Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Даниел Вълчев: Свикнахме да ползваме съдебната реформа като политическо знаме

Снимка: БГНЕС

Самоцелните изменения на Конституцията никога не са водили до нещо добро. Това заяви пред БНР деканът на Юридическия факултет в СУ "Св. Климент Охридски" проф. Даниел Вълчев.

"От 5 изменения и допълнения на Конституцията, откакто тя е приета, в 4 сме включили въпроса, да не кажа, че сме изцяло посветили на съдебната рефома, и всеки път казваме, че това е първата решителна крачка към съдебна реформа. До тук имаме 4 първи решителни крачки. Време е да направим втората крачка. Не може така. Свикнахме да ползваме съдебната реформа като политическо знаме и то партийно знаме. Съдебната реформа - на мен не ми е ясно коя е. Какво да е - е въпрос на консенсус. Но нещо трябва да се направи. От една страна трябва да усъвършестваме мерки, например за неотклонение. Трябва да има симетрии в наказателния процес - това не е трудно. Проблемът е, че ние сме се фокусирали върху няколко персонални промени, което малко ни замъглява", коментира той в предаването "Преди всички". 

Днес ще бъде представено юбилейното 20 издание на "Юридически барометър". Като една от тенденциите, представени в анализа, проф. Вълчев подчерта бързината, с която се правят промени в законодателството:

"Ние сме абсолютни шампиони в лицето на Закона за здравето. Само за година беше изменен и допълнен 10 пъти. В едно от измененията - законопроектът е внесен в един ден, същият ден е разгледан в комисия, същия ден е гласуван на първо и второ четене и същия ден е изпратен за указ при президента". 

В края на всеки парламент се вижда едно почти истерично желание за внасяне на законорпоекти и за някаква бързина, отбеляза той и уточни: 

"Последният парламент - в периода юли - декември 2022 г., има внесени 199 законопроекта за 6 месеца - огромно количество. Те не могат дори да се разгледат, камо ли да бъдат приети". 

По думите му са се опитали да проследят един от елементите на изборния процес - начина на гласуване. За машинното и хартиеното гласуване и промените през годините, той каза: 

"Резултатът от всичко това е, че хората, които вярваха в машинното гласуване, започнаха да се разколебават. А тези, които вярваха в хартиеното гласуване, съвсем се отчаяха. В резултат на този дебат ние вместо да обединим обществото, успяхме още повече да го разколебаем, което не е хубаво". 

Акцентът на анализа не е върху политическите процеси в България, доколкото е възможно, защото законодателството е отражение на политически ситуации, коментира проф. Вълчев. Той даде пример с наказателното законодателство, което е темата на броя. 

"Първият НК от 1951 г. за 17 години има 12 изменения. Действащият НК, между 1968 и 1998 г., е изменян 1 път годишно. Изведннъж от 1999 г., за 24 години той е изменян и допълван 84 пъти". 

Според него се вижда тенденцията към все по-голяма бързина в промените на наказателното законодателство:

"Още по-лошо - една реактивност, главно идваща от народни представители, като се случи нещо лошо в обществото, първата работа е да ожесточат санкциите. Това не е големият въпрос. Самата система на наказанията в НК до такава степен вече е объркана, че понякога за непредпазливи деяния наказанията са по-големи отколкото за умишлени. Този разговор отива отвъд политическата ситуация". 

"Много по-лесно е да се плъзхаш по моментните настроения на обществото, отколкото да обясняваш на хората коя е правилната посока и да се опиташ да ги подредиш зад себе си и да ги поведеш нанякъде. Много по-лесно е гневът на хората от нещо случилото се в обществото да го яхнеш - от това никога нищо добро не се получава. Превенцията е много по-важна", категоричен е проф. Даниел Вълчев. 

