Създадената образователна практика е на тема "Еврейските общности и антисемитските политики в България, Гърция и Северна Македония по време на Втората световна война".
"В този урок ние разширяваме, надграждаме знанията на учениците", казва Цветомира Антонова, учител по история, която активно изследва еврейския въпрос.
"И го разработихме така, че да може да се използва, да се преподава в специалните дни, в които отбелязваме и възпоменаваме паметта на жертвите на Холокоста – 27 януари като световен ден, в България 10 март."
Антонова подчертава, че редом с отбелязването на спасените евреи си даваме сметка и "за отговорността, която българската държава носи за гибелта на над 11 000 евреи от новоприсъединените земи".
Според Люпчо Петревски, преподавател по македонски език в основно училище в град Прилеп, така се създава мост между учениците от трите държави.
"Да ги научим да почитат, да разширим любовта и разбирателството помежду ни. Нашето място за живеене е толкова малко, ние делим толкова много съвместни дела, нашата история е много близка, културата ни е много близка, но никак не успяваме тази близост да я използваме позитивно."
Урокът, който Цветомира, Люпчо и Калиопи разработват, започва с изясняване на понятието за Холокоста. Учителите се обединяват около определението на Мемориалния музей на Холокоста във Вашингтон, според което "Холокостът е систематично, организирано от държавата преследване и унищожение на шест милиона европейски евреи от нацисткия режим в Германия и неговите съюзници и сътрудници".
"Когато учим за това, е добре да видим какво се е случвало в Македония, какво се е случвало в Гърция и в България и когато децата влязат в ролята на "експерти", които познават историята на евреите, те могат да правят сравнителен анализ, да виждат приликите, разликите, да виждат какви са последиците за евреите", изтъква Цветомира Антонова.
В мултиперспективния подход, който учителите залагат в новата методика на обучение, е залегнала идеята, че всяка една от трите страни има своята гледна точка.
"Обединихме тези три различни перспективи, така че децата да могат да излязат от капана на предразсъдъците. И за Македония, и за Гърция това е много травматична тема, в която лошите са българите. За българите – ние си затваряме очите и не искаме да си даваме сметка за това, което се е случило през март 1943 г. извън старите предели. Когато отворим очи и видим какво се е случило, децата ще се научат, че има времена и закони, в които предразсъдъците, токсичните идеи и омразата водят до такива трагични събития."
Снимка в публикацията: Виктория Петрова
Балотажът за избор на председател на 51-вото НС беше отложен с още половин час - до 13:30 ч. До него достигнаха доц. Наталия Киселова от "БСП – Обединена левица", която получи 87 гласа подкрепа – от собствената си група и от 68 депутати от ГЕРБ-СДС, и номинираният от ИТН доц. Силви Кирилов с 65 гласа "за" – от групата си, АПС, МЕЧ и 17 депутати от..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, като през вчерашния ден стана ясно, че двама от тях са се признали за виновни. Очакванията са, че процесът може да продължи до февруари. Ръководителят на "шпионската клетка" Орлин Русев и Бисер Джамбазов се признаха за виновни. В съда..
От 24 декември до 4 януари и двете платна за движение по Дунав мост ще бъдат отворени, а след празничните дни ремонтът ще продължи. По време на посещението си на Дунав мост служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова обяви, че по време на предстоящите празнични дни движението по мостовото съоръжение ще се осъществява в..
Ако от ИТН бяха уверили, че Силви Кирилов ще откаже да бъде служебен министър-председател, вероятно той вече щеше да е избран за председател на парламента. Това е мнението на проф. Андрей Чорбанов от ИТН. "До момента от всички кандидати за председател на НС единствено Рая Назарян декларира чрез г-н Борисов, че няма да бъде премиер. Това е..
Централният епизоотичен съвет ще обсъжда следобед допълнителни мерки за ограничаване на разпространението на шарката по овцете и козите и чумата по дребните преживни животни. Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че се надява да не се стига до мерките от времето, когато у нас се разпространяваше африканската чума по свинете: "Дори и да има..
С игра за семейства и корпоративни клиенти SOS Детски селища ще набира средства в подкрепа на каузата "Пълен с обич дом за всяко дете", а целта на играта е да бъде опозната София, съобщи в интервю пред БНР Соня Живкова, директор Фондонабиране в организацията "Това ни е от най-новите инициативи и искаме да я популяризираме по време на Коледа...
За осми пореден път депутатите гласуваха за председател на НС и отново решението или липсата на такова ще стане ясно на балотаж. Новото е, че на балотаж ще отидат двамата доценти - Силви Кирилов и Наталия Киселова. Борислав Гуцанов от "БСП Обединена левица" се обяви за авторитетен вариант за излизане от кризата: "Ние предлагаме..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...