"Ужасно неправилна е ситуацията, в която се оказахме в момента, да върнем лентата 20-ина години назад и да започне невероятният спор за това кой е спасителят (на българските евреи - б.р.). По-важният въпрос е какво се е случило. ... Резултатът, до който се е стигнало - да бъде отменена на 9-и срещу 10-и март заповедта за депортиране, а след това да се отстои и да не се случи отново - би трябвало да си задаваме въпроса от какво е бил спасен този, който се е налагало да бъде спасяван. И какво се е случило с обществото тогава и как се е случило така, че едни авантюристи с мракобесна идеология да овладеят институциите на държавната власт, говоря за национал-социалистическа Германия на Хитлер, и да започнат да решават кой ще живее и кой ще умре".
Това каза пред БНР доц. Албена Танева, специалист по публична администрация и преподавател в Софийския университет. По думите ѝ "Кой е спасител на българските евреи?" е изключително невалиден въпрос, отговор на който не трябва да бъде търсен, "за да се украсим":
"Знанието за историята е, за да се равняваме с нея, със стандартите, които ни е завещала в доброто, и да се замислим и за мрачните страници, защото има и от какво да се засрамим. Когато умеем да гледаме цялата картина, тогава се научаваме на нещо. Българският случай не прави изключение - има преследване, има и защита".
По думите на Албена Танева много важно е възникването на реакция срещу Закона за защита на нацията:
"Той е изключително репресивен закон, отнемащ на всички евреи гражданските и политически права в България. Той поставя забраната на международните организации в България. Реакцията срещу него е много, много важна. Да видим как реагират всички организации, които са най-различни, включително и БПЦ. Те са си направили труда да изпратят своите мисли и становища на институциите на държавната власт и да изискват да се спре това преследване. Всички, които се отнасят активно против репресиите, не казват ние искаме да защитим само нашите евреи. Те казват просто "Не се прави така!". Комисарството има своите регионални представители, то участва в организацията на депортацията (на евреите от новите земи - б.р.). Имаме и лошото, имаме и доброто. Когато мислим за тези процеси, трябва да внимаваме кой етикет на кое слагаме".
Интервюто на Даниела Големинова с доц. Албена Танева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Германия отхвърля бюджета, предложен от Европейската комисия. Берлин не смята, че увеличаването на разходите може да бъде оправдано, на фона на нуждата от инвестиции в самите страни членки. Европейската комисия предлага в т.нар. Многогодишна финансова рамка (МФР) бюджет от две трилиона евро за годините 2028 до 2034. Това са около 700 милиарда..
Германското разузнаване за първи път ще има жена заместник-директор. Габриеле Моншау става вицепрезидент на тайните служби на Берлин. 51-годишната юристка Моншау ще отговаря за централни задачи в германското външно разузнаване. Тя поема поста от Филип Волф, който става началник на отдел и координатор на федералните служби за сигурност в..
Две жени са убити, а няколко са ранени след удар срещу католическата енория в Ивицата Газа, съобщиха лекари от болницата "Ал-Ахли" в град Газа. Ударът е повредил църквата "Свето семейство", единствената католическа църква в палестинския анклав. Италианската информационна агенция ANSA съобщи, че шестима души са сериозно ранени, а..
Регионалният исторически музей в София ще отбележи 130 години от рождението на българския художник Васил Захариев, който е считан за основоположник на българската графика. Тази вечер официално откриваме изложбата "Хроники от ателието", разказа пред БНР Ерина Кръстева. Куратор на изложбата е Десислава Първанова. "Изложбата е..
Съдебното преследване на варненския кмет Благомир Коцев и още трима души продължава да предизвиква отзвук и в Брюксел. Трима евродепутати от формацията "Обнови Европа", които са членове на Комисията по граждански свободи и правосъдие в Европейския парламент, настояват Групата за наблюдение на демокрацията, основните права и върховенството на..
Вицепрезидентът Илияна Йотова каза, че очаква информация от засегнатите институции по въпроса с оттеглените показания на бившия заместник-кмет на Варна, който твърди, че КПК му е оказвала натиск. Тя каза, че от вчерашния и днешния ден въпросите стават все повече. По думите ѝ вчерашният протест е бил справедлив. Вицепрезидентът..
Законодателни промени, свързани с финансирането на общински проекти, бяха одобрени на първо четене от НС. Промените в Закона за държавния бюджет отразяват предложения на кметовете, направени до 30 юни тази година, с които прогнозният размер на общинските инвестиционни проекти за целия период става 8 милиарда лева. С изготвения законопроект..
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..