Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктор Чулев: "Всичко, навсякъде, наведнъж" е удобният филм

В изкуството винаги трябва да има контраст, категоричен е киноманът

Снимка: Веселина Миланова

Личните ми фаворити за "Оскар" бяха други, каза пред БНР Виктор Чулев - киноман, бивш телевизионен сценарист.

""Всичко, навсякъде, наведнъж" в никакъв случай не е слаб филм. Стори ми се, че "Всичко, навсякъде, наведнъж" е малко удобен филм - филм, който по някакъв начин примирява гледни точки, което е много хубаво, и това сякаш беше посланието на тези "Оскар"-и, че никой човек не е остров, че всички сме част от едно цяло". 
В минали години, поне донякъде, се наблюдаваха награди за малко по-предизвикателни филми, припомни киноманът в предаването "Преди всички". Според него още с номинациите е бил предначертан пътят към успеха на "Всичко, навсякъде, наведнъж".

"Цялата церемония сякаш беше подчинена на това да не обидим някого и да сме възможно, максимално "пастелни". Килимът не случайно беше в определен цвят, не беше в червено, при което да има контраст с тоалетите на звездите, а беше в цвят, в който всичко потъваше, всичко се уеднаквяваше, всичко беше един компромис в това отношение. От друга страна намерението, което показаха от Академията и продуцентите на шоуто, е достойно за уважение. Светът по всякакъв начин се фрагментира, конфликти има навсякъде. Намерението им да ни съберат, да покажат, че сме заедно във всичко и че действието на един винаги е свързано с действието на друг - това е добро намерение и го постигнаха", коментира Виктор Чулев. Той подчерта, че само 3 филма имат повече от 1 награда, доста филми не получиха и никаква награда. За него е впечатляващо, че се е разпределил донякъде вотът на Академията.

В изкуството винаги трябва да има контраст, изказа мнението си той. Според него основното, което трябва да прави изкуството, е да събира хората, но са необходими и конфликтите: 

"Необходимо е от време на време да чуваме хора и гласове, които на първо четене може да ни се сторят обидни, а не веднага да бягаме при магаренцето, което ще ни утеши. Трябва да се научим от време на време да приемаме и малко по-остри неща в изкуството".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Спечелете билети за "Алиса в страната на чудесата"

Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..

публикувано на 12.02.25 в 14:37
Ангелина, Мирослав и Васил от

Вълнения и послания в постановката "Клюки от Ада"

Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..

публикувано на 12.02.25 в 13:59
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05