Две майки, които години наред не се отказват да променят обществото и да създават условия за децата със специфични нужди, свидетелстват за този път.
"Аз съм майка на младеж с аутизъм, който вече е на 30 години. От момента, в който е поставена неговата диагноза, ми се налага да се представям точно така. Това доведе до коренна промяна на житейските ми планове", споделя Милена Кънчева, логопед и магистър по Психо-социални интервенции с деца и семейства.
"Аз вече не мога и да си помисля да работя. Ежечасно съм с детето. Наистина е много сложен, пъстър и разностранен нашият живот", казва и Христина Бабалова, член на сдружение "Аутизъм, образование, бъдеще и възможности".
Родителите на децата със специални потребности са сред хората, които изпитват на гърба си всички недъзи на съвременното общество и държава.
"Ние ежедневно се сблъскваме буквално с битовизми, които в останалия свят са уредени преди повече от 20-30 години", разказва Христина.
"Няма конкретна програма за потребностите на аутистичните личности. Това е проблем. Тези деца получават социалните услуги, доколкото ги има. Децата и младежите от аутистичния спектър имат по-специфични потребности, които са строго индивидуални", подчертава Милена.
Хаотичното управление, липсата на стратегическа политика, неподготвените специалисти и широкото обществено неразбиране пораждат затруднения пред родителите на децата от аутистичния сектор.
"За повечето хора аутизмът е доста плашещ, непознат и неясен", посочва Милена.
Специфичното състояние на детето изисква пълна отдаденост на родителите. Дългите и изтощителни дни, безсънните нощи, липсата на разбиране и на финансови средства – с всичко това родителят трябва да се справя.
"На много родители им се налага сами да търсят, да се ориентират какво е добре за децата им", изтъква Милена.
"До някаква степен какво ще правят с децата си е ясно до навършване на 18 години", допълва с тревога тя.
Но какво се случва, ако родителят не се справя? Ако детето не проговори, ако не може да извършва само обичайни дейности, не излиза, няма среда и приятели? Каква ще бъде съдбата на вече порасналите деца и кой ще се грижи за тях, когато родителите вече ги няма?
"Поставихме си за цел да създадем място, където чрез арт терапии и усвояване на трудови умения децата и младежите с проблеми в развитието да могат да развият своя потенциал и да придобият повече когнитивни умения", разказва Милена Кънчева.
Така се появява защитеното социално пространство "Творилница". То е създадено по проект на Министерството на труда и социалната политика. В него ръчно се изработват продукти от текстил. Инвестира се директно в осигуряването на заетост на хора с психично-здравни трудности.
"Имаме няколко ателиета, в които те работят по интереси. Всички младежи и деца, които го посещават, там се чувстват приети. Това е мястото, където те имат социален адрес, значими са и имат повече самочувствие, което води до мотивация за повече общуване и за преодоляване на стреса от ежедневните им предизвикателства", коментира Милена.
"Вила Аутистика" също помага на хора с проблеми в развитието да развиват своя потенциал.
"Творилница"-та, която съществува повече от 5-6 години, ни отесня като пространство, се наложи да потърсим ново място, където да разгърнем всички необходими дейности и терапии. "Вила Аутистика" ни е предоставена от Столична община в рамките на 10 години, където ние ще създадем този дневен център", разказва Христина Бабалова.
"Към момента се налага основен ремонт. Текат две кампании за набиране на средства, за да може по-скоро да се отвори този център. Това ще е място за деца, младежи и възрастни от аутистичния сектор, където те ще могат ползотворно да творят, да спортуват, да имат арт занимания, музикотерапия – всичко, което е необходимо за напредването на аутистичните личности."
Чуйте още детайли по темата в звуковия файл.
Фейсбук страница/Вила АутистикаПо това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем..