Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Дамянов за реформата на ТЕЛК: Да се намери балансът между дигитализацията и личното присъствие!

Андрей Дамянов
Снимка: Лора Търколева

Предложената от министър Меджидиев реформа за ТЕЛК е стъпка в правилна и положителна насока. От друга страна обаче, ако бъде реализирана по начина, по който се предлага, има рискове.

Това мнение изрази пред БНР адв. Андрей Дамянов, член на УС на Националната пациентска организация и член на надзора на НЗОК.

Т.нар. корупционни практики са предпоставка, но не бива да се забравя, че дигитализацията в здравеопазването, включително на процедурите по ТЕЛК, е необходима, но това е само инструмент, предупреди Дамянов. По думите му сме "изправени сме в ситуация, в която нещо положително може да се окаже във вреда на пациентите".

Пациентът вече няма да се движи с една папка с куп документи и да се връща в начална точка. Това ще бъде избегнато благодарение на дигитализацията, посочи той.

Снимка: БГНЕСАнонимизацията би спомогнала премахването на корупционните практики подобно на съдебната система, каквито аргументи бяха посочени. В здравната обаче сходността в казусите невинаги е показател за решаването на няколко сходни случая по един и същи начин, поясни Андрей Дамянов.

"Би трябвало да се намери балансът между тази анонимизация и дигитализация и личното присъствие. Личният елемент би трябвало под някаква форма да бъде запазен."

Дамянов даде пример със страдания на пациента, по-изявени от съпътстващото му заболяване, а не от основното.

7 до 10 дни е оптимистичен срок, отчете още адвокат Дамянов, като нарече сегашното забавяне на освидетелстването "един от бичовете" и посочи, че то "влошава допълнително състоянието на пациентите".

Не е проблем уредбата да бъде направена с наредба на министерството, но месец май е оптимистичен срок, смята той.

Системата би могла да се направи така, че да се избегнат грешки още при създаването на даден документ, подчерта Андрей Дамянов, като изрази известен скептицизъм за това.

"И се надявам дори с грешки поне да бъде стартиран процесът, за да може да бъде изгладено във времето това, което личи, че не работи като хората."

Дигитализацията трябва да бъде вкарана така, че да се оптимизира процесът, обобщи Дамянов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01
Александър Попов

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

Фотографите Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в София

Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров   подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “.  " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..

публикувано на 15.04.25 в 12:37

Българин влиза в Управителния орган на Паневропейската организация на танцовите фестивали

Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..

публикувано на 15.04.25 в 10:24
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49