Застрахователната компания "Лев инс" е завела иск в Софийския градски съд срещу Mediapool за 1 млн. лева с мотив, че се е почувствала засегната от информационен материал от 27 септември 2022 г., който практически цитира и преразказва стенограма от заседание на Министерския съвет. Публикацията е основана на публично достъпна в интернет стенограма от заседание на правителството, в което се дискутира "Зелена карта" и последствията, ако проблемът не бъде решен.
В предаването "12+3" адвокат Александър Кашъмов, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", член на Съвета за върховенство на правото и участник в работната група по свобода на словото в него, коментира, че в случая става дума за "едно посегателство върху свободата на словото, която е основна европейска ценност":
"Един такъв иск може да унищожи дадена медия! Със завеждането на подобно дело България ще оглави класацията, която се води от Съвета на Европа на делата "шамари", в Европа. Не говорим само за ЕС, а 46 държави, които са членки на Съвета на Европа".
По думите на адв. Кашъмов това дело не е първият опит, но е най-сериозният в цялата българска история, защото става дума за приявен иск от 1 милион лева:
"Може би за застрахователно дружество това не са много пари, но за една малка медия това е огромна сума, която реално я закрива и която подкопава свободата на словото".
Изпълнителният директор на Програма "Достъп до информация" припомни, че България е била първата държава в света, в която бяха отворени заседанията на Министерския съвет за обществото - посредством публикуване на стенограмите в интернет. Практиката е от 2009 г.
Пред БНР изпълнителният директор на "Лев инс" Павел Димитров заяви, че заглавието на публикацията "цели да предизвика притеснение, страх и сериозна тревога в българските граждани, като за причина се посочва "Лев инс" като компания, която не е платила своите задължения":
"Напротив, "Лев инс" плаща своите задължения и има достатъчно голям размер на резервите. Доказателство за това е последната година, когато ние сме платили повече от 140 млн. лева и около 70 милиона в системата "Зелена карта".
Според Димитров "става дума за една организирана корупционна схема, на която не ни се даде възможност да отговорим. ... Нашето право на отговор щеше да бъде свързано с тези 22 млн. лева, които са незаконно надвзети и източени от компанията посредством мафиотска схема за облагодетелстване. Най-лошото е, че тези пари не е известно в каква посока са отишли - кой ги е взел и за какво ги е използвал".
Той посочи, че е бил потърсен от медията с въпроси, на които са поискали отговора му:
"Статията (в Mediapool - б.р.) беше публикувана, без да бъде взета нашата позиция, не беше чуто нашето мнение и не беше дадена възможност да бъде изразена позицията на дружеството по отношение на проблем, който касае целия сектор, а оттам касае и финансите на българските граждани".
Сумата от 1 милион лева е определена на база на нанесените щети на компанията, подчерта директорът на "Лев инс".
По думите му тази сума не би трябвало да "затвори устите" на медиите, които вече заради страх от подобни съдебни искове срещу тях да не задават въпроси към компанията:
"Призовавам медиите, които са заинтересовани, на разговор по темата, защото тя е много важна. Радвам се, че чрез сезирането на европейските организации на журналистите тя би могла да достигне и до Европейския парламент".
Според адвокат Кашъмов тази покана не е за спокоен разговор, а е "покана с ядрена бомба":
"Право на отговор се дава, след като дадена статия бъде публикувана. Шест месеца са изтекли от публикуването на въпросната статия в Mediapool, в които "Лев инс" не е поискало никакво право на отговор".
Той подчерта, че в момента на публикуването на статията отразяването на гледната точка на компанията не е задължение на медията, защото става дума за публична информация, отразена в документ на правителството.
В публикация днес (9 март) Mediapool обяснява:
"Репортери без граници" призова "Лев инс" да оттегли съдебния иск за 1 млн. лева срещу Mediapool с коментар, че българската медия е отразила официален правителствен документ, водена от обществения интерес. Призивът на организацията е публикуван първо в "Туитър".
Искът на застрахователна компания срещу медията е определен от "Репортери без граници" като злоупотребяващ (abusive).
По същото време друга международна организация - "Балканска инициатива за свободи медии" (BFMI) също декларира, че започва активно да следи случая и ще докладва пред Съвета на Европа.
"Българската медия Mediapool е изправена пред рекорден иск на стойност половин милион евро, заведен от застрахователната компания. Делото, известно като SLAPP, е за това, че новинарският сайт е отговорен за накърняване на репутацията на застрахователната компания чрез публикуване на информация от публично достъпен препис. Делото се гледа в Софийския градски съд и предстои да видим какъв ще е изходът от този спорен иск", се казва в позиция на организацията.
Преди ден Асоциацията на европейските журналисти – България първа призова "Лев инс" да оттегли съдебния иск срещу българската медия:
"Искът на застрахователната компания "Лев Инс" срещу Mediapool за 1 млн. лв. е класически пример за "дело шамар" или стратегическо дело за ограничаване на общественото участие", се казва в позиция.
АЕЖ информира, че "ще подаде сигнал за случая до Платформата за защита на журналистите на Съвета на Европа и ще използва всички налични механизми за даване на международна гласност на случая, както и за подкрепа на колегите ни".
Настоява се и за категоричен отговор от страна на журналистическата общност и на обществото, тъй като материалът на Mediapool е от обществен интерес, доколкото въпросът дали България ще бъде извадена от системата "Зелена карта" засяга милиони български потребители.
"В никакъв случай не бива да се стига до нормализиране на подобни искове срещу медии и журналисти, тъй като това би имало смразяващ ефект върху цялата медийна среда", се казва в позицията.
"Абсурдно е медия да бъде съдена за това, че е цитирала изказване на министър, като се е позовала на официална стенограма. Недопустим е и размерът на предявения иск – 1 млн. лева. Действията на компанията навеждат на мисълта, че целта им е да бъдат отказани медии и журналисти изобщо да се занимават със застрахователя, изправени пред риска срещу тях да се води дело за колосалната сума от 1 млн. лева", коментира АЕЖ-България.
Интервюто на Снежана Иванова с Павел Димитров и Александър Кашъмов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..