Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят се млади таланти във физиката

Мартин Стоев и Георги Германов
Снимка: Валерия Николова

"На гимназиално ниво начините да бъдеш забелязан и начините да ускориш академичната си кариера са лимитирани и това е един от най-добрите - състезание с участници от всички държави, всички подготвени и спечелили своите национални олимпиади. Когато човек попадне в един от тези университети, дори тези, които не са се явявали на олимпиади, знаят кой е бил и знаят за успехите му. Това е начин да блеснеш сред многото други кандидати, които се борят за същите места".

Това каза пред БНР Мартин Стоев - организатор на състезанието по физика "Карл Гаус", което ще се проведе на 30-ти април във Физическия факултет на Софийския Университет "Св. Климент Охридски". Желанието му е да помогне на надарени гимназиални ученици да се подготвят максимално за представянето си на тазгодишната международна олимпиада по физика, която ще се проведе в Токио. 

Мартин Стоев / Снимка: Валерия Николова
Планираме да отправим индивидуални покани към над 30 училища, в които има този тип програма, посочи той и добави, че тази общност е малка и сплотена. Преди да обявим официално състезанието, имахме вече записали се, подчерта Стоев в предаването "Хоризонт до обед" и обясни какво ще включва състезанието: 

"На тези ученици програмата им е достатъчно трудна и ангажираща, не искаме да ги караме да се готвят за още нещо странично. Затова и форматът на състезанието е толкова ясен и изцяло фокусиран върху задачи, падали се преди това на международни олимпиади по физика, за да могат да продължат подготовката си по същия начин, по който я правят и сега, но давайки им допълнителен стимул да покрият възможно най-голяма част от материала и давайки им допълнителен стимул да се изявят на още едно състезание".

Според него нивото на обучение в гимназиите с такава насоченост е добро:

"Нивото на покрития материал е много добро. Може би проблемите по скоро идват на по-системно ниво, от възможността, която се дава на учениците, и мотивацията, която са способни да получат. Чисто като налична информация и средства, преподавателите, които ги учат - мисля, че някои ученици имат голям късмет. Със сигурност е необходимо и допълнително менторство, запознаване и откриване на повече хоризонти за това къде и как се прави наука най-добре". 

Ние сме пионери в международната олимпиада по физика, чието първо издание е през 1967 г. По думите му с много редки изключения сме участвали във всяко едно от изданията. Най-добрият ни успех е 3-то отборно място. 

"Исторически погледнато, сравнено с тези 5 държави, с които стартираме, България има най-ниските средни резултати. Със сигурност има какво да се желае и какво да се постигне повече", коментира Мартин Стоев. 

Фокусирането върху подготовката и перфектния опит с формата и трудността на задачите биха могли учениците да дадат много по-добри резултати, смята той. 

И в България има все повече възможности за реализация, подчерта още Мартин Стоев. По думите му много от завършилите в тази насока се прехвърлят в технологичния бизнес свят. 

"Нашата цел не е да наставляваме някой в някаква посока. Ние искаме да им дадем най-добрия възможен старт".

Записването в състезанието става онлайн. А всеки избира дали иска дигитално или физическо издание на сборника с всички падали се вече задачи.

Георги Германов / Снимка: Валерия Николова
Гимназистът Георги Германов, който вече преподава роботика на ученици, сподели пред БНР, че при него искрата за работа в тази област е била запалена именно от състезание по роботика. "В момента съм и съдия в него. Така помагам то да се развива още", посочи той. 

По думите му без състезанията човек няма как да развие потенциала си, защото той не вижда практическата реализация на знанията, които има. 

Германов разказа, че преподаването при по-малки деца (1-4 клас) се прави под форма на игра. При малко по-големите (5-8 клас) трябва да сме по-строги, но задължително трябва да има доверие, трябва да им бъдеш приятел. При по-големите - след 9 клас, задължително трябва да има доверие и приятелство: 

"Трябва да си им пример, а не да си поредният цербер, който стои и кара учениците да пишат нещо, което учениците не разбират и не желаят да усвоят. Нежеланието да усвоят даден материал идва точно от преподавателя, защото не се държи приятелски със своите ученици. Лошото и грубо поведение не е правилният подход". 

Според него голяма част от учениците не виждат смисъл да учат, защото не виждат къде в практиката ще им трябва това.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиерът свиква среща за обсъждане на мерки срещу войната на пътя

Премиерът Росен Желязков свиква среща в Министерския съвет, на която ще бъдат обсъдени мерки срещу войната по пътищата.  В съвещанието ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на неправителствения сектор. Премиерът Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност Срещата на тема пътна безопасност е на фона на..

публикувано на 08.04.25 в 07:28
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и израелският премиер Бенямин Нетаняху в Белия дом на 7 април 2025

Тръмп обяви, че САЩ водят преки преговори с Иран, Техеран твърди, че са непреки

"Това е колкото възможност, толкова и тест. Топката е в полето на Америка", написа в "Екс" иранският външен министър Абас Арагчи. Той потвърди, че в събота ще има преговори на високо равнище, ще се състоят в Оман, но ще бъдат непреки. Аргументира се, няма смисъл от преки преговори със страна, която постоянно заплашва да използва сила. "Иран не може да..

публикувано на 08.04.25 в 01:55

Голям пожар избухна в депо за отпадъци в Париж

Мощен пожар е избухнал в северозападен Париж. 200 пожарникари се борят със стихията.  Димът от пожара в северозападната част на Париж се вижда от километри, но огънят е овладян, както съобщи пред медиите кметът на 17-и район на френската столица. Пожарът е пламнал в център за сортиране на домакински отпадъци, съвсем близо до сградата на съда. По..

публикувано на 08.04.25 в 01:49
Снимката е илюстративна

Основен ремонт на водопроводната мрежа в най-големия ямболски квартал

В най-големия ямболски квартал - "Аврен" започва основен ремонт на водопроводната  мрежа.  Средствата за реконструкцията- над 3,5 млн. лева са част от инвестиционната програма на държавното ВиК дружество в града.   В квартал "Аврен" ще се извърши цялостна подмяна на водопроводната мрежа, която е на повече от 50 години, а загубите на вода по нея са..

публикувано на 08.04.25 в 01:26
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Затвор за двама души във Великобритания, използвали войната в Украйна за пране на пари

Във Великобритания двама членове на престъпна банда бяха осъдени общо на 13 години затвор за пране на милиони британски лири, използвайки войната в Украйна.  Групата е използвала престъпни пари, за да купува микробуси и камиони в Обединеното кралство, за да ги продава в Украйна след началото на войната, преди да конвертира приходите си в..

публикувано на 08.04.25 в 01:19

Над 100 души се включиха в протеста срещу полицейското насилие в Казанлък

Над 100 души се включиха в протеста срещу полицейското насилие в Казанлък като затвориха за кратко тази вечер централния булевард. Те преминаха в мълчалив поход до районното управление в града. Причината за протеста е смъртта на 47-годишния Даниел Кискинов, който в края на февруари почина след като бе арестуван по сигнал за кражба. Според..

публикувано на 07.04.25 в 22:32

Огнян Бранков и Генка Петрова-Ташкова бяха отличени с почетния знак “Асклепий" на МУ в София

Проф. д-р Огнян Бранков от Катедрата по хирургия на Медицинския факултет на Медицинския университет (МУ) в София и проф. Генка Петрова-Ташкова от Фармацевтичния факултет бяха отличени с почетния знак “Асклепий" на университет за принос в развитието на българската медицина през изминалата година. На Международния ден на здравето, 7 април,..

публикувано на 07.04.25 в 22:29