Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Оловният войник" среща с едно легендарно име в българската музика - Александър Петров

Снимка: Георги Нейков, БНР

Документалната лента "Оловният войник" ни среща с едно от легендарните имена в българската музика - Александър Петров. Първата прожекция ще бъде в четвъртък (16 март) на "София филм фест". Режисьор на филма е Костадин Бонев, сценарист е Митко Новков. Премиерата ще бъде на 26 март (неделя) в кино "Люмиер".

"Ако трябва да характеризираме Александър Петров, можем да посочим пълната му свобода и независимост. Той съумява да бъде ръководен единствено от естетическите си принципи", посочи пред БНР Костадин Бонев. 

Текстовете на Александър Петров притежават енергия, която е неподвластна на годините, изтъкна режисьорът. 

"Той не робува на рецепти  и предписания. Всяка една от песните е съпреживяна. Човек трябва да влезе в ежедневието му, за да оцени как е възприеман от музикантите. Това е впечатляващо. Аз съм благодарен на всички, които участваха във филма, защото решиха да не скриват нищо от камерата".

Петров сподели в предаването "Хоризонт до обед", че цял живот е бил зад сцената и сега се чувства малко притеснен от прожекторите, насочени към него:

"Това е филм за нашето поколение, търсещо нови хоризонти. То беше ограничено от правила и забрани. Получи се нещо, което надхвърля моята личност. Във филма участват легендарни музиканти. Аз съм просто обединителната фигура, защото съм работил с "Щурците", Кирил Маричков, "Сигнал", Д2 и група "Фактор". Срещата с тях е емоционална. Всеки има спомени и когато ги събрахме заедно, се получи една своеобразна фотография на това, което ни е вълнувало... Исках да избягам от клишето на естрадната музика. В основата на работата е наблюдателността. Човек не трябва да бъде егоист и да занимава публиката с личните си драми".

Костадин Бонев посочи, че равносметката на музикантите е адекватна на тревожното време, в което живеем

"В нашите млади години си въобразявахме, че ще настанат спокойни години, но те така и не се случиха. Живеем, изпълнени с нерви и тревога".

Цялото интервю на Валерия Николова с Костадин Бонев и с Александър Петров можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Българският дует Woomb получи номинация за наградите Music Moves Europe (MME) 2024 .  В рамките на Ирландската музикална седмица в Дъблин и паралелно с музикалните конференции SoAlive в София и Reconnect в Бърно бяха обявени имената на петнадесет артисти, номинирани за отличията за новоизгряващи изпълнители от Европейския съюз , които..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Проф. Сава Димитров

БНР ще връчи една от наградите в конкурса "Панчо Владигеров" 2025

Преди броени дни проф. Сава Димитров беше преизбран за ректор на Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" в София. През месец март 2025 г. НМА ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс, носещ името на композитора Панчо Владигеров, който се мести от Шумен в София.  На 25 септември проф. Сава Димитров и генералният..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14