Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли България модерно лечение на инсултите?

Снимка: архив

България продължава да бъде рекордьор по смъртност от инсулт, а модерното лечение, което намалява риска от инвалидизиране и фатален изход, се прилага системно само в няколко болници. Това показва анализ на Българското дружество по инсулт и инициативата „Индекс на болниците“, представен по време на дискусия със специалисти и представители на държавни институции. През 2022-ра година инсулт са получили близо 42 хиляди българи, но едва 2.6 процента от тях са били лекувани по съвременните методи чрез тромболиза и тромбектомия. Пет от болниците, които са прилагали модерно лечение преди пандемията, са се отказали да го правят. 

Предотвратима с добра профилактика смъртност от инсулт и Предотвратима с модерно лечение смъртност от инсулт – и двата показателя се оценяват като голям проблем в България, според Европейския съюз, обясни доц. Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт и началник на Клиниката по неврология в Университетската болница „Света Анна“. Лечебното заведение е едно от общо 44, които през миналата година са правили съвременната процедура тромболиза, като лечение на инсулт. А само 8 болници са прилагали метода при над 5 процента от пациентите си – към което би трябвало да се стремим на национално ниво.  

"Когато лекуваме болните без тромболиза, една пета от тях си тръгват без значима инвализност, но ако ги лекуваме с тромболиза, три пъти повече от си тръгват без инвалидност"

Липсата на достатъчно структури в болниците, които са в състояние да прилагат съвременните методи за лечение и недостатъчните опит и обучение на специалистите в тази насока, са сред основните причини хората с инсулт да не се лекуват по модерния начин. Все още няма достатъчно информация и как да се разпознават признаците на инсулта. 

"Три простички симптома, които в нормалния свят се изучават в началните класове в училище-изкривяване на лицето, внезапна слабост на ръката или промяна в говора. Те, с голяма вероятност, говорят за остър инсулт. това трябва да го знае всеки българин, защото ние сме рекордьори по заболеваемост и смъртност от инсулт"

Проблем за прилагането на процедурите тромболиза и тромбектомия има в рамката на клиничната пътека за лечение на инсулт, обясни д-р Йордан Караиванов, началник на неврологичното отделение в болницата в Кърджали. 

"Когато имаме кръвоизлови, става въпрос за часове. Ако се отсрочи за оперативно лечение след два дни, тогава пациентът ще е умрял". 

Въпреки че през 2021 година България е приела декларация за присъединяване към Европейския план за борба с инсулта, страната ни все още няма национален план, обясни още доц. Росен Калпачки. 

"Превенцията е изключително важна. Нужна ни е обща стратегия, която да интегрира всички дейности и политики за намаляване бремето на инсулта"


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ТОЛ камерите вече са свързани със системата на МВР

Камерите на ТОЛ системата вече са синхронизирани със системата на МВР. По този начин водачите, които шофират в аварийните ленти, ще бъдат заснемани и санкционирани, заяви вътрешният министър Даниел Митов. Митов: Очевидно вече има резултат от мерките на пътя "Всички шофьори трябва да знаят вече, че ТОЛ камерите, след влизането на промените..

публикувано на 15.07.25 в 12:21

Проф. Коста Костов: Понесох всички рискове на своето свободолюбие

България има по-добри медици, отколкото системата заслужава. Това са част от разсъжденията на проф. д-р Коста Костов, специалист по белодробни болести, преподавател, публицист и обществен коментатор. Той разглежда наболели за обществото теми в книгата си  "Черно и бяло". "Кипял съм, когато съм писал всеки един от тези 70 текста. Всеки е..

публикувано на 15.07.25 в 12:10
Президентите на Русия Владимир Путин (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп - архивна снимка

Тръмп: Разочаровах се от Путин

Американският президент Доналд Тръмп заяви в интервю за Би Би Си, че е разочарован от руския си колега Владимир Путин, но още не е приключил с него. Тръмп даде интервюто за британската медия само часове след като обяви плановете си за изпращане на оръжия за Украйна  и предупреди за налагане на сурови тарифи на Русия, както и 100-процентни..

публикувано на 15.07.25 в 12:08

СЕМ не избра шеф на БНТ, предстои второ гласуване

Съветът за електронни медии не избра генерален директор на БНТ. Нито един от осемте претендента за поста не получи нужните поне три гласа от членовете на медийния регулатор.  Съгласно процедурата беше насрочено второ заседание на СЕМ, коeто ще се проведе в 12:43 часа. Ако и на него няма избран кандидат, се насрочва трето гласуване след още..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Жител на Монтана нападна майка си

В Монтана син удари с ръка по лицето майка си. В монтанското село Смоляновци мъж отправил закана за убийство на съпругата си. Малко след полунощ в понеделник в Монтана възникнал скандал между 39 годишен и майка му на 58 години, и двамата от града. В ситуацията синът нанесъл удар с длан по лицето на майка си, като и причинил телесна повреда в..

публикувано на 15.07.25 в 11:46

Съдят медицинска сестра за смъртта на пациент в психиатрията в Ловеч

Окръжната прокуратура в Ловеч внесе в съда обвинителен акт срещу медицинска сестра от Държавната психиатрична болница в града за причиняване на смъртта на 25-годишен пациент. Той е починал вследствие на пожар  в първо мъжко отделение на лечебното заведение през октомври 2023 г.  Според обвинителния акт смъртта на пациента е настъпила заради..

публикувано на 15.07.25 в 11:14

"Джунгли, скакалци и твърдоглави баби" в Музейко

Научен разказ, съчетан с лична история – това ще се случи в Музейко тази вечер. Д-р Антония Хубанчева ще разкаже за сетивния свят на животните и ще сподели личната си история на борба с хронично заболяване за завръщането си към науката. Събитието, което ще започне в 19.00 часа, е благотворително и е озаглавено "Джунгли, скакалци и..

публикувано на 15.07.25 в 11:08