Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Стефов ще прави завод за бронирани автомобили в Благоевград

Предприемачът, който е живял в Канада, има заводи в САЩ, ОАЕ, Турция. У нас планира мащабна инвестиция в три завода

Антон Стефов
Снимка: Даниела Костадинова

Дни след като даде старт на строителството на завод за бронирани машини в Бургас, българският предприемач Антон Стефов, емигрирал преди години в Канада, депозира инвестиционното си намерение за такова производство и в родния си Благоевград. Пред кмета на областния център бизнесменът потвърди желанието си да изгради завод за бронирани автомобили, в който ще работят 500 специалисти, чиито възнаграждения ще бъдат в пъти по-високи от средната работна заплата у нас.

Допреди 15 години името и личността на Антон Стефов не бяха особено популярни в Благоевград. Научният сътрудник от ВМЕИ (сега Технически университет) никога не е прекъсвал връзката си с родината, макар че има един от водещите в света бизнеси с бронирани машини. 

През 2009 година, идвайки от Канада, той посещава Националната хуманитарна гимназия, бивша Солунска, в която е учил, и пита директора с какво може да помогне на любимото си училище. Гимназията отдавна мечтае да има зала за концерти на учениците от музикалните паралелки. Антон Стефов декларира готовност да дари необходимите средства. До този обаче това не се е случило, тъй като 15 години местната власт не намира подходящо място

Сега милиардерът, който осигурява бронирани машини на държавни институции и международни организации, включително за НАТО и ООН, и има заводи в САЩ, ОАЕ, Турция, започна да реализира мащабната си инвестиция и в България. Той заяви желание да направи три завода в родината си - в Бургас, където стартът вече е факт, в Пловдив и Благоевград

Снимка: БГНЕС

Месеци преди това да стане с официално входирано инвестиционно намерение, в града, чиито големи заводи и комбинати бяха закрити или разпродадени за малки производствени и търговски халета, това е най- коментираната тема. Преди ден е била и първата среща между кмета Илко Стоянов и бизнесмена. Заводът за бронирани автомобили ще бъде в рамките на бъдещата индустриална зона, чието изграждане трябва да започне през лятото.

"Има сериозно намерение за изграждане на такъв завод, но той не притежава имоти, проявява интерес към бъдещата индустриална зона", потвърди Илко Стоянов.

След като приключи процедурата по отреждане на първата част от индустриалната зона, общината ще пристъпи към разширението, касаещо разгледаните от Антон Стефов терени, поясни кметът.

"Тези терени, за да може той да инвестира на тях, трябва да разширим индустриалната зона, защото те са общински – пасища, земеделски имоти."

Чрез европейски средства общината ще изгради цялата инфраструктура на индустриалната зона, заяви кметът на Благоевград.

инвеститорът буквално може да дойде дори по терлички, да влезе и да осигури работни места."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32