Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Ирина Щиглич

Ирина Щиглич (в средата) и проф. Васил Арнаудов със Софийския камерен хор "Л. Пипков"

 На 9 март преди 90 години е родена забележителната българска музикантка Ирина Щиглич - пианистка, хорова диригентка, вокален педагог и изключителен познавач на ренесансовата и бароковата музика. Тя беше акомпанятор от висока класа - съпровождаше не само на пиано, но и на орган или чембало. Беше много ерудирана личност - истинско удоволствие беше да се беседва с нея. Беше очарователен събеседник - убедителна, респектираща със своите знания и в същото време много естествена, достъпна и лъчезарна.

Трудно е началото на жизнения ѝ път: Родена е през 1933 г. и от малка учи пиано. Приемат я в Музикалното училище, предвещават ѝ блестяща кариера като пианистка, но я изключват от училището и ѝ забраняват в следващите 12 години да учи и да се изявява. (Ако си спомняте, в онези тежки времена - 40-те - 50-те години на отминалия век, човек можеше да бъде преследван и унищожаван под предлог, че родителите му са „врагове на народа“, че произходът му е „буржуазен“.) Това е причината Ирина Щиглич да бъде унижавана, но тя има борчески дух - продължава да свири, да акомпанира на различни музиканти и хорови състави, да участва в камерни състави. 

Сериозно внимание ѝ обръща именитата ни клавирна педагожка проф. Люба Енчева. Докато работи като пианистка на хора на БНБ, Щиглич се запознава с младия многообещаващ диригент Васил Арнаудов. Като разбиране за музиката те много си допадат, започват съвместна работа в Хора на Софийските учителки, а през 1966 г. създават Софийския камерен хор “Любомир Пипков“, по-късно приел името на своя диригент Васил Арнаудов. Нова е състав еталон на женското хорово пеене не само у нас, но и по света - за това говорят многото му награди от престижни хорови конкурси, гостувания, концерти, многобройни записи.

Техните концерти бяха  истински  празници - такова съвършенство на интерпретацията рядко можеше да се чуе. Гениален диригент и хор, реагиращ емоционално на всеки жест на своя ръководител - музиката се раждаше пред очите на публиката. А зад това съвършенство се криеше упорит, детайлен труд, който се ръководеше от асистентката на диригента - Ирина Щиглич, станала по-късно художествен ръководител на състава, а след смъртта на Арнаудов и главен диригент. 

Докато работи с Васил Арнаудов, тя го съпровожда и в чужбина, по-специано в Португалия за курсовете му по хорово дирижиране, където му асистира като пианист акомпанятор и преводач, а в същото време и учи трудната диригентска професия. Завършва Държавната музикална академия като студентка на Арнаудов. През 1987 г. създава хор „Пасторал“ при читалище „Славянска беседа“, с който има редица концертни изяви.

Ирина Щиглич почина на 10 септември 2007 г. В Златния фонд на БНР се съхранява обширно интервю с нея от 2003 г. - чуйте откъс в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17