Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соня Спасова: 60% от хората плащат кеш закупените онлайн стоки

Соня Спасова
Снимка: БНР

Около 60% от хората, закупили стока онлайн, плащат в брой на място, след като я получат, посочи пред БНР Соня Спасова - директор на Европейския потребителски център. 

По думите й хората не трябва да се притесняват от плащането с кредитна или дебитна карта. Много от чуждите търговци предлагат основно такова разплащане. При него има допълнителни защити, каза тя и даде пример - ако не получим стоката, можем да направим оспорване на плащането и парите ни ще бъдат възстановени. 

Директните преводи на пари е добре да се използват, само когато познаваме отсрещната страна, отбеляза Спасова в интервю за предаването "Преди всички". 


Опцията да платиш по-късно дадена стока, закупена онлайн, има и предимства, и недостатъци, коментира още тя. По думите й потребителят трябва да направи баланс и да прецени дали стоката заслужава да бъде закупена по този начин. 

Като един от недостатъците на това тя посочи, че ако закъснеем с плащането, може да ни бъдат наложени големи лихви. Подписва се договор за един вид заем, отбеляза Спасова и добави, че така се намесва трета страна между потребителя и търговеца, което в някои случаи може да създаде пречки.

В последните месеци все повече се говори за тъмни модели при онлайн пазаруването, каза Соня Спасова и обясни, че това са психотехники от рода на "само днес", "последни 3 бройки", "купете веднага", "намаление от 80-90%", "последни продукти" и т.н. 
"Това призовава потребителите да закупят съответната стока, в противен случай ще изпуснат нещо изключително, което няма да се повтори. Внушава се идеята, че покупката е спешна и трябва непременно да бъде направена. Това е опит от страна на някои електронни търговци да въздействат на психиката на потребителя, за да могат да продават". 


Тя напомни, че винаги, когато се пазарува онлайн, е добре да се потърси поне още един сайт, за да се сравни същата стока като цена и качество. Трябва да проверяваме и самите търговци, категорична е Спасова. 

"На първо място, когато пазаруваме онлайн, трябва да сме сигурни, че отсрещната страна/фирма е истинска. Трябва да се провери кой стои отсреща - дали има фирма, каква е тя, дали има контакти, дали има начин да се свържеш с търговеца". 

По думите й там трябва да са упоменати нашите права - право на връщане и рекламация, както и опция за всякакъв вид спорове, които могат да възникнат. 
Наличието на само един продукт в даден сайт е достатъчна червена лампа за съответния търговец, смята директорът на Европейския потребителски център и посочи, че са получили сигнали за такива случаи.

Соня Спасова обясни и новите мобилните портфейли - това са приложения за телефони, чрез които можем да съхраним дебитна, кредитна карта, билет, пропуск - всичко, което купуваме електронно, и след това можем да го използваме чрез телефона, без да имаме друг носител. Според нея това е сигурен и удобен начин за плащане. Потребителите трябва да положим усилия, за да защитим данните и парите си, като начин за това е да се зададе многофакторна защита на този портфейл, подчерта тя.

Относно отмяната на полети и неспазени права на пътници във връзка със зачестилите стачки по европейски летища, Спасова посочи, че оплакванията от такива проблеми представляват около 1/3 от жалбите всяка година в Центъра. Важно е да се следят сайтовете на авиокомпанията и летището преди пътуване, съветва тя. По думите й ако полетът бъде отложен, може да бъде предложено връщане на пари или премаршрутиране. Ако стачката обаче е на самата авиокомпания, с която трябва да се лети, тогава компанията дължи и компенсация, ако информацията за стачката е подадена много скоро преди полета, добави още директорът на Европейския потребителски център. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09