Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Стефов ще прави завод за бронирани автомобили в Благоевград

Предприемачът, който е живял в Канада, има заводи в САЩ, ОАЕ, Турция. У нас планира мащабна инвестиция в три завода

Антон Стефов
Снимка: Даниела Костадинова

Дни след като даде старт на строителството на завод за бронирани машини в Бургас, българският предприемач Антон Стефов, емигрирал преди години в Канада, депозира инвестиционното си намерение за такова производство и в родния си Благоевград. Пред кмета на областния център бизнесменът потвърди желанието си да изгради завод за бронирани автомобили, в който ще работят 500 специалисти, чиито възнаграждения ще бъдат в пъти по-високи от средната работна заплата у нас.

Допреди 15 години името и личността на Антон Стефов не бяха особено популярни в Благоевград. Научният сътрудник от ВМЕИ (сега Технически университет) никога не е прекъсвал връзката си с родината, макар че има един от водещите в света бизнеси с бронирани машини. 

През 2009 година, идвайки от Канада, той посещава Националната хуманитарна гимназия, бивша Солунска, в която е учил, и пита директора с какво може да помогне на любимото си училище. Гимназията отдавна мечтае да има зала за концерти на учениците от музикалните паралелки. Антон Стефов декларира готовност да дари необходимите средства. До този обаче това не се е случило, тъй като 15 години местната власт не намира подходящо място

Сега милиардерът, който осигурява бронирани машини на държавни институции и международни организации, включително за НАТО и ООН, и има заводи в САЩ, ОАЕ, Турция, започна да реализира мащабната си инвестиция и в България. Той заяви желание да направи три завода в родината си - в Бургас, където стартът вече е факт, в Пловдив и Благоевград

Снимка: БГНЕС

Месеци преди това да стане с официално входирано инвестиционно намерение, в града, чиито големи заводи и комбинати бяха закрити или разпродадени за малки производствени и търговски халета, това е най- коментираната тема. Преди ден е била и първата среща между кмета Илко Стоянов и бизнесмена. Заводът за бронирани автомобили ще бъде в рамките на бъдещата индустриална зона, чието изграждане трябва да започне през лятото.

"Има сериозно намерение за изграждане на такъв завод, но той не притежава имоти, проявява интерес към бъдещата индустриална зона", потвърди Илко Стоянов.

След като приключи процедурата по отреждане на първата част от индустриалната зона, общината ще пристъпи към разширението, касаещо разгледаните от Антон Стефов терени, поясни кметът.

"Тези терени, за да може той да инвестира на тях, трябва да разширим индустриалната зона, защото те са общински – пасища, земеделски имоти."

Чрез европейски средства общината ще изгради цялата инфраструктура на индустриалната зона, заяви кметът на Благоевград.

инвеститорът буквално може да дойде дори по терлички, да влезе и да осигури работни места."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51