията е по повод "тежката и продължително неглижирана криза в системата на здравеопазването, причинена от системното недофинансиране и..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..