Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Ирина Щиглич

Ирина Щиглич (в средата) и проф. Васил Арнаудов със Софийския камерен хор "Л. Пипков"

 На 9 март преди 90 години е родена забележителната българска музикантка Ирина Щиглич - пианистка, хорова диригентка, вокален педагог и изключителен познавач на ренесансовата и бароковата музика. Тя беше акомпанятор от висока класа - съпровождаше не само на пиано, но и на орган или чембало. Беше много ерудирана личност - истинско удоволствие беше да се беседва с нея. Беше очарователен събеседник - убедителна, респектираща със своите знания и в същото време много естествена, достъпна и лъчезарна.

Трудно е началото на жизнения ѝ път: Родена е през 1933 г. и от малка учи пиано. Приемат я в Музикалното училище, предвещават ѝ блестяща кариера като пианистка, но я изключват от училището и ѝ забраняват в следващите 12 години да учи и да се изявява. (Ако си спомняте, в онези тежки времена - 40-те - 50-те години на отминалия век, човек можеше да бъде преследван и унищожаван под предлог, че родителите му са „врагове на народа“, че произходът му е „буржуазен“.) Това е причината Ирина Щиглич да бъде унижавана, но тя има борчески дух - продължава да свири, да акомпанира на различни музиканти и хорови състави, да участва в камерни състави. 

Сериозно внимание ѝ обръща именитата ни клавирна педагожка проф. Люба Енчева. Докато работи като пианистка на хора на БНБ, Щиглич се запознава с младия многообещаващ диригент Васил Арнаудов. Като разбиране за музиката те много си допадат, започват съвместна работа в Хора на Софийските учителки, а през 1966 г. създават Софийския камерен хор “Любомир Пипков“, по-късно приел името на своя диригент Васил Арнаудов. Нова е състав еталон на женското хорово пеене не само у нас, но и по света - за това говорят многото му награди от престижни хорови конкурси, гостувания, концерти, многобройни записи.

Техните концерти бяха  истински  празници - такова съвършенство на интерпретацията рядко можеше да се чуе. Гениален диригент и хор, реагиращ емоционално на всеки жест на своя ръководител - музиката се раждаше пред очите на публиката. А зад това съвършенство се криеше упорит, детайлен труд, който се ръководеше от асистентката на диригента - Ирина Щиглич, станала по-късно художествен ръководител на състава, а след смъртта на Арнаудов и главен диригент. 

Докато работи с Васил Арнаудов, тя го съпровожда и в чужбина, по-специано в Португалия за курсовете му по хорово дирижиране, където му асистира като пианист акомпанятор и преводач, а в същото време и учи трудната диригентска професия. Завършва Държавната музикална академия като студентка на Арнаудов. През 1987 г. създава хор „Пасторал“ при читалище „Славянска беседа“, с който има редица концертни изяви.

Ирина Щиглич почина на 10 септември 2007 г. В Златния фонд на БНР се съхранява обширно интервю с нея от 2003 г. - чуйте откъс в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Насаме с незабравимите - 45 срещи

Виолета Цветкова и нейните 45 срещи с незабравимите

Виолета Цветкова разказва за срещите си с някои от най-големите имена на българския културен небосклон в книгата " Насаме с незабравимите - 45 срещи". "Правех тези срещи повече от 30 години като журналист.  Връщах се към тях отново и отново. Всички тези хора вече не са сред нас. Понякога си поплаквах, понякога се смеех.  Никой от тях не..

публикувано на 05.11.24 в 15:37

"Писалката на Господ" - среща на съдбата, морала и вечните въпроси на съществуването

Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване...

публикувано на 05.11.24 в 13:39

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..

обновено на 04.11.24 в 17:53
Антон-Константин Анастасов

Антон-Константин Анастасов и неговият портал "Към неизвестното"

Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ  и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри.  "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..

публикувано на 04.11.24 в 13:30
Международен фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..

публикувано на 04.11.24 в 11:30

Петър Георгиев Рей: Човек никога не трябва да предава себе си и това, което носи!

"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..

публикувано на 04.11.24 в 10:39
Милко Лазаров

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44