“Въпреки че цел на санкциите е да се ограничат действията на Русия, способността й да подкрепя и финансира военните си, Москва разполага със способности и няма просто така да приеме ситуацията, а ще предприеме стъпки, за да се опита да ги заобиколи. Тя прави всичко възможно да намери алтернативни източници на средства и ресурси. През 2022-а западните съюзници се надпреварваха да налагат санкционни пакети колкото могат по-бързо и колкото могат по-често във възможно най-голяма степен. Но през тази година мисля, че Европейският съюз, САЩ и Великобритания, както и останалите съюзници ще следят дали тези санкционни пакети се прилагат ефективно.”
Д-р Елина Кърпачева е адвокат с научен опит, преподавател във Великобритания, с интереси в проблематиката на предотвратяването на финансовите престъпления и транснационалното регулиране на икономическата дейност. Тя също така е основател на Европейски център, занимаващ се с нормативното съответствие, в който участват експерти от Централна и Източна Европа. Тя описва някои от сивите зони, използвани за заобикаляне на санкциите:
„Когато американските власти разследват случаи с избягване на санкционни режими се проследяват веригите на доставките - кой наистина е крайният получател на продукта. Когато става въпрос за вноса и износа на петролни продукти начините за избягване са много – изключване на радарните системи на танкерите, разтоварване на определени портове или свободни зони, откъдето нефтените продукти се разпределят по суша или фалшифициране на документи. Наистина има много начини за заобикаляне на митническите режими на отделните държави. Важна е унификацията на стандартите и практиките, когато става въпрос за органите на граничния контрол и митническите органи на съответните държави членки, за да се избегнат празноти в приложението на международните санкционни режими.“
Сред политическата класа в Европа вече се шегували, че всеки нов пакет санкции е стъпка напред с нови мерки и стъпка назад с нови изключения. Не всички държави членки се стараят да приложат мерките на 100 процента и изглежда, че не навсякъде се следи изкъсо за пълното прилагане на ограниченията. Нидерландия призова да се създаде център, който да следи този въпрос. Кои са основните проблеми в битката с нарушителите?
“Знаем, че има огромни предизвикателства в Европейския съюз например при прилагането на санкциите, приети в Брюксел. Държавите членки се затрудняват с ресурсите, интерпретациите и липсата на законодателство. Причините за тези трудности са най-различни. В мозъчния тръст, в който работя – Британския кралски обединен институт за отбранителни изследвания, имаме проект точно за този проблем. Страните членки на ЕС заслужават похвала за единството и скоростта, но те наистина трябва да работят по-усърдно, за да гарантират, че замисълът на санкциите бива изпълняван. Другата област, към която трябва да се насочим когато става въпрос за избягване на санкциите е въпросът с третите страни. За това се говори много в Брюксел, Лондон и Вашингтон. Тези трети страни не подкрепят санкциите срещу Русия по свои собствени причини. Вероятно купуват в големи количества енергийни източници от Русия, като Индия например. Или са основни финансови центрове като Обединените арабски емирства и не биха замразили руски активи и блокирали трансакции. Или пък са страни, според които Украйна е твърде далеч и считат, че случващото се в Европа не е техен проблем. Въпреки че много от тези страни, особено в Африка, разбраха, че е техен проблем, защото войната оказа влияние на доставките на храни за тях.”
Кои са индикаторите, че е налице избягване на санкциите?
“За съжаление тези индикатори са навсякъде около нас. Виждат се в материалите, които руските военни все още използват, някои от които се откриват в Украйна и се анализират. Виждат се във факта, че руската икономика до момента не се сви толкова, колкото се очакваше. Но трябва да признаем, че санкциите са дългосрочен инструмент. Те няма да променят обстановката за една нощ. За съжаление те няма да променят сметките на Владимир Путин за войната бързо. Но трябва да държим курса. Трябва да се продължи с налагането на допълнителни санкции. Трябва да се гарантира, че те се прилагат и трябва да изучим как ще отговори Русия. На тази основа трябва да почиват новите санкции, които да гарантират, че пространството за лавиране е незабавно ограничено.”
За да е успешен подходът на Европейския съюз трябва да включва унификация на практиките, взаимодействие между органите на различните държави, общи стандарти и обучения, тъй като се касае за специфична финансово-разузнавателна дейност, казва д-р Елина Кърпачева. И още:
„Частният сектор – корпорации и по-големи дружества от Западна Европа и САЩ са по-напред в сравнение с публичните органи на определени държави членки. Европейския съюз разчита на разпокъсаните действия на регулаторните органи на държавите членки и на финансови институции и им предоставя ролята на пазители, които да спират трансакциите към блокирани лица и да събират информация за всеки конкретен случай. И това в момента се случва по много разпокъсан начин, особено имайки предвид водораздела между държавите от Западна Европа и държавите, които се намират в Южна и Източна Европа. Много специалисти по превенция на финансовите престъпления смятат, че Европейският съюз трябва да създаде един унифициран орган, подобен на американската Служба за контрол на чуждестранни активи или Службата за имплементиране на финансовите санкции във Великобритания, който да притежава реални правомощия за разследване и наказване на нарушенията на санкционните режими. Тук опираме до въпроса за ресурсната подготовка и обезпеченост на финансово-разузнавателните звена, тъй като заобикалянето на международните санкционни режими е много специфична сфера. Другият проблем е разликата в законодателството и правните традиции на държавите членки. Например пълно отсъствие от законодателството на криминализиране на заобикалянето на санкционните режими.“
Нарушаването на санкциите е криминализирано в Латвия, но в повечето държави членки на Европейския съюз това не е така. Нарушителите обикновено търсят страните, където възможността за наказание е малка. Как изглеждат решенията?
