Застрахователната компания "Лев инс" е завела иск в Софийския градски съд срещу Mediapool за 1 млн. лева с мотив, че се е почувствала засегната от информационен материал от 27 септември 2022 г., който практически цитира и преразказва стенограма от заседание на Министерския съвет. Публикацията е основана на публично достъпна в интернет стенограма от заседание на правителството, в което се дискутира "Зелена карта" и последствията, ако проблемът не бъде решен.
В предаването "12+3" адвокат Александър Кашъмов, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", член на Съвета за върховенство на правото и участник в работната група по свобода на словото в него, коментира, че в случая става дума за "едно посегателство върху свободата на словото, която е основна европейска ценност":
"Един такъв иск може да унищожи дадена медия! Със завеждането на подобно дело България ще оглави класацията, която се води от Съвета на Европа на делата "шамари", в Европа. Не говорим само за ЕС, а 46 държави, които са членки на Съвета на Европа".
По думите на адв. Кашъмов това дело не е първият опит, но е най-сериозният в цялата българска история, защото става дума за приявен иск от 1 милион лева:
"Може би за застрахователно дружество това не са много пари, но за една малка медия това е огромна сума, която реално я закрива и която подкопава свободата на словото".
Изпълнителният директор на Програма "Достъп до информация" припомни, че България е била първата държава в света, в която бяха отворени заседанията на Министерския съвет за обществото - посредством публикуване на стенограмите в интернет. Практиката е от 2009 г.
Пред БНР изпълнителният директор на "Лев инс" Павел Димитров заяви, че заглавието на публикацията "цели да предизвика притеснение, страх и сериозна тревога в българските граждани, като за причина се посочва "Лев инс" като компания, която не е платила своите задължения":
"Напротив, "Лев инс" плаща своите задължения и има достатъчно голям размер на резервите. Доказателство за това е последната година, когато ние сме платили повече от 140 млн. лева и около 70 милиона в системата "Зелена карта".
Според Димитров "става дума за една организирана корупционна схема, на която не ни се даде възможност да отговорим. ... Нашето право на отговор щеше да бъде свързано с тези 22 млн. лева, които са незаконно надвзети и източени от компанията посредством мафиотска схема за облагодетелстване. Най-лошото е, че тези пари не е известно в каква посока са отишли - кой ги е взел и за какво ги е използвал".
Той посочи, че е бил потърсен от медията с въпроси, на които са поискали отговора му:
"Статията (в Mediapool - б.р.) беше публикувана, без да бъде взета нашата позиция, не беше чуто нашето мнение и не беше дадена възможност да бъде изразена позицията на дружеството по отношение на проблем, който касае целия сектор, а оттам касае и финансите на българските граждани".
Сумата от 1 милион лева е определена на база на нанесените щети на компанията, подчерта директорът на "Лев инс".
По думите му тази сума не би трябвало да "затвори устите" на медиите, които вече заради страх от подобни съдебни искове срещу тях да не задават въпроси към компанията:
"Призовавам медиите, които са заинтересовани, на разговор по темата, защото тя е много важна. Радвам се, че чрез сезирането на европейските организации на журналистите тя би могла да достигне и до Европейския парламент".
Според адвокат Кашъмов тази покана не е за спокоен разговор, а е "покана с ядрена бомба":
"Право на отговор се дава, след като дадена статия бъде публикувана. Шест месеца са изтекли от публикуването на въпросната статия в Mediapool, в които "Лев инс" не е поискало никакво право на отговор".
Той подчерта, че в момента на публикуването на статията отразяването на гледната точка на компанията не е задължение на медията, защото става дума за публична информация, отразена в документ на правителството.
В публикация днес (9 март) Mediapool обяснява:
"Репортери без граници" призова "Лев инс" да оттегли съдебния иск за 1 млн. лева срещу Mediapool с коментар, че българската медия е отразила официален правителствен документ, водена от обществения интерес. Призивът на организацията е публикуван първо в "Туитър".
Искът на застрахователна компания срещу медията е определен от "Репортери без граници" като злоупотребяващ (abusive).
По същото време друга международна организация - "Балканска инициатива за свободи медии" (BFMI) също декларира, че започва активно да следи случая и ще докладва пред Съвета на Европа.
"Българската медия Mediapool е изправена пред рекорден иск на стойност половин милион евро, заведен от застрахователната компания. Делото, известно като SLAPP, е за това, че новинарският сайт е отговорен за накърняване на репутацията на застрахователната компания чрез публикуване на информация от публично достъпен препис. Делото се гледа в Софийския градски съд и предстои да видим какъв ще е изходът от този спорен иск", се казва в позиция на организацията.
Преди ден Асоциацията на европейските журналисти – България първа призова "Лев инс" да оттегли съдебния иск срещу българската медия:
"Искът на застрахователната компания "Лев Инс" срещу Mediapool за 1 млн. лв. е класически пример за "дело шамар" или стратегическо дело за ограничаване на общественото участие", се казва в позиция.
АЕЖ информира, че "ще подаде сигнал за случая до Платформата за защита на журналистите на Съвета на Европа и ще използва всички налични механизми за даване на международна гласност на случая, както и за подкрепа на колегите ни".
Настоява се и за категоричен отговор от страна на журналистическата общност и на обществото, тъй като материалът на Mediapool е от обществен интерес, доколкото въпросът дали България ще бъде извадена от системата "Зелена карта" засяга милиони български потребители.
"В никакъв случай не бива да се стига до нормализиране на подобни искове срещу медии и журналисти, тъй като това би имало смразяващ ефект върху цялата медийна среда", се казва в позицията.
"Абсурдно е медия да бъде съдена за това, че е цитирала изказване на министър, като се е позовала на официална стенограма. Недопустим е и размерът на предявения иск – 1 млн. лева. Действията на компанията навеждат на мисълта, че целта им е да бъдат отказани медии и журналисти изобщо да се занимават със застрахователя, изправени пред риска срещу тях да се води дело за колосалната сума от 1 млн. лева", коментира АЕЖ-България.
Интервюто на Снежана Иванова с Павел Димитров и Александър Кашъмов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
Работи се по всички версии и нито една не е отхвърлена, включително и отвличане. Времето започва да се разваля и да ни притиска. Нещата с всеки..