Това мнение изрази в интервю за БНР режисьорът и сценарист Костадин Бонев, участник в новото "Движение за култура".
"Изкуството кръвно е свързано с нравствеността на една нация. Нравствеността би трябвало да представлява непрекъсваем процес, не бива да има сривове в него, стъпки назад. Изкуството също трябва да бъде непрекъсваемо в своето развитие, а ние имаме страшно много примери, особено в 20. век, на насилствено, драстично прекъсване на една културна линия и налагане на друга, фалшива. Това е контекстът на мнимите герои, когато едни реални неща се заменят от техните ерзаци", коментира той в предаването "Преди всички".
Бонев акцентира върху "хората, които бъркат с немити пръсти в една такава много деликатна материя", визирайки "всички политици", откакто той се помни.
Когато хората, определящи цялостната политика на държавата, са незрели и нямат елементарни разбирания за културата, се получават колизии, смята Костадин режисьорът.
"Опасявам се, че министрите не вземат решенията. Те са просто едни говорители."
Разминаванията между Министерството на културата и филмовите дейци например винаги са били на дневен ред, изтъкна още Костадин Бонев.
"Винаги сме се хвърляли с матросовски ентисуазъм да се опитаме да помогнем на министерството. И се оказва, че нашите неща са хвърлени в кошчето, а те си правят съвсем други неща. Едни политически съображения могат да объркат задълго един творчески процес."
Целта на новото "Движение за култура" е на първо ниво да оголи проблеми и да ги артикулира, обясни Бонев.
"Ние искаме обществото да осъзнае ситуацията, в която се намира. Голяма част от културните институти в България се управляват от партийно назначени чиновници и тези чиновници изпълняват прищевките на партията, която ги е сложила там. Която и да е тя. Наблюдавам подобно поведение в политиците почти във всички разцветки. В тяхното мислене има "Я начальник – ты дурак. Ты начальник – я дурак". Имат пренебрежително отношение към едни хора, които са чувствителни. Артистите са хора без кожа, нервите са им навън."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..