“Основният проблем с преодоляването на нарушенията срещу санкциите е това, че страните не чувстват, че прилагането им е в техен интерес. Западът и съюзниците на Украйна трябва да променят тази сметка. Западът трябва да направи така, че тези страни да осъзнаят, че това е важно. Че незаконното нахлуване в съседна държава от страна на Русия е просто неприемливо и трябва да се предприемат всички стъпки, за да се обърнат нещата, да се отслаби и прекъсне способността на руските военни да продължават с тази незаконна война. Дипломацията, разбира се, играе важна роля. Европейският съюз назначи пратеник за санкциите - Дейвид О`Съливан, който посещава места като Обединените арабски емирства и Турция, за да разбере защо те избират да не прилагат санкциите и какво може да се направи, за да променят позицията си, да осъзнаят, че въвеждането на ограниченията е важна част от тяхната отговорност като член на световния ред и международната общност. Трябва да се съсредоточим и върху прилагането в ЕС, Великобритания и САЩ. На онези, които действат в разрез на санкциите, трябва да е ясно, че ще бъдат хванати, идентифицирани и наказани. В тази област страните от ЕС изостават. Те нямат ресурсите, експертизата и опита в наказателното преследване и режима на прилагане на санкции. Има санкционни режими от десетилетия, но това е първият път, в който те имат истинско влияние върху европейските икономики. Преди, когато бяха налагани, не засягаха европейските икономики, защото бяха срещу страни като Зимбабве или Сирия. Но този път те трябва да бъдат приложени на родна почва, защото руската и европейската икономика се сближаваха през последните 20-25 години. За да е факт прилагането на санкциите трябват правилните закони, правоприлагащи органи, които да имат необходимите способности и достатъчен брой хора. Ако хората знаят, че властите ще предприемат действия срещу тях, тогава, разбира се, вероятно ще се замислят дали да подкрепят избягването на санкциите.”
Снимки: Ройтерс
В 1:00 ч. българско време затварят голяма част от секциите в няколко американски щата, в които се гласуваше за следващ американски президент. При гласуването си във Флорида кандидатът на републиканците Доналд Тръмп коментира, че се чувства "уверен", докато Харис, която гласува по-рано по пощата, отправи призив за подкрепа към избирателите в така..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви за "първи боеве" между украински и севернокорейски войски: "С първите боеве със севернокорейските войници се отваря нова страница на нестабилност по света. Трябва заедно с целия свят да сторим всичко, така че тази руска стъпка към разширяване на войната и открита ескалация да се окаже губеща - и за..
Сериозни рокади в израелското правителство. Израелският премиер Бенямин Нетаняху назначи Гидеон Саар за нов външен министър, след като стана ясно, че предшественикът му ще поеме ресора "отбрана", а досегашният военен министър е уволнен. От канцеларията на Нетаняху обявиха, че днес премиерът е разговарял с Гидеон Саар и му е предложил той и неговата..
Няколко хиляди души протестираха тази вечер в северния сръбски град Нови Сад пред железопътната гара, където миналата седмица се срути навес и загинаха 14 души. Протестът почете с минута мълчание за жертвите, сред които и две деца. Броят на загиналите при срутването на козирка на жп гарата в Нови Сад нарасна на 14 Вучич: Всички виновни за..
Няколко души са арестувани при операция на ГДБОП в София и Перник. От свои източници БНР научи ,че акцията е проведена срещу група, занимаваща се с изнудване и рекет. По първоначална информация до момента са арестувани двама души. Те са били задържани в момент на получаване на част от искана от тях сума. Разследването по случая..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху уволни министъра на отбраната Йоав Галант заради срив в доверието по време на войната срещу "Хамас" в Ивицата Газа, предаде АФП. "През последните няколко месеца това доверие се разклати. С оглед на това днес реших да прекратя мандата на министъра на отбраната", заяви Нетаняху в изявление, публикувано от неговата..
За една година управление ръководството на Община Ловеч е успяло да разплати близо 5,5 милиона лева натрупани от предходното ръководство и неразплатени задължения, за които не е било осигурено финансиране. Настоящото ръководство е заварило О бщината в тежко финансово състояние и сериозен бюджетен дефицит. Заместник-кметът Цветелин Винчев поясни какво..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..