Журналистът и писател Теодора Колева посрещна първа пролет с представянето на най-новата си книга. „Мъжете в живота на А.“ е роман, който е написан по действителни истории. На представянето на книгата беше прототипът на главната героиня Аксиния.
„Мъжете в живота на А.“ е третата книга, която Теодора Колева издава.
От автора:
„Скъпи приятели, много ми е приятно да ви съобщя, че току що излезе на пазара вторият ми роман „Мъжете в живота на А.“ В него развивам моята болна тема – съдбата на дребния /на когото за благозвучие и да не го обидят казват „малък“/ бизнес у нас. Същият, който заедно със „средния“ по статистически данни създава 78 % от брутния вътрешен продукт. Докато т.н. големи инвеститори, на които нашите политици много се надяват, изнасят печалбите си в чужбина. Години наред събирах бележки, случки, реплики, ситуации от личния ми живот. Но липсваше конструкция, нещо, което да ги обедини.
Преди няколко години, докато се разхождах по главната улица във Велико Търново на една витрина видях много интересни дрехи, които нямаха нищо общо с всичко останало. Влязох. Оказа се, че продавачката е и дизайнер на дрехите. Бях впечатлена от въображението и. Започнах да минавам по-често. Много обичам да си говоря с хората. Винаги са ме интересували. Нали някога бях журналистка! От дума на дума тя започна да ми разказва за себе си. Така намерих своята главна героиня Аксиния, собственик на модна къща.
Около нейната съдба изградих сюжета на романа, като вплетох събраните вече истории.
В книгата разказвам, колко е трудно да си предприемач у нас. Особено, когато си жена и трябва сама да отглеждаш детето си. Какво ти се случва, ако си решила вместо да кръстосаш крака на високото столче в някой бар и да дадеш парите си за силиконов бюст и устни, да ги вложиш в машини, материали и работни заплати. Още повече – ако изобщо нямаш пари и си изправена до стената. Това нашата държава го умее в съвършенство. Така да притиска, хората които искат да работят и просперират честно, че едва да си поемат дъх! Тогава ти трябват освен интелигентност, талант, въображение и предприемчивост, но още търпение, кураж и зверска енергия. Сигурна съм, че много от вас в разказаните истории ще разпознаят себе си и ще ги съпреживеят заедно с моята героиня.
Радвам се, че в екипа на издателство „Слънце“ намерих съмишленици, които подадоха ръка на романа ми.
Надявам се четенето да е приятно!“
Интервю с Теодора Колева чуйте в звуковия файл.
Снимки: Личен архив
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..