Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Има една-единствена опция Китай директно да се намеси в този конфликт – ако неговата сигурност бъде засегната"

Доц. Искрен Иванов: Китай няма никакъв интерес Русия да загуби тази война

"Китай има нужда от този огромен щит, този огромен буфер пред западното влияние, който в момента е Русия"

Искрен Иванов
Снимка: Иван Русланов, БНР

Оттук нататък по-важно ще бъде посещението на китайския президент Си Цзинпин и срещата му със Зеленски. Интересно е какви гаранции може да даде Китай на Украйна и какво ще предложи Пекин на Киев.

Това каза в интервю за БНР доц. Искрен Иванов, политолог, университетски преподавател и експерт по международна сигурност и управление на конфликти.

"Ако там може да се постигне взаимноизгодно предложение, тогава шансовете за разрешаването на този конфликт рязко нарастват. Всичко зависи от това докъде Китай е готов да стигне, за да не разваля отношенията си с Руската федерация. Но виждайки това, което се случва в Москва, аз съм по-скоро песимист. Защото Пекин няма никакъв интерес да изгуби партньор като Москва."

Си Цзинпин и Владимир Путин в Москва, 20 март 2023 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

От срещата с Путин преподавателят очаква препотвърждаване на добрите отношения в икономически и стратегически план с Руската федерация, защото Китай има интерес от това, както заради ресурсите, така и заради  ядрения чадър, който Москва осигурява на Пекин. На второ място той открои очакването китайският лидер да се опита да въздейства върху руския президент този конфликт да бъде разрешен, защото Китай има свой план как да приключи войната. Според Иванов отношенията между Русия и Китай ще тръгнат към още по-голямо сближаване, но не и към съюз.

Китайската позиция за мирното разрешаване на конфликта в Украйна би довела до връщане на положението отпреди войната и след края на Студената война, отбеляза политологът.

"Китайската външна политика не е насочена към военна хегемония, а по-скоро към икономическо влияние. (…) Китай има интерес от това Русия да остане такава, каквато е в момента. Китайците добре разбират, че ако нещо се случи в Русия, ако Путин бъде сменен, ако в по-дългосрочен план стартират дезинтеграционни процеси и Руската федерация тръгне към разпад, тогава Китай става много уязвим към западното влияние. Ако Русия падне, китайците добре разбират, че Западът ще се насочи към тях. Ето защо Китай няма абсолютно никакъв интерес Русия да загуби тази война, но и няма интерес от това Русия да навлезе рязко в Европа, защото тогава китайските пазари рязко ще се сринат."

Владимир Путин на срещата с китайския лидер Си Цзинпин, 20 март 2023 г.   Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пекин няма никакво сериозно влияние върху Москва. Когато президентът Путин е уверен в това, че иска да направи нещо, той го прави и го виждаме, подчерта доц. Искрен Иванов. По думите му Русия следва линия, която няма намерение да променя, затова и Си няма да окаже натиск върху Путин.

"Защото Китай има нужда от този огромен щит, този огромен буфер пред западното влияние, който в момента е Русия."

Си Цзинпин  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Доц. Иванов смята, че неутралитетът на Китай няма да се промени, защото противното означава влизане на войната и забавяне на възхода, а Китай няма интерес от такава стъпка.

"Има една-единствена опция Китай директно да се намеси в този конфликт – ако неговата сигурност бъде засегната, примерно утре Тайван обяви независимост, или Западът се опит ада установи още по-сериозен контрол върху Тайван. Тогава Китай решително би се намесил на страната на Русия с оръжие, с технологии. Китайските технологии са по-напред от западните. Ако Русия получи достъп до китайски технологии, нещата могат да станат наистина сериозни."

За китайската външна политика няма значение политическия режим на партньорите, важното е сътрудничеството да е взаимноизгодно, посочи още Иванов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20