Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Нейков: Министърът на финансите трябва да се пребори срещу подкрепата "на калпак"

Иван Нейков
Снимка: БГНЕС

"Когато в Министерството на финансите се готвят проектите на бюджет, професионално е да се подготвят три варианта - песимистичен, реалистичен и оптимистичен. Разликата от предишните години е, че сега предстоят избори и всичко, което ще каже министърът на финансите по отношение на бюджета, се пречупва през изборите. Това е в основата на тази нервна реакция, която се получи в обществото. Щеше да е по-тревожно, ако имаше само един вариант на бюджета".

Това каза пред БНР социалният експерт Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социалната политика, бивш социален министър.

И допълни, че министърът на финансите е този в правителството, който трябва да казва - "няма", защото започне ли да казва - "има", то трябва да се внимава, защото е сигнал към другите министерства - "искайте" и може да се стигне до необуздан популизъм.

"Това с увеличението на минималната работна заплата е малко прибързано, защото тук действа старият модел на определяне на МРЗ, когато всички искат нещо и идва министърът на финансите и казва – "това ще е МРЗ". Докато сега вече имаме решение на парламента, което казва, че МРЗ се определя на базата половината от средната работна заплата за страната през предходните 12 месеца. За догодина никой не знае каква ще е средната работна заплата в предходните 12 месеца, за да кажем сега колко ще е МРЗ. Рано е да се определя. Икономиката върви добре, безработицата е от най-ниските от началото на Прехода. Ако спазваме формулата, приета от парламента, МРЗ няма да е 940 лева, а друга сума".

В предаването "Нещо повече" Нейков подчерта, че е очаквал в прогнозата на МФ да чуе за един съществен проблем, който се е натрупал през последните години – даването на подкрепа "на калпак":

"Този подход води до огромен разход на пари. Министърът на финансите трябва да се пребори срещу този подход... Трябва да се създаде система, от която да се знае на всеки български гражданин как му помага обществото - получавал ли е добавки, помощи. Не искаме да направим такава система, затова – "давай да даваме на всички по равно, никой да не плаче". Феноменът на границата може да бъде избегнат, когато подкрепяш хората с различен размер - този, който има най-големи нужди, ще получи най-много, този с по-малко нужди - по-малко".

Интервюто на Диана Янкулова с Иван Нейков в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Събев

Димитър Събев: Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България

Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България. Това обясни пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите".  Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той.  "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..

публикувано на 20.02.25 в 15:00

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..

публикувано на 20.02.25 в 14:58

Надежда Бачева раздаде хранителни продукти на настанените в центровете за бездомни на Столичната община

С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44

Нови текстове в Закона за киберсигурност предвиждат по-високи глоби

Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..

публикувано на 20.02.25 в 14:43

Парламентарното заседание бе прекъснато заради липсата на кворум

Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..

публикувано на 20.02.25 в 14:24