Той даде пример, че задържането под стража като мярка за неотклонение не означава, че човекът е виновен. Хората са много чувствителни по тази тема, но това са фундаментални принципи, от които ние не можем да се отклоним като демократично общество, подчерта той. По думите му трябва сериозно да помислим за усъвършенстване на мерките за неотклонение

Според него основното е, че реформи на големи публични системи могат да станат с усилията на хората, които живеят в България. Може да ни го каже който иска отвън, но това са неща, които ние знаем, отбеляза проф. Вълчев. Според него просто не успяваме да се организираме да ги решим. 

"Наказателното правораздаване е силен инструмент и когато той бъде насочен към хора, които не са извършили дадено деяние, това е много опасно. От друга страна не можем да затъпим този инструмент, защото в някои случаи той трябва да бъде остър", коментира още Даниел Вълчев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Първо студио на БНР: Връчват Годишните награди на СБЖ за 2024 г.

На тържествена церемония в Първо студио на Българското национално радио ще бъдат връчени Годишните награди на Съюза на българските журналисти за 2024 година. По традиция Съюзът дава отличията за творчески постижения по повод Деня на народните будители първи ноември. Те са за публикации, предавания и обществено значими прояви на журналисти за..

публикувано на 09.11.24 в 08:23
Провинция Идлиб, Западна Сирия

Сирийски войници са ранени при израелски удар в районите на Алело и Идлиб

Сирийски войници са били ранени при израелски въздушен удар през изминалата нощ в района на градовете Алепо и Идлиб. Израелската атака е била извършена около полунощ, като са пострадали няколко души и са били нанесени материални щети. Според Сирийския център за наблюдение на човешките права, целите са били военни обекти, а в района са били..

публикувано на 09.11.24 в 08:12
Украинският омбудсман Дмитрий Любинец (вляво) и руската му колега Татяна Москалкова (вдясно) по време на международна конференция на омбудсманите в Анкара,12 януари 2023 г.

Омбудсманите на Украйна и Русия са разменили списъци с военнопленници

Омбудсманите на Украйна Дмитрий Лубинец и на Русия Татяна Москалкова са се срещнали на територията на Беларус. Двамата са си разменили списъци с военнопленници, както и писма на военнопленници до техните роднини. Със съдействието на Международния червен кръст двамата са организирали преместването на 91-годишна жена от Украйна в Русия, за да..

публикувано на 09.11.24 в 08:01
 Джо Байдън

Байдън: Украйна ще получава военна помощ от САЩ толкова дълго, колкото е необходимо

След руската инвазия в Украйна президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че страната ще получава военна помощ толкова дълго, колкото е необходимо, за да отблъсне Русия. Новоизбраният президент Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, обеща да сложи бързо край на войната. Според премиера на Унгария Виктор Орбан Европа не може да..

публикувано на 09.11.24 в 07:50

За и против пиесата на "Оръжията и човекът" на Малкович

Какво се случи снощи на втория ден от протестите срещу постановката "Оръжията и човекът" ? Снощи беше втората премиерна дата на спектакъла, режисиран от Дножн Малкович в Народния театър. След като в четвъртък вечер се стигна до безредици пред сградата на театъра и отлагане на представлението с един час, което беше играно само пред журналисти и..

публикувано на 09.11.24 в 07:35

Националният съвет на "Продължаваме промяната" се събира на заседание

Националният съвет на "Продължаваме промяната" се събира на заседание днес. По време на срещата ще бъдат обсъдени както резултатите от предсрочните парламентарни избори на 27-ми октомври, така и бъдещите политически действия на партията в новия 51-ви парламент.  Сред тях - реакциите на поставените от ПП-ДБ условия, за да се водят разговори за..

публикувано на 09.11.24 в 07:30

"Гардиън": Отношенията на Украйна с Обединеното кралство са се влошили

Отношенията на Украйна с Обединеното кралство са се влошили, откакто лейбъристкото правителство пое властта през юли, твърдят официални лица в Киев пред вестник "Гардиън", като изразяват разочарование от неуспеха на Лондон да достави допълнителни ракети с голям обсег. Премиерът на Обединеното кралство все още не е посетил Украйна, четири месеца след..

публикувано на 09.11.24 в 04:28